Policie přišla o své sídlo v Praze 4, za nájem zaplatí přes 100 milionů

  0:01aktualizováno  0:01
Policie přišla o lukrativní osmipodlažní budovu v Praze 4, ve které sídlí dva její odbory. Podle zjištění MF DNES o tom rozhodl soud, který řešil privatizační spor. Policie za nájemné a doplatek za užívání budovy do roku 2019 navíc musí zaplatit 106 milionů korun.

O budovu, ve které například sídlí policejní odbor kontroly zbraní, se stát soudil téměř dvacet let. | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Obvodní soud pro Prahu 4 vydal celkem osm rozhodnutí, z nichž bylo sedm městským soudem zrušeno,“ přiblížila dlouholetý soudní spor mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Soud o budově, jejíž hodnota se pohybuje kolem 270 milionů korun, rozhodl už v září 2013. Verdikt ještě mohl zvrátit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který policii zastupoval. Proti rozsudku se ale odvolal se zpožděním, což potvrdil také soud.

Dřívější postup ÚZSVM hodlá současné vedení prověřit. „Generální ředitelka zadala mimořádnou kontrolu na prověření těchto skutečností,“ uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka poté, co ho redakce MF DNES seznámila se svým zjištěním.

Jedním z nových majitelů budovy, jež má ve sklepení kryt civilní ochrany až pro 300 lidí, se stala podnikatelka Klára Sovová, která v Krkonoších spoluvlastní Luční a Labskou boudu.

Jak se to ale stane, že tak velkou a hodnotnou budovu získá od policie krkonošská hoteliérka?

Celé je to dozvuk divokých časů privatizace z počátku devadesátých let. V té době se totiž ministerstvo vnitra rozhodlo zprivatizovat firmu Stavební výroba Praha, která tehdy budovu právě dostavovala.

Když se ale těsně před rozdělením Československa do čela ministerstva dostal Jan Ruml, zjistil, že se policii bude budova v budoucnu hodit. „Potřebovali jsme ji pro odbor pasové kontroly,“ snaží se Jan Ruml obtížně rozpomenout na dobu před více než třiadvaceti lety. „Dal jsem proto pokyn, aby se to z privatizačního projektu vyjmulo,“ dodává.

„Nechápu to,“ hodnotí dnešní situaci další pamětník privatizace firmy Zdeněk Vocloň, který měl tehdy na ministerstvu vyjmutí budovy z privatizačního projektu na starosti.

Podle současné majitelky Kláry Sovové ministerstvo tehdy zkolaudovalo novou budovu jako svou, ačkoli už státu nepatřila. „Kdyby takto postupoval obyčejný člověk, tak by ho s největší pravděpodobností zavřeli,“ prohlašuje. A soud jí v tom dal za pravdu.

Klára Sovová se už nemusí obávat, že by o budovu přišla. Přesto v některých věcech zůstává záhadná. „To je naše tajemství, není to nic pro noviny,“ odpovídá například na otázku, od koho získala firmu, která dnes budovu vlastní. Chrání si tím prý své know-how.

Kdo byl majitelem firmy před ní, nelze zjistit, protože tehdy měla anonymní akcie. Dnes ji každopádně spolu s ní ze třetiny vlastní Jiří Schwarz, bývalý děkan Národohospodářské fakulty v Praze a rozhodce z kauzy Diag Human.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Z Bruselu do Afriky nebo k sekačce. Co dělají bývalí europoslanci?

Europoslanec Pavel Telička z politického hnutí Hlas sleduje v pražském štábu...

MF DNES zjišťovala, co dělají bývalí europoslanci, kteří po letošních volbách skončili ve funkci. Například Miroslav...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz