Policie ke kaktusářům kvůli meskalinu nevtrhne, říká spoluautor drogové vyhlášky

  19:50aktualizováno  19:50
Kaktusáři se bojí zbytečně, říká jeden z autorů návrhu nové vyhlášky o drogách a jedech Tomáš Zábranský. Obhajuje seznam omamných rostlin, podle něhož lze od ledna pěstovat mimo jiné kaktusy s obsahem meskalinu jen v omezeném množství. Zbavujeme se dvaceti let nánosů, zátahy na kaktusáře nehrozí, ujišťuje pracovník Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK.

Tomáš Zábranský | foto: Archiv T. Zábranského

Pěstitelé kaktusů si myslí, že seznam je zbytečně přísný a bojí se, že se budou muset zbavit svých vzácných rostlin s meskalinem.
Není to tak, jak se zdá. Jde o závazný a pro nás povinný krok vycházející z Jednotných úmluv OSN, které nařizují stíhání za držení nelegálních psychotropních látek. A na jednotlivých státech je, jak si případně odstupňují postih a jak potom určí hraniční – tzv. "větší než malé" - množství drog. Často je to podle absolutního množství substance, v našem případě meskalinu. Pokud kaktusy neobsahují tu substanci, nebo obsahují mikroskopické množství, například u rostlin, které v Čechách vlastní kaktusáři, tak se to těch kaktusářů netýká.

Dejme tomu, že mám pár rostlin se zanedbatelným obsahem meskalinu. Ale v momentě, kdy jsem sběratel se stovkami rostlin, obsahujících meskalin, tak se mne to týká, nebo ne?
V případě, že pěstitel vlastní nějaké druhy, které obsahují meskalin v množství, které by bylo větší než malé (v tomto případě je lepší použít termín "množství, které by bylo schopné přivodit změnu vědomí"), tak mu potom nezbývá, podobně jak je tomu u pěstitelů máku či pěstitelů technického konopí a dalších rostlin, které obsahují psychotropní látky, požádat na příslušném úřadě o povolení. Mají tedy oznamovací povinnost. Tím to hasne.

Kde by měli oznámit, že pěstují tolik a tolik rostlin s meskalinem?
Předpokládám, že v tomto případě se žádá na ministerstvu zemědělství.

Takže kvůli této změně musejí kaktusáři s povolením na ministerstvo a to je vše?
To ale není novinka. Takhle to podle mne implicitně vyplývalo ze všech zákonných úprav od roku 1990 a dál. Díky tomu, že zákon nyní požaduje u rostlin určit množství větší než malé nařízením, tedy právním pokynem, je to dáno nyní explicitně. Ale na tom stavu se de facto nic nemění.

Botanici tvrdí, že v našich podmínkách kaktusy meskalin nevytváří, nebo vytváří jen minimálně. Co když mám doma ale 500 rostlin? Může na mě přijít kontrola?
Hypotetizuji. Dosud se nestalo nic, ten právní stav je stejný, jen je nyní řečeno explicitně to, co se mělo dít implicitně. Já být kaktusářem, který pěstuje doma 500 takových kusů s potenciálně psychotropním účinkem, tak to cvičně někam ohlásím. Osobně si ale myslím, že to nebude nikoho zajímat.

Takže po pěstitelích nebudou chodit kontroly?
To vylučuji.

K čemu pak nová úprava vlastně je? Není to jen byrokratická záležitost?
Jako u koky nebo jiných rostlin, které u nás nejsou příliš obvyklé, v okamžiku, kdy jsme přijali tuto právní úpravu a přesně stanovíme množství látky pro stíhání přestupkovým zákonem a pro stíhání zákonem trestním, jsme povinní jednotlivé rostliny a látky explicitně všechny zmínit. Tomu se nevyhneme a žádná petice kaktusářů nepomůže. Nicméně je potřeba se podívat na účel a přirozený výklad toho práva, a tím je zabránit nebo nějakým způsobem regulovat pěstování rostlin, které obsahují psychotropní látky. Nevím o tom, že by dosud dělali policisté nějaký nájezd na skleníkáře nebo pěstitele technického konopí. A v zásadě jsem si naprosto jistý, že tohle se nebude dít ani po prvním lednu.

Krásně nakvetlé kaktusy kaktusáře Ladislava Horáčka.Co se bude dít v případě, že u někoho policie takové rostliny přece jen najde? A bude jich více než pět? Zákon v tomto hovoří jasně.
To se může stát v zásadě jen na udání – iniciativu policie v tomto směru naprosto nepředpokládám. A pak to policisté zřejmě zabaví, dají na expertízu a po negativním nálezu případ odloží. Předpokládám, že se to stane jednou, dvakrát a poté už ne.

Ale jistě to říct nemůžete.
Všichni tu malinko hypotetizujeme. Prvního ledna vstoupí v platnost úplně nová úprava, která se poprvé po dvaceti letech zbavuje předchozích nánosů, které tam zůstaly ve spodních vrstvách po bolševikovi a přistupujeme k formálnímu pojetí práva, což je novinka. Všichni se chvilku budeme učit, čtvrt nebo půl roku. Od výzkumníků přes policajty, soudce a státní zástupce, jak s tímto zacházet, jak to ohmatat a používat jako účinný nástroj. Ale jsem si jistý, že je to účinnější a pro stát levnější nástroj než dosavadní legislativa.

I přesto, že nástup tohoto zákona může být ze začátku trochu chaotický...
Já bych tomu neříkal chaotický. Když si koupíte nové auto, také chvilku přemýšlíte, jestli je tam opravdu ta pojistka, abyste místo pětky nezařadila zpátečku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Letadlo přistálo v Ruzyni s nefunkčním motorem, cestující jsou v pořádku

Letoun Boeing 737-800

Krátce po 11. hodině v Praze na Letišti Václava Havla přistál let společnosti Smartwings, kterému během letu z Řecka...

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Zeman jmenuje Zaorálka v úterý, Staněk výběr ministra kultury chválí

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Prezident Miloš Zeman jmenuje Lubomíra Zaorálka ministrem kultury příští týden v úterý odpoledne. Oznámil to mluvčí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz