Policie propustila účastníky demonstrací

  14:41aktualizováno  14:41
- Policisté vyslechli zadržené účastníky čtvrtečních pražských demonstrací pravicových a levicových radikálů byli a po zjištění jejich totožností je propustili. Vyšetřovatelé zatím obvinili deset skinheadů. Obvinění zahrnují výtržnictví a trestné činy související s propagací fašismu a projevy rasové nesnášenlivosti.
Mluvčí policejní správy Josef Šulcek nevyloučil další obvinění po detailní analýze všech dostupných záznamů z demonstrací, včetně těch, které pořídily televizní štáby.

Policisté předvedli z Tylova náměstí v Praze 2 devětašedesát lidí z obou znesvářených táborů. Jejich jména policie oznámí obvodnímu úřadu. "Ve správním řízení se budou zpovídat z přestupků proti veřejnému pořádku a zákonu o shromažďování," upřesnil Šulcek.

Demonstrace měly ve večerních hodinách ještě dozvuky v podobě několika menších incidentů v různých částech Prahy. Při jednom z nich dva skinheadi napadli v metru anarchistu Slavomíra Tesárka. Oba útočníky policisté zadrželi. "Nyní jsou trestně stíháni," doplnil mluvčí Šulcek.

Celkem policisté zkontrolovali 1104 lidí, z nichž 139 předvedli na policejní služebny. Zásah, kterého se účastnilo 1340 policistů z Prahy i dalších krajů, stál podle prvních odhadů zhruba milion korun. Žádný demonstrant nebyl zraněn; jeden příslušník pohotovostní motorizované jednotky má zraněný palec u ruky.

Desítka demonstrantů čelí obvinění kvůli protestům
Policie sdělila ve čtvrtek deseti lidem obvinění z trestných činů výtržnictví, propagace fašismu a hanobení rasy, kterých se měli dopustit při odpoledních demonstracích v Praze. Vedoucí policejního zásahu Vladislav Husák novinářům oznámil, že poměr mezi obviněnými anarchisty a skinheady je "zhruba půl na půl". Dodal, že policisté zkontrolovali dohromady 1104 lidí, z nichž 139 předvedli na policejní služebny. Husák považuje zásah policie za profesionální a použité donucovací prostředky za adekvátní.

Demonstrace extrémní Vlastenecké fronty a Národní aliance na hoře Vítkov pod památníkem Jana Žižky přešla v nepovolený pochod, který se zástupkyně radnice marně snažila rozpustit. Silná policejní jednotka zastavila pochod u křižovatky Bulhar, pak se průvod obrátil na Vinohrady a k Žižkovu. Cestou provolávali hesla "Nic než národ!" a "Vítězství zdar!" (německy "Sieg Heil!"). Vůdce Vlastenecké fronty Skoupý ve svém projevu zpochybnil holocaust a existenci plynových komor. Zhruba ve stejnou dobu se konala nepovolená demonstrace anarchistů na Těšnově, odkud se vydali na pochod přes Václavské náměstí na náměstí Míru.

Policejní zásahová jednotka zabránila početné skupině skinheadů, kteří se v podvečer shromáždili v místech bývalého Stalinova pomníku na Letné, v sestupu po schodech na nábřeží Edvarda Beneše a v pochodu přes Čechův most a dále Pařížskou ulicí na Staroměstské náměstí.

Stále početně rostoucí skupina skinheadů, která v některých chvílích dosahovala několika set lidí, se opakovaně pokoušela sestoupit pravým schodištěm k Čechovu mostu. Skinheadi se povzbuzovali heslem "Nic než národ", které nesli i v čele průvodu
napsané na transparentu. Pokaždé však narazili na hradbu policistů zásahové jednotky a museli ustoupit.     Asi po půlhodině dorazila k pomníku skupina pořádkových policistů, kteří začali po účastnících průvodu požadovat osobní doklady a zapisovat si jejich jména a osobní údaje. Po marných pokusech sestoupit na nábřeží skinheadi vyrazili Letenskými sady směrem k Mariánským hradbám, kde chvíli postáli a kolem stanice metra Hradčanská se vraceli zpět na Letnou.

Tam organizátoři usoudili, že se s tak velkou skupinou skinheadů do centra města přes odpor policie nedostanou, omluvili se účastníkům a demonstraci po 19:00 ukončili. Vyzvali ještě své kamarády k vytvoření menších skupin, které prý podle nich dokážou
odolávat "útokům levičáků" lépe než jednotlivci, a popřáli jim bezpečný návrat domů.

Policie několik anarchistů zadržela
V potyčky mladých levicových aktivistů s policisty přerostly demonstrace, kterými anarchisté protestovali proti shromáždění a následnému pochodu skinheadů městem. Za použití násilí odvlekli v podvečer z obklíčeného hloučku demonstrantů na Tylově náměstí policisté do připravených "antonů" desítky mladých lidí.

Po ukončení policejní akce byla většina demonstrantů, z nichž někteří ještě nedosáhli ani patnácti let, viditelně otřesena. "Rozhodně to nebyl příjemný zážitek," řekl jeden z protestujících bezprostředně po zásahu. Podle něj policisté neustále zmenšovali kruh, kterým obklíčili demonstranty, a pendreky je strkali do břicha. Další kritizovali fakt, že zatímco pochodu skinheadů nechali podle nich policisté volný průchod, proti jejich shromáždění násilně zakročili.

Mluvčí pražské policie Josef Šulcek zatím odmítl sdělit jakékoliv podrobnosti o výsledcích zásahu na Tylově náměstí i počtu zadržených. Na Tylovo náměstí přišli anarchisté z nedalekého náměstí Míru, kam dorazili po nepovoleném pochodu z Těšnova. Několik desítek policistů v helmách, kteří zpočátku jen přihlíželi postávajícím a posedávajícím anarchistům, neprodyšně uzavřelo prostor před schodištěm do kostela svaté Ludmily, kde zůstaly v policejním sevření téměř tři stovky demonstrantů.

Již zde proti některým protestujícím policisté zasáhli poté, co z jejich řad vylétly dělbuchy a dlažební kostka směrem k policejnímu kordonu. Pořadatelé akce však již před tímto incidentem vyzvali účastníky demonstrace, aby se v klidu rozešli.

Manifestace spojené s průvody městem uspořádaly v den 81. výročí vzniku samostatného československého státu protifašistické i radikální pravicové skupiny. Policisté celé odpoledne bránili tomu, aby se znepřátelené tábory dostaly do kontaktu. Šulcek oznámil, že do 17:00 zadržela policie 28 lidí, z toho 25 kvůli zjištění totožnosti a tři jsou trestně stíháni.

Policie bránila anarchistům v průchodu přes Těšnov.

Stiuace na Těšnově.

Policie nasadila všechny možné prostředky

Situce na Těšnově.

Policie bránila skinheadům vstupu na magistrálu.

Policie bránila skinheadům ve vstupu na magistrálu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Slíbené závory na přejezdech chybí. A Češi po střetech s vlaky dál umírají

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

Přejezd přes železnici v Černožicích u Hradce Králové byl už v srpnu 2016 na seznamu sedmdesáti nejnebezpečnějších...

Vítr zvedl auto několik metrů nad zem, popisují známí smrt páru v Řecku

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Soused tragicky zesnulých důchodců Antonína a Jany Š. z Jihlavy popsal, jak vypadaly poslední okamžiky jejich života....

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz