Dodnes se spekuluje o tom, že právě vyšetřování Beretty “urychlilo” policejní reorganizaci, jenž v létě 2016 sloučila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Skupina vyšetřovatelů, která kauzu vede, byla kvůli tomu také dočasně vyčleněna z NCOZ a funguje pod protidrogovou centrálou.
Kauza Berretta vypukla v roce 2016. Detektivové dnes již zaniklého ÚOOZ tehdy zatkli bývalého detektiva Igora Gáboríka, detektiva protikorupční policie Radka Holuba a celníka Pavla Šímu. Podle vyšetřovatelů byli součástí rozsáhlé chobotnice, která sloužila k vynášení citlivých informací do podsvětí (psali jsme zde). Později byla v této kauze obviněna i státní zástupkyně Dagmar Máchová, která dohlížela na vyšetřování několika významných hospodářských kauz (o její roli v kauze nemocnice Na Homolce čtěte zde).
Vlivný expolicista GáboríkKdo je muž, na kterého ukázal Šlachta |
Krátce poté však přišla policejní reorganizace. A detektivové z ÚOOZ, kteří v rámci Beretty vyšetřovali policistu z protikorupční jednotky Holuba, měli najednou být v jedné centrále s Holubovými kolegy. Případ se tak přenesl do politické roviny. „Já jsem dnes přesvědčen, že impulsem k té reformě, k odstranění plukovníka Šlachty, je kauza Beretta,” prohlásil tehdy ještě coby ministr financí Andrej Babiš, který se proti reorganizaci policie postavil.
Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové odchod Kwasniakové, která byla před příchodem do nové centrály jedním z nejvýše postavených policistů v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, vyšetřování nenaruší. “Tato informace (o odchodu Kwasniakové - pozn. red.) je mi známa. Tým je zkušený a věc její odchod neohrozí,” uvedla Bradáčová.