Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Piráti silnic už pokutám ze zahraničí neuniknou, obsílky je dostihnou v Česku

  20:08
Státy EU si začaly vyměňovat údaje o řidičích, kteří porušili dopravní předpisy. Čechům chodí statisíce obsílek z Rakouska či Francie. Naopak české úřady nejvíc „honí“ polské šoféry. Ještě před dvěma či třemi roky měl český řidič celkem jistotu, že mu přestupek za hranicemi projde, pokud ho policie rovnou nezastavila na místě. Časy benevolence však končí a Evropa se integruje, i pokud jde o vymáhání pokut.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš Urban

V roce 2017 si jen Rakušané nechali prolustrovat v Česku 131 563 českých poznávacích značek aut, aby zjistili majitele a mohli mu poslat obsílku s pokutou – zpravidla za rychlost. Údaje získala MF DNES od rakouského ministerstva vnitra.

Čechy dohánějí pokuty za rychlost už i ve Francii, loni jich bylo 50 tisíc

Kromě Rakouska jsou k Čechům ještě hodně přísné francouzské radary. Z Francie loni přišlo do Česka 48 824 obsílek. Pokuty v některých evropských státech jsou navíc vysoké. Typický příklad: jednomu majiteli auta z Prahy přišla zrovna v pondělí obsílka, že překročil před měsícem o osm kilometrů v hodině rychlost u Salcburku.

Pokuta činí 40 eur, tedy v přepočtu 1 040 korun. Rakušané jsou perfekcionisté a dopis je kromě němčiny napsán i v českém jazyce. Rovnou obsahuje složenku a upozornění, že pokud se bude chtít dotyčný odvolat, bude už muset s úřady komunikovat německy.

Pokutování ze země do země je možné díky evropskému systému výměny dat o řidičích EUCARIS. Postupně se k němu připojují státy Evropské unie a kromě nich třeba i Norsko nebo Švýcarsko.

Česko jde po cizincích od loňska

Například Česko poskytuje ostatním členským státům údaje o svých řidičích od roku 2016 a od loňského srpna také vymáhá pokuty za přestupky cizinců na našem území.

Pokuty za přestupky na evropských silnicích

„Členský stát se obrátí s dotazem, kdo je provozovatel vozidla, které spáchalo přestupek. Software vyhodnotí informace z radaru a pošle dotaz do národního registru. Dostane požadované informace a pak je na daném státu, co s nimi udělá,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler.

Zahodit obsílku z ciziny s fotkou z radaru se nevyplatí. Pokud pojedete do země znovu a zastaví vás policie, může vás popotahovat kvůli nezaplaceným sankcím z minula.

Závod tří aut, ferrari, porsche a mercedesu, s polskými značkami, který skončil o víkendu tragédií, mají na Slovensku ještě v čerstvé paměti.

Poláci jsou velkými piráty silnic i na evropské poměry a umisťují se na předních příčkách ve statistikách pokut vymáhaných napříč státy Evropské unie.

To Francouzi jsou zase naopak největšími „lovci řidičů“, kteří posílají do zahraničí ročně miliony obsílek. Česko je pak v přeshraničním vymáhání pokut pořád začátečníkem. Vyplývá to z porovnání údajů z různých evropských zemí, které MF DNES nashromáždila.

České ministerstvo dopravy i proto zdůrazňuje, že tuzemská čísla jsou jen orientační a „nelze interpretovat jako počet šetřených přestupků jedna ku jedné“. V Česku se systém EUCARIS teprve testuje.

Ale přesto – z těchto orientačních čísel z českého ministerstva dopravy vyplývá, že nejvíc u nás chybují Poláci a Slováci. Rakušané a Němci jsou mnohem ukázněnější.

Dominuje překročení povolené rychlosti

Od srpna 2017 do března 2018 si Česko kvůli přestupkům nechalo zjistit zhruba 18 300 slovenských řidičů a 16 300 Poláků.

MF DNES poptala údaje o přestupcích v tuzemsku ve všech okolních státech.Výměna informací se podle Jakuba Stadlera z ministerstva dopravy týká hlavně následujících přestupků: překročení rychlosti, jízdy na červenou, jízdy bez zapnutých pásů, telefonování za jízdy, jízdy na motorce bez helmy a alkoholu za volantem. Dýchají samozřejmě řidiči zastavení při silniční kontrole, ale i tak policie ověřuje údaje o autě.

Dohody o vzájemné výměně údajů se uzavírají individuálně mezi jednotlivými státy. Například loni je s Českem uzavřela již zmíněná Francie a hned odtamtud přišlo padesát tisíc obsílek.

Chystá se zdražení pokut: za telefonování a focení až 10 tisíc a 4 body

Drtivá většina případů se týká překročení nejvyšší povolené rychlosti a automatických radarů, ale najdou se i jiné „pasti na řidiče“.

Řidič Oliver Vávra z Prahy dostal „na dálku“ pokutu i za to, že vjel v italské Florencii do nepovolené zóny, kam smějí jen auta místních obyvatel.

Dopis z Itálie mu přišel s poměrně velkým časovým odstupem letos v květnu. Přitom Itálii navštívil už v srpnu 2017. Odesilatelem bylo město Florencie a pokuta činila 100 eur. Radnice si na vymáhání pokut najala servisní firmu, jejíž motivací bylo vymoci co nejvíce peněz. Takže text dopisu byl poměrně ostrý.

„V dopise stálo, že pokud nezaplatím do třiceti dnů, tak se sankce zvýší,“ vyprávěl včera Oliver Vávra.

Důkazem i v tomto případě byla fotka z kamery a Vávra dostal i přístupové kódy k italské internetové stránce s dalšími detaily o svém přestupku. „Přiznám se, že jsem si svoji chybu uvědomil, až když mi přišla ta výzva k zaplacení pokuty. Dokonce jsem do té zóny vjel dvakrát dva dny po sobě, tak už jen čekám, kdy přijde druhý dopis,“ přiznal se Vávra, který pokutu hned uhradil.

Doma smí jezdit, v Berlíně ne

Nejde jen o peníze. Některé státy, jako třeba Německo, také mají své bodové systémy a nevyjímají z nich ani cizince. V Německu má řidič osmibodové konto a bod se mu z něj odečte za každý přestupek s pokutou vyšší než 60 eur.

Takhle se pak může stát, že se řidič v dané zemi vyboduje. Bude pro něj platit zákaz řízení třeba právě v Německu, i když doma v Česku dál sedat za volant může.

Řidič naopak nedostane za přestupek v cizině české trestné body, protože česká policie se o konkrétním přestupku ani nemusí dozvědět. Je potřeba dávat pozor i na to, že pokuty za hranicemi jsou znatelně vyšší než v Česku a policie v některých zemích ráda pokutuje i věci, na které se ta česká tolik nezaměřuje. Němečtí policisté pokutují telefonující cyklisty, kteří podobně jako řidič nesmějí držet mobil v ruce.

Velké rozdíly v pokutách

Pokutující Evropa není úplně spravedlivá a sazby se hodně liší – a to i mezi zeměmi, které jsou v kupní síle zhruba na stejné úrovni. Typicky je to vidět při porovnání Německa a Rakouska.

Například řidič, který mimo obec v Německu překročí rychlost maximálně o 10 kilometrů v hodině, dostane pevnou sankci 10 eur. V Rakousku za stejný prohřešek řidič běžně zaplatí čtyřikrát víc. Rakouskou specialitou jsou také obecně vyšší sankce za rychlost na dálnicích, než na ostatních silnicích. Německo má přitom pořád na dálnici neomezený rychlostní limit.

V Česku se sazby za konkrétní přestupky liší. Záleží na posouzení policie a úřadu. Za překročení rychlosti mimo obec do 30 kilometrů v hodině může policista udělit maximálně tisíc korun.

Maximální sazba se dává třeba za překročení rychlosti na zúžení na D1, běžné jsou ale nižší pokuty v řádu stovek korun.

NATO už nemůže otevřené dveře Ukrajině přibouchnout, říká Landovský

  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horká se covidem nakazila schválně. Syn zesnulé zpěvačky spílá antivaxerům

Syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela s covidem ve věku 57 let, si vylil zlost na osobnostech, jež jsou známy svým...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Babiš představí stínovou vládu hnutí ANO, která se poprvé sešla

Oponovat záměrům vlády Petra Fialy hodlá stínová vláda, kterou sestavil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Poprvé se sešla ve...

Vláda po „lekci“ piluje cizí jazyky, někteří ministři nastoupili do kurzů

Premium Poté co se koncem prosince ukázalo, že se hned několik ministrů navzdory předvolebním slibům nezvládne domluvit...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Lovecké psy zabila nemoc přenášená divočáky, ohrožuje i domácí mazlíky

Zvýšenou pozornost by měli chovatelé ve Zlínském kraji věnovat pohybu svých psů ve volné přírodě. Státní veterinární...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...