Někteří účastníci demonstrace proti imigrantům a EU si přinesli i šibenice (1....

Někteří účastníci demonstrace proti imigrantům a EU si přinesli i šibenice (1. července 2015) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Nezasáhnout na demonstraci se šibenicemi bylo správné, ujišťuje policie

  • 193
Policisté nechybovali, když nezasáhli na demonstraci proti migraci, kde se objevily makety šibenic. Tvrdí to závěr prověřování oddělení vnitřní kontroly, na který upozornil server Aktuálně.cz. Postup policie přitom po červencové demonstraci v Praze kritizoval ministr vnitra Milan Chovanec.

„Nebylo shledáno žádné pochybení přímo na místě demonstrace,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Krajskou kontrolu dozorovalo policejní prezidium. I to se závěrem podle informací ČTK souhlasí.

Šibenice se objevily 1. července při demonstraci na Václavském náměstí v Praze. Nápisy na nich vybízely k popravě „vlastizrádců“. Policie na ně nijak nereagovala. (více o demonstraci zde)

Co se dělo na demonstraci

Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš, který v minulosti například sestavil seznam Židů v České republice a hovořil o „nutnosti vyřešení židovské otázky“, na demonstraci s oprátkou v ruce řekl, že „začne konat“, pokud vláda nekývne na např. na požadavek úplné izolace ČR od uprchlíků.

Okamura zase ve svém projevu uvedl, že „se na nás hrnou statisícové hordy nepřátelských vetřelců“ či že „každý muslim je časovaná bomba“.

Oba řečníci čelí trestnímu oznámení.

Ministr vnitra okamžitě reagoval prohlášením, že „šibenice k demokracii nepatří, to si musí uvědomit i policie jako orgán demokratického státu.“ Od policejního prezidenta Tomáše Tuhého žádal vysvětlení.

„Budu opravdu chtít vědět, jestli je normální, zákonné a možné, aby v České republice byla svoboda projevu doprovázena symboly, jako je šibenice. Budu chtít vidět právní rozklad,“ řekl Chovanec den po demonstraci iDNES.cz. (více zde)

„Po zhlédnutí záběrů z místa, dávám panu ministrovi za pravdu, že obdobné projevy do demokratické společnosti nepatří. Na druhou stranu bylo shromáždění ze strany kriminalistů řádně zadokumentováno a ze strany policie vyvozeny důsledky v řádu dnů po shromáždění. To může být v některých případech taktičtější,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policie reagovala na kritiku tvrzením, že makety šibenic na demonstracích jsou novým prvkem. Policejní prezidium proto vypracovalo vlastní analýzu a poté krajským ředitelstvím nástin nové metodiky s doporučením, jak v podobných případech postupovat.

Policisté vyrazí do ulic opět v sobotu

Zda budou ráznější bude zřejmé po víkendu, kdy se konají další demonstrace. Na Václavském náměstí se v sobotu ve 14:00 se sejdou lidé, jimž vadí nenávistné projevy vůči běžencům. V 15:00 začne shromáždění těch, kteří migranty v zemi nechtějí.

Od 17:00 na začátku ulice Na Příkopě začne shromáždění proti extremismu, násilí a na podporu EU. Pořadatelé chtějí navázat na demonstraci solidarity s uprchlíky, kterou podporují. Sami se chtějí postavit ale hlavně proti šíření xenofobie a posilování extremismu. Ve stejnou dobu se sejdou také extremisté, které svolala Národní demokracie. Její předseda Adam B. Bartoš považuje nošení maket šibenic za adekvátní způsob vyjádření nesouhlasu.

Pražská policie pošle do ulic navíc několik desítek policistů i členy antikonfliktního týmu. „V záloze budou připraveni i policisté ze speciální pořádkové jednotky, kdyby se narušil pořádek na shromážděních „zásadnější či masivnější formou“, uvedl mluvčí pražské policie Hulan.

Dopravu v době demonstrací a průvodů pak bude řídit dopravní policie. Řidičům případně poradí náhradní trasu. Magistrát upozornil, že se akce dotknou i tramvajových linek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video