Vtípky, vztek i slzy. Policie při zátahu načapala desítky opilých dětí

  11:30aktualizováno  11:30
Desítky teenagerů na policejní služebně, několik pokut barmanům a bloková řízení s podniky. To je výsledek noční policejní akce v centru Prahy. Policisté se zaměřili na prodej alkoholu dětem a šli na jistotu. Věděli, že ani předem ohlášená kontrola barmany v nalévání dětem neodradí.

Řada pražských rodičů v pátek neměla příliš klidný spánek. V noci jim zazvonil telefon a museli vyrazit na policejní služebnu v Krakovské ulici u Václavského náměstí vyzvednout svá nezletilá dítka pod vlivem alkoholu.

Asi dvě desítky policistů totiž od páteční 22. hodiny až do sobotního brzkého rána v centru Prahy pročesávaly kluby a bary a dětské pijáky odchytávaly i v ulicích.

Fotogalerie

Akce byla součástí rozsáhlých celorepublikových kontrol, kterých se kromě policie účastnila i Česká obchodní inspekce, celníci a hasiči.

V hlavním městě skončily na služebně desítky podnapilých dětí. Přesný počet policie zatím sdělit nemůže, akce totiž pokračuje celý víkend (více čtěte zde).

Hned první kontrola skupinky na Václavském náměstí „pod koněm“ byla lehce vyhrocená. „Policisté zjistili dva podnapilé mladíky mladší osmnácti let. Jednomu bylo při dechové zkoušce zjištěno 0,26, druhém 1,19 promile. Ten byl navíc na útěku z výchovného ústavu,“ řekla iDNES.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová, která policisty během celé akce doprovázela.

Vzápětí policisté odvážejí na služebnu sedmnáctiletou cizinku, která nadýchala 0,69 promile, což odpovídá asi dvěma deci vína. Její dospělá kamarádka na místě zaplatila pokutu pět set korun za to, že nezletilé alkohol koupila.

Nakoupí ve večerkách a popíjejí venku, dokud jim není zima

„Je jedenáct hodin. To je ideální doba na kontrolu v barech. Mládež se přesouvá dovnitř, protože venku už je jim zima. Předtím si nakoupili alkohol ve večerkách a popíjeli venku. V baru si pak obvykle celý večer cucají jeden, dva nápoje, protože na víc jim kapesné nestačí,“ říká velitelka akce Josefa Jelínková.

Expert: Alkohol je tichá epidemie

Podobné akce vedla už mnohokrát a má tak vytipované problematické podniky, které nezletilým nalévají.

Z Václavského náměstí skupina policistů míří na Národní třídu a zaplouvá postupně do klubů Rock Café či Vagon. „Řešíme jednotlivé barmany, které dětem nalévají. Ale také i provozovnu v rámci blokového řízení,“ říká Zoulová.

Podniku však podle současného zákona může být udělena pouze pokuta v řádu několika tisíc korun, což odborníci dlouhodobě kritizují jako nedostatečný trest.

Sedmnáctiletý kluk neměl štěstí, na služebně skončil i potřetí

Samotní teenageři na kontrolu reagují různě. Někteří z policistů mají legraci, jiní se vztekají nebo mají nedaleko k pláči.

„Na tohohle kluka už jsem narazila dvakrát. Už se známe,“ komentuje Jelínková kontrolu sedmnáctiletého chlapce. „Fakt jsem se poučil. Od toho posledně jsem nic nepil, až dneska,“ vysvětluje mladík. Není mu to však nic platné, na služebně kvůli alkoholu skončí i potřetí.

Kontrola vždy probíhá podobně. Mladík či mladice předloží průkaz totožnosti, pokud jsou mladší osmnácti let, podrobí se dechové zkoušce. Je-li pozitivní snaží se policie zjistit, jak dítě k alkoholu přišlo, kdo mu jej prodal či nabídl.

Zkušenější už vědí, co říct. „Leželo to na baru, tak jsem to sama vzala,“ zní nejčastější odpověď. Dítě poté míří na služebnu a policisté telefonují zákonným zástupcům, většinou tedy rodičům.

Ti si potomka vyzvednou, zaplatí pokutu a policie případ nahlásí orgánům sociální ochrany dětí. Pokud se případ u stejného mladistvého opakuje, sociálka se rodinou začne zabývat.

O kontrole podniky předem věděly. Přesto dětem nalévaly

Noční pražská akce je pouze první fází rozsáhlých kontrol, které budou pokračovat až do prosince po celém území České republiky.

K preventivní kontrolní akci přistoupila policie ve spolupráci s Odborem protidrogové politiky Úřadu vlády na základě dlouhodobých výzkumů, které poukazují na vysokou toleranci české společnosti k pití alkoholu dětmi.

Kromě této tolerance, kterou vystihuje oblíbený argument „vždy se pilo a pít bude“, mladistvým nahrává i jeho snadná dostupnost. „Nejde jen o toleranci alkoholu v rodinách a školách, ale hlavně mezi prodejci, kteří nerespektují věkovou hranici svých zákazníků,“ říká k tomu národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Kontroly zakázaného prodeje alkoholu mladistvým v barech a restauracích by měly podniky varovat. Samotní policisté se však podivují, že přestože se o kontrolní akci týden předem mluvilo v médiích, počty mladých pijáků jsou stále stejně vysoké.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Premiér Andrej Babiš si prohlíží místo v pražských Letňanech, kde by mohla v...

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do pražských Letňan, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť. Ta by...

Ministr školství: Platy učitelů by mohly od ledna vzrůst v průměru o 3500

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr životního prostředí...

Učitelé by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3500...

Máte exekuci, zaplaťte. Šmejdi zkouší novou metodu podvodu po telefonu

Ilustrační snímek

Podvodníci přišli s novou metodou, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Tentokrát se vydávají za údajné exekutory a...

Pronájem nebytový prostor 34 m2 Čáslav
Pronájem nebytový prostor 34 m2 Čáslav

nám. Jana Žižky z Trocnova, Čáslav - Čáslav-Staré Město, okres Kutná Hora
9 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz