"Domnívám se, že jde o nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky. Dvě třetiny peněz tečou do firmy, což je špatná správa našich peněz," říká Haidler, který zakázku dlouhodobě sleduje.
Vítání občánkůSmlouvu s firmou Darothore na vítání občánků podepsal primátor Vít Mandík z ČSSD 12. prosince loňského roku. Město přijde zakázka s DPH na 5,22 milionu korun, což dělá pro firmu 4,35 milionu korun. Náklady na projekt kromě květin pro matky, fotografie a drobných dárků zahrnují třeba kampaň o 72 billboardech, vyvěšení 30 plakátů v okrasných rámech, vytištění pozvánek pro představitele města či zaplacení pěveckého sboru na samotné akci. Samotné město pak ještě platí dárkové šeky pro matky na 5 tisíc korun. |
Vítání občánků je společenskou akcí konanou několikrát do roka, při níž prvorodičky dostávají květiny, dárkový šek v hodnotě pěti tisíc korun na nákup dětských potřeb a drobné dárky. Vítězná firma získala zakázku loni na podzim, vítání občánků by měla zajišťovat do konce roku 2014.
Podle smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, firma od města inkasuje bez DPH 4,35 milionu korun ročně, z čehož celá třetina padne na medializaci projektu.
K 9. listopadu takto zatím podle oficiálních informací z odboru školství město vyplatilo 2,355 milionu korun, z čehož 615 tisíc dostaly v podobě šeků čerstvé matky, zbytek inkasovala firma.
Podle české pobočky mezinárodní organizace Transparency International, která mapuje kvalitu veřejné správy, město na zakázce tratí. Nejvíc kontroverzní je podle ní to, že firma inkasuje 1,44 milionu na medializaci projektu.
"Hradit z veřejných prostředků tak masovou medializaci projektu, jehož účelem je předání dárkového šeku, je v rozporu s hospodárným nakládáním s veřejnými prostředky," uvedl pracovník právní poradny organizace Jiří Kračmar, který smlouvu studoval.
Za peníze na vítání občánků se primátor usmívá z billboardů
Medializace projektu spočívá v inzerci v médiích, vyvěšení celkem 30 plakátů v reklamních rámech a vylepení 72 billboardů. Na mnoha z nich láká na vítání občánků sám primátor Vít Mandík z ČSSD.
"Náklady na medializaci vzbuzují podezření, zda si tím vedení města neplatí z veřejných prostředků PR kampaň. Dovolím si tvrdit, že pokud by si město projekt uskutečnilo samo, jeho náklady by byly nižší," soudí Kračmar.
Vedení města závěry Transparency International odmítá. "To pro mě není relevantní. Zakázka prošla standardním výběrovým řízením," uvedl radní města Josef Macík z ČSSD, jenž zasedal v komisi, která vítěze doporučila radě ke schválení.
Magistrát nákladnost PR kampaně k vítání občánků vysvětluje tím, že nemá jinou možnost oslovit maminky přímo.
Vítání občánků možná skončí, město musí šetřit
Vítězná Firma Darothore byla jediným uchazečem a podle zákona, který platí dnes, by se taková zakázka musela zrušit. Vítěze tehdy schválila ještě rada ve složení ČSSD, ODS a Strana zdraví, sportu, prosperity. Nyní Ústí vede menšinová vláda ČSSD.
V orgánech firmy Darothore působili v době získání zakázky lidé, kteří současně vedli agenturu ROXY II. Ta patří ke sponzorům ČSSD. V letech 2008 a 2010 straně darovala 4 miliony korun, v roce 2009 od ní krajská ČSSD dostala 145 tisíc, ROXY II pomáhala i ústecké ČSSD s kampaní do komunálních voleb.
Agentura ROXY II navíc vítání občánků zajišťovala před firmou Darothore, v letech 2008 až 2010. Podle expředsedy krajské ČSSD Arna Fišery ale byla agentura ROXY II spojena s érou Jiřího Paroubka a Petra Bendy, dnes předních členů strany NS-LEV 21.
Zlatý důl nyní však možná pro firmu Darothore končí. "Primátor vede jednání o ukončení smlouvy a neuvažuje o pokračování projektu ve stávající formě," uvedl mluvčí města Karel Rouč. Důvodem podle něj je, že město musí šetřit.