Policie posílá miliony za pronájem stíhané firmě. Ta ji hlídá a uklízí

  0:01aktualizováno  0:01
Je to rarita. Detektivové z elitní Národní centrály proti organizovanému zločinu kladenskou firmu Energie už více než rok stíhají za manipulaci obří zakázky v Lánech. Jejich kolegové ze středočeské policie si přesto podle zjištění MF DNES u společnosti za 80 milionů na osm let pronajali přímo její sídlo.

Budova, kterou si policie pronajímá od stíhané firmy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Policisté v sídle mají laboratoře, kde zkoumají důkazy nejzávažnějších kriminálních činů. A stíhaná firma jim prostory podle smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, hlídá i uklízí. Společnosti v případě odsouzení podle zákona hrozí i zrušení.

Stavební firma Energie je od loňského září stíhaná za to, že podle policistů manipulovala stamilionový tendr na zpevnění břehů vodní nádrže v sídle prezidenta – v Lánech. Odposlechy zachytily, jak se její vysoce postavený manažer chlubí nejenom tím, že celý tendr sám připravuje, ale že upravuje projekt tak, aby byl o desítky milionů předražený.

Kdyby ovšem detektivové z NCOZ potřebovali ještě nějaké důkazy ze sídla firmy v Kladně, mohou se rovnou stavit také na kávu u svých kolegů. Ti se usídlili přímo na adrese, kterou Energie udává jako své hlavní sídlo. Na webu i v obchodním rejstříku. Příchozí na místě vítá obří reklama na služby dnes stíhané stavební firmy a hned vedle tabulka s logem policie a sloganem „Pomáhat a chránit“. 

Osm let za 80 milionů

MF DNES má k dispozici tři měsíce starou nájemní smlouvu, kterou s dceřinou firmou Energie uzavřelo krajské ředitelství středočeské policie. Za osm let pronájmu dvou budov policisté firmě zaplatí téměř 80 milionů korun. Stíhaná společnost se jim podle dokumentu má starat mimo jiné i o ostrahu a kamerový dohled policejních místností.

Fotogalerie

„V prostorách jsou dislokovány speciální útvary, zejména odbor kriminalistické techniky a expertiz služby kriminální policie a vyšetřování, jehož požadavky na stavebně technický stav prostor je natolik finančně náročný s odkazem na podmínky akreditace, že jakákoliv výstavba nové budovy či přestavba jiné budovy je z finančního hlediska zcela vyloučena, i za cenu minimálního nájmu,“ zdůvodňuje mluvčí středočeského policejního ředitelství Barbora Schneeweissová, proč nesídlí ve státní budově, jak je u jiných krajských policejních ředitelství běžné.

Součástí smlouvy je přitom i přesný rozpis úklidu přímo v laboratořích, kde policisté uchovávají a analyzují důkazy trestných činů.

Společnost stíhaná Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) za závažnou kriminální činnost má podle dohody například dvakrát týdně vytírat podlahu na pracovišti daktyloskopie, kam kriminalisté posílají k analýze otisky, nebo genetiky. Jednou měsíčně dojde i na balistiku, kde si policisté od Energie vymínili luxování místnosti se sbírkou zbraní.

Dvanáct milionů ze zakázky prosazované Mynářem skončilo ve schránkové firmě

Středočeští policisté se ovšem hájí, že pronájem zdědili. První smlouvu totiž původně uzavírali už po revoluci se státním podnikem. V budově sídlí dlouhodobě a předtím, než se zavázali stíhané firmě zaplatit ze státních peněz desítky milionů, údajně neúspěšně hledali jinou budovu.

„Nejedná se o nový pronájem, pouze o aktualizaci smluvního vztahu na základě prováděné rekonstrukce, a v rámci úspor o sestěhování policejních útvarů ze dvou budov do jedné. V dané věci byl proveden průzkum trhu bez pozitivního výsledku,“ dodala mluvčí Schneeweissová.

Drtivé odposlechy

Smlouvu policisté uzavřeli s firmou Energie-nemovitostní, která se pronájmem majetku holdingu zabývá. Její mateřská firma Energie-stavební nyní čelí velmi vážným problémům. Policisté totiž dokončují vyšetřování, v němž je stíhán nejen její manažer Libor Tkadlec, ale také firma.

