Policejní inspekce lajdácky odbyla zadržení novináře

  0:02aktualizováno  0:02
Policejní inspekce odbyla zprávu, která se zabývá okolnostmi zadržení reportéra iDNES.cz Pavla Eichlera. Policisté mu loni nedovolili zavolat právníkovi, kontaktovat redakci ani rodinu. Inspekce nyní napsala, že vše bylo v pořádku. Podle advokátů podobně hraje do autu mnoho dalších případů.

Redaktora iDNES.cz Pavla Eichlera, který byl v domě se squatery, v 01:40 zadržela policie. (13. září 2009) | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Pavel Eichler skončil v cele poté, co loni 12. září večer pracoval pro iDNES.cz na reportáži o obsazení domu v centru Prahy squatery a následné policejní akci. Když dům opouštěl, policisté ho hodinu po půlnoci zadrželi. Stal se tak vůbec prvním českým novinářem od roku 1989, který skončil v cele, protože dělal svou práci.

"Zprávu inspekce beru jako nehoráznost jak z hlediska času, tak výsledku. Dvakrát jsem na inspekci urgoval, aby vůbec nějaké vyjádření poslali. Šetření bylo nesprávné a závěry jsou mylné. Proti výsledku podáme stížnost," prohlásil advokát Jaroslav Ortman, který iDNES.cz zastupuje.

Ze závěrů policejní inspekce vyplývá, že Eichler, který nejdříve šest hodin putoval po několika služebnách a pak strávil dvanáct hodin v cele předběžného zadržení, celou dobu nechtěl s nikým mluvit a nechtěl nic vzkázat ani svým blízkým. Redakce se prý také nezajímala o jeho osud.

Vyjádření inspekce k Eichlerovi

Přečtěte si dopis o průběhu vyšetřování

Tým iDNES.cz přitom očekával další informace z policejního zásahu proti squaterům. Od dalších svědků a ze záběrů televizních kamer věděl, že Eichler byl zadržen. Vedení redakce podnikalo celý den všechny kroky, aby zjistilo, kde je a v jakém stavu. - čtěte Reportéra iDNES.cz odvedla policie a slehla se po něm zem

"A kde berete tu jistotu, že to tak opravdu bylo?" reagoval ministr vnitra Martin Pecina na dotaz, zda je vyjádření inspekce v pořádku. "Je to slovo zadrženého proti slovu několika policistů. Pokud je někdo v cele předběžného zadržení a řekne, že nic nechce, to mu mají policisté nutit telefon?" komentoval případ.

Fakta vs. závěry inspekce

Dopis policejní inspekce, pod nímž jsou podepsáni plukovník Aleš Sekera a podplukovník Roman Lupiňski, obsahuje několik výmyslů a tvrzení, která si navzájem odporují a usvědčují její pracovníky z odbyté práce.

Inspekce: Nebylo objektivně zjištěno, že byste požadoval kontakt či přítomnost advokáta při úkonech trestního řízení.
Skutečnost: "Advokáta jsem žádal nejméně pětkrát. Dvakrát si mou žádost policista vyslechl a odešel, aniž by mi řekl, zda ho zavolá. Jednou se mě policistka zeptala: A kdo si myslíš, že ti ho zavolá? Jednou na mou žádost policista reagoval navléknutím rukavic a slovy: Advokáta chceš? Do držky dostaneš!" říká Pavel Eichler. V cele je přitom umístěna kamera snímající vše, co se v ní děje. Inspektoři tak mohli jasně vidět, že k novináři vstupují policisté a on s nimi mluví.

Inspekce: Z výpovědi nebylo zřejmé, kterou redakci bylo třeba kontaktovat.
Skutečnost: Ve chvíli, kdy jsem opouštěl dům obsazený squatery, jsem držel v ruce novinářský průkaz, ztotožnili mě a sami policisté mě oslovovali oslovovali "pane redaktore", říká Pavel Eichler. Pracovní pozici uvedl a je také zapsána ve výslechovém protokolu.

Zážitky z policejní cely

Advokáta? Do držky dostaneš, slyšel reportér iDNES.cz

V jedné větě také inspekce tvrdí, že policisté nevěděli, v jaké redakci Eichler pracuje. O několik řádek níže přitom píší, že ho nemohli propustit ani po předložení novinářského průkazu. Na něm je přitom nejen žádost úřadům a policii o spolupráci, ale i přesná adresa redakce.

Kvůli reportérovi kontaktovalo policii také vedení iDNES.cz. "V sobotu po Eichlerově zadržení jsme s kolegy nejprve telefonicky zjišťovali, kde reportér je. Odpoledne jsem osobně byl v sídle policie v Kongresové ulici. Přes dozorčí důstojnici jsem se ale neprobojoval, kontakt s reportérem mi odmítla zprostředkovat. Odůvodňovala to tím, že to mohou jen nejbližší příbuzní. Dala mi jen telefon na policejní služebnu na Novém Městě, v jejímž rajonu se akce squaterů konala. Tam mi operační důstojník řekl, že u nich reportér není a že neví, kde je. Znovu jsem prosil důstojnici v Kongresové a znovu jsem neuspěl, stejně jako sestra další zadržené dívky. Ani o té doma neměli žádnou zprávu," říká Jaroslav Kábele, ředitel multimediální divize vydavatelství MAFRA a.s., do níž portál iDNES.cz spadá.

Inspekce dále argumentuje, že policisté nebyli předem informováni o přítomnosti novináře na místě. Předem hlásit policii, kde se budou vyskytovat, reportérům ale neukládá žádný zákon nebo nařízení.

Právníci: Inspekce stížnosti ignoruje

Je očividné, že ze dvou verzí popisu Eichlerova zadržení dala inspekce přednost tvrzení svých kolegů v uniformě a řádně neprostudovala všechny dostupné materiály. Podle advokátů je podobných případů celá řada.

"Lidé skončí v cele, dostanou poučení o svých právech, ale ty nemůžou uplatnit. Stížnosti končí vždy stejně. Věc je shozena ze stolu, že jde pouze o tvrzení mých klientů," popsala policejní praxi advokátka Klára Slámová. "Jsou tu stovky lidí, o kterých se neví a jejichž případy se do novin nedostaly," tvrdí.

"Tahle situace je černou dírou, kdy člověk absolutně zmizí. Mnohokrát jsem zažil, že právě v těchto hodinách se lidé doznávají k věcem, které později popřou," říká advokát Ortman. A když policie novináře zadrží, byť má v ruce papír se svými právy? "To je prostě rozpor mezi slovy a činy a porušení trestního řádu. Takových případů znám desítky," podotýká Ortman.

"Musíme v tom pokračovat ne kvůli Pavlu Eichlerovi, ale kvůli těm, kteří se jednou taky budou chtít bránit a žádnou redakci za sebou nebudou mít. Příležitost, kterou nám do cesty postavila náhoda, nepustíme z ruky. Chci žít v zemi, kde si policie nemůže dělat, co chce," říká šéfredaktor iDNES.cz Michal Hanák.

Zbývá podat stížnost, Pecina nechce zasahovat

Ředitel policejní inspekce Zdeněk Pelc byl v době, kdy tento článek vznikal, na služební cestě. "S tímto případem je však dobře obeznámen, i když pod ním není podepsán," sdělila iDNES.cz mluvčí inspekce Martina Lídlová.

"Pokud se vám naše rozhodnutí nelíbí, může pan Eichler podat stížnost a my celý spis předáme státnímu zastupitelství. To rozhodne, zda jsme postupovali dobře, nebo špatně," podotkla Lídlová.

Redakce iDNES.cz zmocnila právníka, aby napsal stížnost ministru vnitra Martinu Pecinovi, v němž žádá o prošetření postupu inspekce.

"Je to potenciální trestní kauza, do které nechci zasahovat. Ať si pan Eichler podá stížnost na státní zastupitelství a tam prozkoumají práci inpsekce," vzkazuje Pecina. "Jediné, co mohu udělat, je případně požádat pana ředitele inspekce Pelce, aby mne o případu informoval," podotkl ministr.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz