"V podvečerních hodinách najela přímo ke stánku státní policie se zapnutými majáky a důrazně požádala provozovatele stánku k ukončení činnosti. Ambasadoři se oprávněně hájili zákonem 85/1990. Přesto nám hrozí možnost uložení pokuty až 50 000 Kč. Policisté dokonce ambasadorům vyhrožovali ráznou pacifikací," napsala iniciativa Vladimír Franz prezidentem na Facebooku.
V čem byl rozporSběrači podpisů se hájili zákonem o právu petičním. Ve výkonu petičního práva nesmí být podle zákona nikomu bráněno. Dle zákona o přestupcích ovšem není přípustné neoprávněně zabrat veřejné prostranství. Policie přijala oznámení, že se to stalo, a vyjela na místo. Franzovi příznivci na místě o žádném povolení k záboru nevěděli, policisté případ podstoupili úřadu Městské části Praha 5. Odpoledne iniciativa uvedla, že jí úřad dal za pravdu. Úředníci už před časem v jiném případu rozhodli, že pro sběr hlasů pod petici není povolení nutné. |
Policisté dostali na Franzův stánek o rozměrech přibližně tři krát tři metry na rohu Plzeňské a Nádražní ulice "tip". V takovém případě neoznamují, kdo jim zavolal.
"Přijali jsme oznámení, že na místě je neoprávněný zábor veřejného prostranství. Na místo vyjela hlídka místního oddělení, nepodařilo se jí zjistit, že by zábor byl povolen. Pořadatelé řekli, že o povolení k záboru nevědí. Jednání policie oznámila úřadu Městské části Praha 5," sdělil iDNES.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Mluvčí neměl žádné informace o tom, že by policisté měli sběračům podpisů jakkoliv vyhrožovat.
Iniciativa se obrátila na Městskou část Praha 5, které v záležitosti náleželo rozhodnutí. Odpoledne v tiskové zprávě uvedla, že jí úředníci ve sporu s policií dali za pravdu.
"Tuto petici posuzujeme podle zákona č. 85/1990 o právu petičním. K umístění těchto předmětů tedy v současné době jako příslušný silniční správní úřad nevydáváme povolení o zvláštním užívání komunikací," citovala iniciativa úřad.
Dále iniciativa požádala policii, aby "respektovala dosavadní rozhodnutí orgánů Městské části Praha 5 a především se držela zásady přiměřenosti vůči občanům, kteří dobrovolným sběrem podpisů uplatňují svá občanská práva v demokratické společnosti - v tomto případě právo petiční".
Dokud nebylo jasné, jestli se osazenstvo stánku nedopustilo přestupku, hrozila pořadatelům pokuta až 50 tisíc korun. Franzova kampaň je "nízkonákladová", na transparentním účtu měl v jedenáct hodin dopoledne 125 tisíc.
Franz už má přes 45 tisíc podpisů
Podpisový stánek na zmíněném místě stojí už řadu týdnů a dosud nikomu nevadil. Podle nejnovějších čísel Vladimír Franz shromáždil 45 570 podpisů a je tak velmi blízko kvalifikace do prvního kola prezidentské volby. Příznivci Vladimíra Franze tak nyní zřejmě neuvěří tomu, že policisté přijeli jen shodou okolností.
Prezidentské volby se díky zisku 50 tisíc hlasů zúčastní Jan Fischer, Miloš Zeman, Zuzana Roithová, Vladimír Dlouhý a Jana Bobošíková. S podporou poslanců či senátorů kandidují Jiří Dienstbier (ČSSD), Přemysl Sobotka (ODS) a Karel Schwarzenberg (TOP 09).