Expolicista, který naboural desítky aut, odmítá uhradit část škody

  12:01aktualizováno  12:01
Česká kancelář pojistitelů (ČKP) zažalovala bývalého policistu Karla Kadlece, který v dubnu 2016 naboural v opilosti na pražských Vinohradech desítky aut. Kadlec nechce zaplatit část údajné škody, některé vyčíslené položky považuje za sporné. Jde o částku zhruba 400 tisíc korun.

Žalobou se zabývá Obvodní soud pro Prahu 2, Kadlec k úternímu jednání osobně dorazil. „Měli jsme neshody v určitých doložených případech oprav vozidel, kde z naší strany se jednalo o poškození jiného typu, nebo přehnané, ale skutečně nesmyslné navýšení ceny opravy,“ řekl iDNES.cz žalovaný Kadlec. 

Bývalý policista, který neměl v době havárie zaplacené povinné ručení, sporuje 23 položek za 391 tisíc korun, které má uhradit České kanceláři pojistitelů.

Obdobnou částku uložil do advokátní úschovy, ale peníze chce vydat, jen pokud protistrana prokáže, že je žádá oprávněně. Podle svých slov již uhradil škody za 1,1 milionu korun.

„Nám jde jen o to, abychom neplatili to, co platit nemáme. Jeden příklad za všechny – jsou tam dvě absolutně stejná vozidla, tuším tovární značky Ford Mondeo, ale opravdu stejný nájezd, stejné stáří, všechno. Jeden byl zlikvidován jako totální škoda za 49 400 korun a druhý byl opraven za 66 tisíc korun. Nám jde o to, aby si za peníze pana Kadlece někdo nedělal byznys,“ řekl před soudem jeho právní zástupce Petr Šupal.

Připomeňte si video z nehody a dřívější vyjádření Kadlece:

Veronika Pilátová, která u soudu zastupuje Českou kancelář pojistitelů, trvá na tom, že všechny požadované položky má žalující strana důkazně podložené. „Moje klientka (ČKP) nemůže rozhodovat, jestli se poškozený (majitel vozidla) rozhodne pro totální škodu, či chce dané vozidlo opravit. Nový občanský zákoník říká, že pokud poškozený trvá na navrácení do předešlého stavu, my jsme povinni danou věc do tohoto stavu navrátit. Proto mám za to, že je tato argumentace (protistrany) naprosto irelevantní,“ uvedla Pilátová.

„Domnívala jsem se, že pojišťovna sdělí klientovi, zda považuje tu škodu za totální, či nikoliv,“ reagovala soudkyně Markéta Jirásková.

„V případě, že klient trvá na opravě vozidla, tak v souladu s občanským zákoníkem má právo na to, aby bylo opraveno. Dokonce bylo judikováno, že i oprava nad dvojnásobnou hodnotu vozidla, je ještě oprava přijatelná,“ odpověděla jí Pilátová.

Česká kancelář pojistitelů podle ní nechce stát před soudem a nechce být medializována. Čekala, zda se na ni Kadlec obrátí s konkrétním návrhem na smír. Ani expolicista se dohodě nebrání. Strany spolu nyní mohou jednat do konce listopadu, kdy má proběhnout další soudní stání.

Karel Kadlec odmítl po nehodě dechovou zkoušku (12. 4. 2016):

Můžete být spokojení, vzkazuje médiím Kadlec

Karel Kadlec, který opakovaně boural pod vlivem alkoholu, v krátkém rozhovoru pro iDNES.cz (ve videu) obvinil média z toho, že mu zkazila život.

„Z dvaceti let mé kariéry jste vytáhli to nejhorší období mého života, to nebylo fér. Mohli jste o mně natočit i něco, co jsem v životě dokázal, co se mi povedlo, kolika lidem jsem třeba pracovně pomohl. Myslím, že můžete být spokojeni. Přišel jsem o zaměstnání, o rodinu, o 80 procent přátel,“ vypočítává Kadlec.

Na dotaz, jestli už dostal zpět řidičský průkaz, se tvářil překvapeně. „To si ze mě děláte legraci? Samozřejmě, že řidičský průkaz nemám. Vrátil jsem ho tři čtvrtě roku před pravomocným rozhodnutím soudu. Takže já už dnes neřídím dva roky a jeden měsíc,“ říká bývalý policista.

Za volant se ale vrátit chce. „Nemám špatné zkušenosti s řízením, mám špatné zkušenosti s tím stavem, do kterého jsem se dostal. A udělal jsem všechno proto, abych se do podobné situace už nikdy nedostal,“ uzavírá Kadlec.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz