ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Policie navrhla obžalovat 10 lidí za krácení daní při obchodování s cigaretami

  • 16
Policie navrhla obžalovat desítku lidí kvůli krácení daně z přidané hodnoty při obchodování s tabákovými výrobky. Podle kriminalistů způsobili státu škodu ve výši 265 milionů korun. V případě prokázání viny hrozí pachatelům až deset let vězení, uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
„Skupina deseti osob podle našich závěrů fiktivně deklarovala dodávání tabákových výrobků z České republiky do různých členských států Evropské unie - tedy mimo daňové území České republiky,“ popsal mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Ze zboží pořízené v Česku pachatelé údajně uplatňovali nárok na odpočet DPH a žádali také osvobození od DPH z důvodu dodání zboží do jiného členského státu unie. Ve skutečnosti však nedodávali tabákové výrobky do zahraničí, ale prodávali je bez DPH na českém území.

Při prověřování a následném vyšetřování spolupracovala policejní centrála s Finančním analytickým úřadem a Generálním finančním ředitelstvím. „Složitost trestní věci byla dána rozsahem vyšetřovacího spisu, který obsahuje celkem 130 šanonů,“ uvedl Ibehej.

Všech deset obviněných je stíháno na svobodě. Policie jim zajistila majetek v hodnotě zhruba 40 milionů korun. O podání obžaloby bude rozhodovat pražské vrchní státní zastupitelství.

V posledních dnech zasahovala NCOZ vícekrát, v průběhu minulého týdne zadrželi policisté za krácení daní 24 lidí.