Policejní uniformy prala firma Langerova známého za 54 milionů

  8:24aktualizováno  10:44
V době, kdy byl ministrem vnitra Ivan Langer, získal zakázku na praní policejních uniforem jeho známý, podnikatel Tomáš Paclík. Za necelé tři roky tak získal čtyřiapadesát milionů korun. Langer jakékoliv své pochybení odmítá.

Podle Hospodářských novin získala Paclíkova firma zakázku bez výběrového řízení a uniformy se praly v objektu, který Paclíkovi podezřele levně pronajalo samo ministerstvo.

VYJÁDŘENÍ IVANA LANGERA

Celá záležitost musí být prošetřena podle hesla "padni, komu padni". Buď na Zařízení služeb Ministerstva vnitra někdo pochybil, a pak nechť nese odpovědnost. Anebo se mýlí auditoři, a pak ať se brání dotčená společnost. O majetkové účasti Tomáše Paclíka ve společnosti jsem se dozvěděl až včera od redaktorů Hospodářských novin. Zásadně odmítám spekulace o tom, že bych jakýmkoli způsobem do této věci zasahoval či ji nějak ovlivňoval. Osobně se mne dotýkají fámy takto přízemního charakteru. K novému roku jsem přátelům přál, ať průměrnost nezvítězí nad jedinečností a hloupost neukřičí intelekt. Tváří v tvář této umělé kauze konstatuji, že to bylo přání téměř prorocké!

"O napojení pana Paclíka na Ivana Langera ministr dosud nevěděl. Nyní čekáme na vyjádření kontrolovaných složek. Pokud jejich odpověď nevyvrátí všechny pochybnosti, zvažujeme podání trestního oznámení," řekl iDNES.cz mluvčí resortu Pavel Novák.

Paclíkova firma Dočista přitom vznikla až v lednu 2008, tedy jen dva měsíce předtím, než s vnitrem uzavřela smlouvu. Živnostenské oprávnění na praní prádla si zapsala dokonce až v den podepsání kontraktu.

Společnost Dočista si také od ministerstva pronajala areál kolínské prádelny, kde se předtím uniformy praly - za pět tisíc korun měsíčně. Znalci později určili minimální výši měsíčního nájemného na 210 tisíc korun.

Na podezřelou smlouvu ukázal audit, který si nechal vypracovat současný ministr vnitra Radek John. "Smlouva na praní prádla byla podepsána bez vypsání veřejné zakázky, navíc byla uzavřena s nevhodným subjektem bez odpovídajících referencí," konstatovali podle HN ve zprávě auditoři ze společnosti Ernst & Young.

Staří kamarádi?

Podle listu se Langer a Paclík dobře znají. Podnikatel si už od konce devadesátých let pronajímá v Langerově olomouckém domě prostory pro svou firmu na daňové poradenství. Langer se prý s Paclíkem také potkával i na společenských akcích, například se oba stali kmotry monografie jednoho z olomouckých výtvarníků.

Paclík ale tvrdí, že zakázku získal v řádné veřejné soutěži. Původně prý chtěl koupit jen budovu ministerské prádelny, nakonec ale musel převzít provoz i s nájmem. "My jsme akceptovali podmínky, které vyhlásilo ministerstvo. Ale to nebyla naše chyba, to byla chyba těch, co to vyhlašovali," řekl novinám.

"To s tím člověkem nesouvisí, proboha," prohlásil podnikatel na otázku ohledně jeho vazeb na Langera.

Oldřich Vytiska, bývalý šéf ministerské organizace, s níž Paclík podepisoval smlouvu, ale tvrdí, že odprodej prádelny nařídil přímo Langer. "Byl pokyn od ministra Langera, že se všechny věci jako prádelny a cukrárny mají zrušit, dát pryč," řekl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz