Muslim si útok nožem ve Vršovicích vymyslel, domnívá se policie

  11:00aktualizováno  11:00
Syřana Issaka T. podle policie na konci ledna v pražských Vršovicích nikdo nenapadl, útok si vymyslel. Z policejního spisu to zjistila MF DNES. Muslim tvrdil, že když si šel zaběhat, tak jej rasisticky uráželi dva holohlaví muži a jeden z nich jej bodl do břicha. Podle kriminalistů to ale záběry z kamer neprokázaly.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: archiv

Na záznamu z kamer se Issak T. podle policie vrací po běhu do svého domu nezraněn, žádní útočníci z parku nevybíhají. Na jeho běžecké bundě se nenašla krev.

Syřan z domova po půlhodině volá záchranku. „Což v případě bodného poranění břicha se jeví značně nelogické a lze jen těžko vysvětlit tvrzením, že si sedl na gauč a rozhodoval se,“ píší policisté ve spisu.

Policie odložila případ pobodaného muslima v pražských Vršovicích

„Ke spáchání trestného činu, který poškozený popisuje, nedošlo,“ uzavírá policie ve spisu. Policisté odložení případu, o kterém v úterý informoval server iDNES.cz, zatím nechtějí vysvětlovat. „Konkrétnější k tomu nyní nebudeme,“ řekla mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

„Nerozumím tomu, co mi napsali. Snad že nejsou důkazy, že se to nepodařilo prokázat,“ komentoval policejní usnesení pro MF DNES Issak T. Jeho přítelkyně, prouprchlická aktivistka Eva Z., dodala, že policie čin relativizuje a nedokázala dopadnout pachatele.

Od začátku pár věcí nesedělo: Issak T. se rychle po pobodání zotavil, druhý den byl propuštěn z nemocnice, a třebaže vyprávěl, kolik útoků už zažil, od namalovaných hákových křížů na automobilu až po další ničení majetku, nic z toho policii nehlásil a ani si nevyfotografoval.

Odůvodnění nás přestalo bavit číst, říká Syřanova přítelkyně

MF DNES získala část policejního rozhodnutí, kde jsou uvedeny paragrafy, podle kterých policie vyšetřování odkládá. Zdůvodnění, proč byl případ uzavřen, dvojice údajně příliš nestudovala a rovnou doma založila.

„Odůvodnění je strašně dlouhé, má to deset stran a nás už na páté straně přestalo bavit to číst. Prostě policisté relativizují, o jaké zranění šlo, že nebylo vážné, že to nebylo těžké ublížení na zdraví. Sice nepíší natvrdo, že se to nestalo nebo že tomu nevěří, ale vše je v náznacích,“ zní její komentář. Do zdůvodnění se nepodařilo nahlédnout, protože dvojice je nyní na cestách.

Co vypověděl Issak T.

Napadení se údajně stalo 30. ledna dopoledne v parku v pražských Vršovicích, kam si šel Syřan zaběhat (více čtěte zde). Muž tvrdí, že ho přepadli dva mladí holohlaví muži, nadávali mu kvůli jeho víře a nakonec jej jeden z nich bodl do břicha. Syřan i se zraněním odešel domů, odkud si pak zavolal záchranku. Ta jej odvezla do nemocnice, kde byl do druhého dne hospitalizován a poté propuštěn. Kriminalisté vyšetřovali případ jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Ze zranění se nakonec Issak T. zotavil bez jakýchkoli následků.

Z paragrafu, který policisté uvedli v rozhodnutí, vyplývá, že případ podle nich nebyl trestným činem ani přestupkem. Nevyužili ani možnosti předat jej úřadům coby přestupek nebo kázeňský prohřešek k mírnějšímu potrestání. Přeloženo do češtiny: policie nevěří, že se incident stal tak, jak jej popisoval Issak T., a už vůbec ne, že šlo o pokus o těžké ublížení na zdraví.

Logickou otázku, zda si tedy Syřan vše vymyslel, však policisté nechávají bez odpovědi. „Rozhodnutí nenabylo právní moci, poškozený si může podat odvolání a zároveň se s rozhodnutím nemusí ztotožnit ani státní zástupce. Vyšetřovatel skončil vyšetřování se závěrem, že se nejednalo o trestný čin,“ vysvětluje Zoulová.

Syřan ale tvrdí, že policie operuje s kamerovým záznamem z jiného dne. „Když mě bodli, bolelo to jak čert. Nic jsem si nevymyslel. Nemám pro to žádný důvod. Nejsem idiot, abych se bodl do břicha. Žádný normální člověk to neudělá,“ řekl serveru Aktuálně.cz.

Proti rozhodnutí policie se odvolávat nebude, protože prý čekal, že policie viníky stejně nenalezne. Od začátku ale tvrdil, že na něj zaútočili pravicoví extremisté, kteří ho znali, protože na něj pokřikovali, že je muslim.

Státní zástupce rozhodnutí policie v úterý ještě neměl a dostane jej tak až v těchto dnech.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do vědy. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz