Policie cvičila, jak třídit migranty. Ověřila při tom i novou techniku

  8:34aktualizováno  13:52
Policie v úterý zahájila cvičné kontroly na jižní hranici České republiky. Akce s názvem Vlna měla za úkol prověřit postupy a připravenost na možný příchod většího počtu uprchlíků. Cvičení na hraničních přechodech v Mikulově, v Dolním Dvořišti a v části zelené hranice však částečně komplikovalo počasí.

O zahájení akce informovali v úterý ráno policejní prezident Tomáš Tuhý, šéf cizinecké policie Milan Majer a ředitel Generálního ředitelství cel Petr Kašpar. Oficiálně akce odstartovala hodinu poté, tedy v 9:00 ráno. „Cvičení bude simulovat přesuny uprchlíků na území České republiky,“ vysvětlil Tuhý.

Policisté letos zadrželi 983 lidí

Česká policie za první dva měsíce letošního roku zadržela 983 lidí, kteří byli v zemi nelegálně. Proti loňsku je to mírný pokles o 45 zadržených. V souvislosti s uprchlickou vlnou bylo v Česku v lednu a únoru zadrženo 93 lidí.

Za celý loňský rok bylo v Česku zadrženo 8 563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Meziročně to byl narůst o víc než 77 procent. Nejčastěji byli v zemi nelegálně občané Sýrie, kteří tvořili zhruba čtvrtinu zadržených. Nárůst způsobila evropská migrační krize, která loni naplno vypukla.

Do akce, která se konala v Jihočeském a Jihomoravském kraji, se celkově zapojilo na 200 příslušníků cizinecké policie a 20 celníků. Uprchlíky představovali policejní studenti. Policisté nacvičovali zajišťování cizinců, provádění identifikačních úkonů a testovali postupy vůči nelegálním migrantům.

Kvůli rozmarům počasí (více o komplikacích se sněhem čtěte zde) však mohla jen omezeně vyzkoušet nově nakoupené technické prostředky jako termovize, kamery, detektory či terénní vozidla. Na jihu Moravy komplikovalo sněžení například start policejního vrtulníku, který by pohyb migrantů monitoroval ze vzduchu.

Na hranici v Mikulově nicméně policisté zkoušeli právě nově pořízený detektor, který umí vyhledat běžence ukryté v nákladních prostorech aut. „Jeho používání nám výrazně zjednoduší a urychlí práci,“ řekl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil (více o dění v Mikulově při akci Vlna najdete zde).

Poblíž Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku postup při zachycení většího počtu migrantů cvičila asi stovka policistů. Běžence, které simulovalo asi 40 studentů, policisté zastavovali na silnici i v přírodním terénu, přiblížil manévry jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner (o jihočeské části cvičení více zde).

S výsledky cvičení je policie spokojená, avšak ukázaly se také nedostatky. „Můžeme konstatovat, že policie v dnešní zkoušce obstála,“ uvedl v tiskové zprávě policejní prezident Tomáš Tuhý.

Podle mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána by podobná situace jako při cvičení neomezila běžný chod a provoz na hraničním přechodu. Za nedostatky pak policie označila chybějící mobilní zařízení pro snímání otisků prvků, které dokáže přímo na registračním místě otisky porovnat s databázemi.

Dalším problémem bylo propojení jednotlivých databází s koncovými stanicemi, které policisté používali na registračních místech. Policisté si ověřili, že jsou schopni na hranicích za šest hodin bez komplikací odbavit 50 uprchlíků a dopravit je do záchytných zařízení.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola už v průběhu akce Vlna, která podle mluvčího policejního prezídia oficiálně skončila krátce před druhou odpoledne, uvedl, že Jihočeský kraj má připraveno několik bezpečnostních variant pro případ, že by migrace ve větší míře zasáhla region. Blíže je však nechtěl specifikovat.

Podobná akce už proběhla, ukázala nedostatky

O Vlně byla informována česká armáda, kvůli přepravě uprchlíků autobusy na ní spolupracovala vězeňská služba. Integrovaný záchranný systém poskytl stany na výstavbu táborů, které se podobají těm, co vyrostly na hranicích v Makedonii. Na cvičení se podílelo i 20 celníků. Podle Kašpara namátkově kontrolovali lidi i zboží v autech. „Chceme poprvé na hraničních přechodech vyzkoušet dva psy na detekci platidel,“ poodkryl ráno jeden z úkolů Kašpar.

Fotogalerie

Úterní akce navázala na loňský zářijový nácvik, kdy se na příchod migrantů společně připravovala armáda a policie. Jeho cílem bylo zmapovat prostupnost hranice s Rakouskem. Podle Tuhého by se cvičení nemělo dotknout lidí, kteří budou přes hraniční přechody směřovat. Policisté běžně dělají preventivní kontroly na šesti hraničních přechodech. Česko-rakouská hranice má 464 kilometrů a je na ní 20 hraničních přechodů.

Podle ministra Milana Chovance tehdejší cvičení ukázalo, že Česko je na případný nápor migrantů připraveno. Ideální čas pro nasazení policie a armády, který činí pět hodin, ale tehdy dosažen nebyl (více čtěte zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Černošice v kauze Babiš chybovaly, tvrdí středočeský krajský úřad

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Procesní i jiné nedostatky vidí v postupu městského úřadu v Černošicích středočeský krajský úřad. Ten v Černošicích...

Zřizování škol je třeba regulovat, říká ústavní soud. Návrh senátorů zamítl

Ilustrační snímek

Ústavní soud ve středu zamítl návrh skupiny osmnácti pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Je to...

Najdete na iDNES.cz