Policie propustila účastníky demonstrací

  14:41aktualizováno  14:41
- Policisté vyslechli zadržené účastníky čtvrtečních pražských demonstrací pravicových a levicových radikálů byli a po zjištění jejich totožností je propustili. Vyšetřovatelé zatím obvinili deset skinheadů. Obvinění zahrnují výtržnictví a trestné činy související s propagací fašismu a projevy rasové nesnášenlivosti.
Mluvčí policejní správy Josef Šulcek nevyloučil další obvinění po detailní analýze všech dostupných záznamů z demonstrací, včetně těch, které pořídily televizní štáby.

Policisté předvedli z Tylova náměstí v Praze 2 devětašedesát lidí z obou znesvářených táborů. Jejich jména policie oznámí obvodnímu úřadu. "Ve správním řízení se budou zpovídat z přestupků proti veřejnému pořádku a zákonu o shromažďování," upřesnil Šulcek.

Demonstrace měly ve večerních hodinách ještě dozvuky v podobě několika menších incidentů v různých částech Prahy. Při jednom z nich dva skinheadi napadli v metru anarchistu Slavomíra Tesárka. Oba útočníky policisté zadrželi. "Nyní jsou trestně stíháni," doplnil mluvčí Šulcek.

Celkem policisté zkontrolovali 1104 lidí, z nichž 139 předvedli na policejní služebny. Zásah, kterého se účastnilo 1340 policistů z Prahy i dalších krajů, stál podle prvních odhadů zhruba milion korun. Žádný demonstrant nebyl zraněn; jeden příslušník pohotovostní motorizované jednotky má zraněný palec u ruky.

Desítka demonstrantů čelí obvinění kvůli protestům
Policie sdělila ve čtvrtek deseti lidem obvinění z trestných činů výtržnictví, propagace fašismu a hanobení rasy, kterých se měli dopustit při odpoledních demonstracích v Praze. Vedoucí policejního zásahu Vladislav Husák novinářům oznámil, že poměr mezi obviněnými anarchisty a skinheady je "zhruba půl na půl". Dodal, že policisté zkontrolovali dohromady 1104 lidí, z nichž 139 předvedli na policejní služebny. Husák považuje zásah policie za profesionální a použité donucovací prostředky za adekvátní.

Demonstrace extrémní Vlastenecké fronty a Národní aliance na hoře Vítkov pod památníkem Jana Žižky přešla v nepovolený pochod, který se zástupkyně radnice marně snažila rozpustit. Silná policejní jednotka zastavila pochod u křižovatky Bulhar, pak se průvod obrátil na Vinohrady a k Žižkovu. Cestou provolávali hesla "Nic než národ!" a "Vítězství zdar!" (německy "Sieg Heil!"). Vůdce Vlastenecké fronty Skoupý ve svém projevu zpochybnil holocaust a existenci plynových komor. Zhruba ve stejnou dobu se konala nepovolená demonstrace anarchistů na Těšnově, odkud se vydali na pochod přes Václavské náměstí na náměstí Míru.

Policejní zásahová jednotka zabránila početné skupině skinheadů, kteří se v podvečer shromáždili v místech bývalého Stalinova pomníku na Letné, v sestupu po schodech na nábřeží Edvarda Beneše a v pochodu přes Čechův most a dále Pařížskou ulicí na Staroměstské náměstí.

Stále početně rostoucí skupina skinheadů, která v některých chvílích dosahovala několika set lidí, se opakovaně pokoušela sestoupit pravým schodištěm k Čechovu mostu. Skinheadi se povzbuzovali heslem "Nic než národ", které nesli i v čele průvodu
napsané na transparentu. Pokaždé však narazili na hradbu policistů zásahové jednotky a museli ustoupit.     Asi po půlhodině dorazila k pomníku skupina pořádkových policistů, kteří začali po účastnících průvodu požadovat osobní doklady a zapisovat si jejich jména a osobní údaje. Po marných pokusech sestoupit na nábřeží skinheadi vyrazili Letenskými sady směrem k Mariánským hradbám, kde chvíli postáli a kolem stanice metra Hradčanská se vraceli zpět na Letnou.

Tam organizátoři usoudili, že se s tak velkou skupinou skinheadů do centra města přes odpor policie nedostanou, omluvili se účastníkům a demonstraci po 19:00 ukončili. Vyzvali ještě své kamarády k vytvoření menších skupin, které prý podle nich dokážou
odolávat "útokům levičáků" lépe než jednotlivci, a popřáli jim bezpečný návrat domů.

Policie několik anarchistů zadržela
V potyčky mladých levicových aktivistů s policisty přerostly demonstrace, kterými anarchisté protestovali proti shromáždění a následnému pochodu skinheadů městem. Za použití násilí odvlekli v podvečer z obklíčeného hloučku demonstrantů na Tylově náměstí policisté do připravených "antonů" desítky mladých lidí.

Po ukončení policejní akce byla většina demonstrantů, z nichž někteří ještě nedosáhli ani patnácti let, viditelně otřesena. "Rozhodně to nebyl příjemný zážitek," řekl jeden z protestujících bezprostředně po zásahu. Podle něj policisté neustále zmenšovali kruh, kterým obklíčili demonstranty, a pendreky je strkali do břicha. Další kritizovali fakt, že zatímco pochodu skinheadů nechali podle nich policisté volný průchod, proti jejich shromáždění násilně zakročili.

Mluvčí pražské policie Josef Šulcek zatím odmítl sdělit jakékoliv podrobnosti o výsledcích zásahu na Tylově náměstí i počtu zadržených. Na Tylovo náměstí přišli anarchisté z nedalekého náměstí Míru, kam dorazili po nepovoleném pochodu z Těšnova. Několik desítek policistů v helmách, kteří zpočátku jen přihlíželi postávajícím a posedávajícím anarchistům, neprodyšně uzavřelo prostor před schodištěm do kostela svaté Ludmily, kde zůstaly v policejním sevření téměř tři stovky demonstrantů.

Již zde proti některým protestujícím policisté zasáhli poté, co z jejich řad vylétly dělbuchy a dlažební kostka směrem k policejnímu kordonu. Pořadatelé akce však již před tímto incidentem vyzvali účastníky demonstrace, aby se v klidu rozešli.

Manifestace spojené s průvody městem uspořádaly v den 81. výročí vzniku samostatného československého státu protifašistické i radikální pravicové skupiny. Policisté celé odpoledne bránili tomu, aby se znepřátelené tábory dostaly do kontaktu. Šulcek oznámil, že do 17:00 zadržela policie 28 lidí, z toho 25 kvůli zjištění totožnosti a tři jsou trestně stíháni.

Policie bránila anarchistům v průchodu přes Těšnov.

Stiuace na Těšnově.

Policie nasadila všechny možné prostředky

Situce na Těšnově.

Policie bránila skinheadům vstupu na magistrálu.

Policie bránila skinheadům ve vstupu na magistrálu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz