„Já jsem deníku řekl, že v předmětné věci je trestně stíhána jedna osoba pro přečin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku,“ uvedl pro iDNES.cz šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, který práci policie v tomto případu dozoruje. Podle Aktuálně.cz se křivé výpovědi dopustil Nečas v kauze Vojenského zpravodajství, kterou projednává Obvodní soud pro Prahu 1.
Lelek nepotvrdil, ani nevyvrátil totožnost člověka, o kterého se jedná. „Nebudu potvrzovat identitu trestně stíhané osoby,“ dodal.
Kriminalisté začali prověřovat v srpnu, zda se bývalý premiér dopustil trestného činu. Nyní podle serveru nashromáždili dostatek důkazů k zahájení stíhání. Podnět policii podali olomoučtí vrchní státní zástupci, kteří Nečasovou v kauze Vojenského zpravodajství obžalovali. O tom již dříve informoval server iROZHLAS.cz.
Jana Nečasová, která dříve vedla premiérův kabinet, v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky.
„Účelové prohlášení“
Když kriminalisté zneužití Vojenského zpravodajství odhalili, Nečas, který v případu figuruje jako svědek, řekl, že o sledování nevěděl. Později u soudu však mluvil obráceně. Začal tvrdit, že si u Nagyové tajnou službu objednal sám.
O křivé výpovědi mluvila již při vyhlašování prvoinstančního rozsudku soudkyně Pavla Hájková, když ženu uznala vinnou. Řekla, že Nečas jako svědek nemluvil pravdu, čímž se snažil prospět své manželce.
„Jde o zcela nevěrohodné a účelové prohlášení, učiněné ve snaze pomoci své manželce – obžalované – vyhnout se odsouzení,“ mluví o Nečasově druhé verzi událostí pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze.
Za zneužití zpravodajců dostala tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Nečas soudnímu senátu tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečnost své rodiny. Zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let.
Jediný premiér
Pro expremiéra by toto stíhání mělo být druhým, které ze zásahu v roce 2013 tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vzešlo. Poprvé byl stíhán kvůli údajnému podplácení poslanců.
Obžalobě z podplácení čelí také jeho žena a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Státní zástupce tvrdí, že v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Nečasovi hrozí v této věci až šestileté vězení.
Nečas je zatím jediným předsedou vlády, jehož kauza se dostala až k soudu. Současný premiér Andrej Babiš (ANO) čelí od října 2017 s přestávkami trestnímu stíhání v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo.
Už v roce 2015 Nečasu soudu vypovídal, že jeho ženu nikdo nesledoval: