V porodnici přinesli matce ke kojení mrtvé dítě. Odpovědnost nenese nikdo

  18:20aktualizováno  18:20
Loni v lednu přinesla zdravotní sestra v porodnici benešovské nemocnice matce ke kojení bezvládné dítě s namodralým obličejem. Vyšetřování děsivé události policie uzavřela až nyní. Výsledek? Nepodařilo se přesně zjistit, co se v nemocnici přihodilo, a nikdo z personálu nenese za tragédii zodpovědnost. „Nebylo zjištěno cizí zavinění,“ oznámila policejní mluvčí Eva Stulíková.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

Žena měla původní termín porodu sice až za měsíc, ale stěžovala si na bolest ledvin. Lékaři proto raději vyvolali porod dřív. Při něm se chlapeček trochu přidusil pupeční šňůrou, ale jinak vše dopadlo dobře.

Do tabulky, kde se posuzuje zdravotní stav novorozenců, jejich pulz, dech, svalové napětí, reakce na podráždění nebo zabarvení kůže, lékaři zapsali tři desítky. Lepší to být nemohlo. Po porodu sestra položila chlapce matce na hruď a po chvíli ho odnesla do vedlejšího pokoje, aby se prohřál na speciálním lůžku. Pak ho nosila matce na kojení, asi třikrát. Večer nastaly první komplikace. Dítě zvracelo a sestry si ho nechaly přes noc na pokoji.

Druhý den ráno ho zdravotnice přinesla matce zpět. Dveře na pokoji číslo 18 se otevřely přesně v 7.45. Vešla zdravotnice a položila chlapečka vedle matky. Žena na něj pohlédla a zděsila se. Měl úplně promodralý obličej a nedýchal. Sestra zvedla bezvládné tělíčko, vyběhla s ním na chodbu a volala lékaře. Bylo už však pozdě.

Zatímco se lékaři marně snažili dítě oživit, zdrcená matka čekala na nemocniční chodbě. Asi po hodině jí oznámili tragickou zprávu. „Podali jí lék na uklidnění a odvedli do kumbálu, kde byla jen postel a okno,“ popsal ženin manžel. „Pomoc psychologa odmítla, ale myslím, že se jí vůbec neměli ptát a psychologa k ní přivést rovnou,“ míní muž. Ještě ten den 11. ledna odvezl ženu domů.

Selhal nemocniční alarm

Rodiče jsou přesvědčeni, že dítě bylo mrtvé již ve chvíli, kdy ho sestra donesla na pokoj. Nechápou, jak je možné, že na to nikdo nepřišel dřív. Policie však po více než ročním vyšetřování rozhodla, že nikdo za nic nemůže.

Manželé s tím nesouhlasí, už ale nemají sílu protestovat. „Vzdáváme to, už chceme mít klid,“ řekl otec dítěte. Od stížnosti na výsledek vyšetřování ho zrazoval i jeho právník. „Říkal, že je tam sice hodně věcí špatně vyšetřených, ale pokud podáme stížnost, že to bude běh na dlouhou trať. Potáhne se to roky a jen nás to bude stát spoustu nervů a peněz za posudky,“ doplnil otec.

Rodiče čekali přes rok na odpověď na otázku, jak je možné, že si mrtvého dítěte nikdo nevšiml, a jak je možné, že ani přístroj na kontrolu dechu nezjistil, že nedýchá. Nechápaly to ani sestry. „Alarm na výhřevném lůžku, který je normálně slyšet přes dvoje dveře, tentokrát nespustil. Nevím, nechápu,“ uvedla jedna ze zdravotnic později na policii. MF DNES protokol viděla.

Kromě policie neobvyklé úmrtí prověřovala i nemocnice. „Provedli jsme nadstavbové a nadstandardní provozní opatření, abychom podobný nešťastný případ, který patrně souvisí s možným náhlým úmrtím či vrozenou vadou, do budoucna mohli eliminovat,“ ujistil mluvčí nemocnice Petr Ballek. „Celý případ považujeme za nešťastnou událost, které je nám samozřejmě z lidského hlediska velice líto a soucítíme s rodinou,“ doplnil.

Manželé si stěžovali i na to, že s nimi vedení nemocnice nemluvilo. Mluvčí Ballek se omluvil, že to „z pochopitelných důvodů“ nešlo (kvůli probíhajícímu vyšetřování), a nabídl, že vše vyjasní dodatečně, pokud už policie svou práci ukončila.

Manželé teď čekají další dítě. „Na kontroly už ale jezdíme do Apolináře,“ dodal muž.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Senátor Láska podal trestní oznámení na Mynáře kvůli nátlaku na soudce

Václav Láska, SZ, KDU-ČSL, Piráti

Kancléř Vratislav Mynář páchá trestnou činnost a hrdě se k tomu hlásí, napsal senátor Václav Láska (SENÁTOR 21) na...

Zeman mi naznačoval: dám vám funkci, vy mně rozhodnutí, prohlásil Baxa

Odstupující předseda nejvyššího správního soudu (17. září 2018)

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ústavní soudce Vojtěch Šimíček na jednání sněmovního podvýboru pro...

Češi se bojí hlavně teroristů, ukázal průzkum. S cizinci problém nemají

Policisté hlídkují  v okolí pařížské třídy Champs-Elysées, kde útočník najel...

Jako riziko pro bezpečnost a mír v zemi vidí obyvatelé Česka především terorismus, obávají se i mezinárodního...

Najdete na iDNES.cz