Ta v minulosti sponzorovala basketbalový klub ve Strakonicích, který ještě nedávno vedl šéf Lánské obory Miloš Balák. V sídle prezidenta podle předchozí analýzy MF DNES dostávaly zakázky i další sponzoři Balákova ženského basketu.

Balák navíc policistům přiznal, že když podnikal, tak s Energií spolupracoval jako subdodavatel. Zároveň však důrazně odmítá, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Balák případ označuje za policejní spiknutí. „Je to lež. Pouze nepravdivá konstrukce policie,“ řekl už dříve MF DNES.

NCOZ nicméně nashromáždila odposlechy, ze kterých dle obvinění plyne, že Energie za souhlasu Baláka manipulovala stamilionovou zakázku v Lánech. Zpevnění břehů lánské nádrže se odehrávalo ve dvou etapách.

Kauza Lány

Už první etapu vyhrála Energie díky tomu, že nabídla nejnižší cenu. Se společností byly ale uzavřeny dodatky smlouvy. Nejprve v Lánech zjistili, že je třeba udělat širší cestu, než s jakou počítal projekt. Následně se přišlo na to, že bude nutné cestu o kilometr prodloužit či udělat odvodňovací žebra. Nakonec se utracené peníze vyšplhaly na téměř 100 milionů.

Detaily na odposleších

Policie ovšem nyní dokončuje vyšetřování až druhé etapy. Za tu stíhá Baláka, Energii i vedoucího provozu inženýrských staveb Energie Libora Tkadlece. Všichni měli tu „smůlu“, že tentokrát policisté průběh celé zakázky detailně monitorovali a nasadili i odposlechy. Dle dokumentů, které má MF DNES k dispozici, tak zjistili, že ještě než Hrad druhou etapu zakázky vůbec vypsal, generální ředitel Energie Zdeněk Osner se sešel s Balákem. A domluvili se, že tendr vyhraje sdružení Energie s libereckou stavební firmou Syner.

Energie si tudíž dle vyšetřovatelů „pojistila“ už i projekt. Kadlec dle policistů místo vedení Lán prakticky řídil i projektantskou firmu. A to tak, aby v zakázce vytvořila rezervu několik desítek milionů.„Nejméně Miloš Balák poskytl tomuto dodavateli informace k uvedené zakázce ještě předtím, než bylo zadávací řízení vyhlášeno, a umožnil mu nejméně prostřednictvím vedoucího provozu inženýrských staveb společnosti Energie Libora Tkadlece podílet se na přípravě projektové a zadávací dokumentace,“ uvedli policisté.

„Jsou tam věci, o kterých neví ani ředitel tady. Jsou tam úseky, který se nebudou dělat vůbec, mám tam schovaných asi 30–40 milionů nákladově,“ chlubil se Tkadlec svému spolupracovníkovi a policisté to nahráli. To, že ho fakticky řídil, policii dosvědčil i projektant.

Tkadlec se pak do policejních „štěnic“ pochlubil i s tím, že nastavil také podmínky výběrového řízení. Sdružení Energie a Syner pak skutečně vyhrálo. A Balák, kterého prezidentův kancléř Vratislav Mynář přes policejní stíhání odmítá odvolat, mu za zakázku od té doby vyplatil na 175 milionů korun.

Energie ovšem svou vinu komentovat odmítá.

„Sdělujeme, že v této fázi nebudeme nic sdělovat ani komentovat,“ reagoval na dotazy MF DNES zaslané Osnerovi právník Energie Antonín Kalina.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Odmítl jsem práci pro BIS a život se mi zhoršil, tvrdí liberecký muslim

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Už řadu let zažívá těžkosti liberecký muslim a vystudovaný inženýr s českým občanstvím Aziz Traibi. Myslí si, že za...

Nabízím Bruselu dvě ženy, říká Babiš. Jména probere s von der Leyenovou

Andrej Babiš na summitu Evropské komise v Bruselu (21. března 2019)

Česko nabídne do Evropské komise dvě kandidátky, napsal na svém Facebooku premiér Andrej Babiš. Jména možných...

Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

Sídlo společnosti J&T v Brně.

Dlouhá léta se nahlas spekuluje o tom, že slovensko-česká investiční skupina J&T pomáhá spravovat majetek kontroverzním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz