Žádné tlaky nebyly, rozhodl jsem se sám, komentoval Tuhý odchod od policie

  9:21aktualizováno  10:26
Policejní prezident Tomáš Tuhý končí jako šéf policejních sborů k poslednímu říjnu, ačkoliv mu měl mandát vypršet až v dubnu příštího roku. Na úterní tiskové konferenci uvedl, že se tak rozhodl sám a bez jakýchkoliv tlaků. Tuhý zamíří na Slovensko, kde se stane velvyslancem. Nový policejní prezident vzejde z výběrového řízení.

„Pan generálporučík Tuhý pro policii pracoval celkem 27 let a sbor předává ve velmi dobré kondici. Chci mu poděkovat, za jeho práci,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček. „Co nejdříve přistoupím k výběru nového prezidenta, proběhne výběrové řízení,“ dodal. 

Žádost o propuštění ze služebního poměru obdržel od Tuhého v pondělí, Tuhý ve své funkci skončí k 31. říjnu. Policejní sbor prozatím povede první náměstek, brig. gen. Mgr. Martin Vondrášek.

Následně se uskuteční standardní výběrové řízení (více podrobností čtěte v článku Policejní prezident Tuhý končí).

„Rozhodně by to měl být člověk od policie, protože ta problematika je natolik složitá, že bych si tam nedokázal představit někoho jiného,“ doplnil Tomáš Tuhý. Kdo by byl podle něj dobrou náhradou, ovšem neuvedl.

Fotogalerie

„Od policie odcházím po vlastním rozhodnutí. Tento krok jsem zvažoval dlouho,“ uvedl Tuhý s tím, že poprvé o tom začal uvažovat na podzim loňského roku, kdy se v médiích objevily informace o tom, že by měl být z funkce odvolán. 

„Jsem moc rád, že jsem téměř naplnil celý svůj mandát v rámci své funkce. Období pěti let nebylo vůbec lehké. Česká policie prošla novými formami výkonu služby, které dříve nebyly. Mohu jen konstatovat, že policie od mého nástupu navýšila své početní stavy o tři tisíce tabulkových míst. Svou žádost jsem podal až poté, kdy jsme se s panem ministrem dohodli na tom, že policie splnila to, k čemu se zavázala do konce letošního roku, a je stabilizována,“ uvedl.

Žádné tlaky nebyly

Ministr i končící policejní prezident vyvrátili, že by by na ně byl vyvíjen tlak od premiéra či jiných vládních činitelů na to, aby Tuhý odešel. „S panem premiérem jsme o věci diskutovali,“ uvedl pouze Hamáček.

„Absolutně vylučuji, že by na mě byl vyvíjen tlak. Já jsem po celou dobu komunikoval jen se svým nadřízeným, ať už to byl první nebo druhý ministr vnitra,“ dodal Tuhý. Svou novou roli velvyslance zatím nechtěl více rozebírat.

„Rád bych si užil své poslední hodiny ve funkci policejního prezidenta. Na funkci velvyslance České republiky na Slovensku se připravuji. Až se této role ujmu, budu rád představovat své vize a koncepty,“ okomentoval změnu svého působení Tuhý. Do služeb ministerstva zahraničí nastoupí 1. listopadu. Podle Hamáčka bude na Slovensku dobrým velvyslancem. 

Na Slovensku vystřídá Klausovou

Letos na konci dubna z postu velvyslankyně na Slovensku odešla Livia Klausová, manželka bývalého prezidenta Václava Klause. Ambasádu nyní vede jako chargé d’affaires Pavel Sladký, vedoucí politického a obchodně-ekonomického oddělení velvyslanectví.

Tomáš Tuhý u policie pracoval 27 let, je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň Tajné. Kariéru u policie začal na obvodním oddělení ve Městě Albrechticích, které později také vedl. Působil jako ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a dále jako náměstek policejního prezidenta. Policejním prezidentem se stal v dubnu 2014.

Tuhého letos vláda navrhla povýšit do hodnosti genrálporučíka. Tuhý v souvislosti uvedl, že povýšením nezíská žádné finanční navýšení výsluh. „Ta hvězdička je pouze oceněním práce, která nemá další dopady.“ 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Babišův švagr Herodes skončil v Agrofertu. Působil ve dvou firmách

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodovci.

Švagr premiéra Andreje Babiše Martin Herodes odešel ze dvou firem Agrofertu, ve kterých do loňska působil. Uvedl to v...

Přichází epidemie chřipky. Nemoc od podzimu zabila už sedm lidí

chřipka

Nastupuje epidemie chřipky, hodnotí situaci v Česku Státní zdravotní ústav. Nemocných je zhruba 1158 na 100 000...

„Bursíkova žaloba“ kvůli zmařené demonstraci se vrací k soudu

Stovky protestujících proti čínské lidskoprávní politice se dožadovaly vstupu...

Nejvyšší správní soud (NSS) se musí znovu zabývat uzavírkou Hradčanského náměstí v Praze, kde se v březnu 2016 mělo...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz