Pokud by se do Sněmovny volilo na konci října, ČSSD by výrazně posílila

  11:41aktualizováno  11:41
Pokud by se do Poslanecké sněmovny volilo na konci října až po komunálních a senátních volbách, ČSSD by byla úspěšnější a do Sněmovny by se dostali i lidovci. Tvrdí to průzkum společnosti Factum Invenio. Podle výsledků průzkumu by se musela s lidovci současná vládní koalice spojit, jinak by v dolní komoře parlamentu obsadila jen 99 křesel.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

O nejvíce křesel by přišly Johnovy Věci veřejné, strana by měla ve Sněmovně stejný počet mandátů jako KDU-ČSL - obě partaje obsadily devět křesel. Lidovci by tak byli pomyslným jazýčkem na vahách při sestavování vlády.

Volební model, který uveřejnila společnost Factum Invenio, je založen na stranických preferencích a na informacích z hlasování v minulých volbách do Sněmovny. "Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování," vysvětlil Jan Herzmann.

PRŮZKUM

Dotazování proběhlo ve dnech 22 až 27. října 2010 na reprezentativním vzorku 965 občanů České republiky ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.Výpočet mandátů vychází z výsledku volební prognózy a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Kdyby se volby do Sněmovny konaly na konci října, účastnilo by se jich 62,7 procent oprávněných voličů. Oproti květnovým volbám, kdy byla 62,6 procent, by se tedy nijak nezměnila. Podle Factum Invenio klesl především podíl voličů, kteří se nepřiklánějí k žádné straně - 36.5 procenta. Celkem 23,7 procent by k volbám nešlo, 12,8 procent netuší koho volit.

Pětiprocentní hranici by překročilo šest stran

Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do dolní komory parlamentu by překročilo šest politických stran. Kromě ČSSD, ODS, TOP 09, VV a KSČM by se do Sněmovny vrátili také lidovci. "Z kandidujících stran, které by se do sněmovny nedostaly, si nejlépe stojí Strana zelených a Suverenita," uvádí průzkum.

Oproti květnovým volbám by výrazně, celkem o 3,9 procentního bodu, posílila ČSSD. "Propad zaznamenaly zejména Věci veřejné, které by nyní získaly o 4,6 procentního bodu méně než v jarních volbách. V případě ODS, TOP 09 a KSČM jsou rozdíly pod hranicí statistické výběrové chyby," stojí dále v průzkumu.

Nejvíce mandátů by získala ČSSD, která by ve Sněmovně obsadila 66 křesel, potom ODS, které by patřilo 47 křesel. Poslanci za TOP 09 by obsadili 43 křesel. Komunisté by ve Sněmovně zasedli 26 křesel, Věci veřejné by s lidovci získali shodně po devíti mandátech.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz