Neobvyklé sucho dál trápí Česko, na horách musí šetřit vodou

  0:29aktualizováno  0:29
Úbytek vody v podzemních i povrchových zdrojích se na podzim nezastavil. Sucho pokračuje. V horách jsou zásoby podzemní vody obzvlášť ohrožené a když neprší, zdroje se mohou rychle vyčerpat. Odborníci očekávají, že se potíže s vodou budou opakovat i v příštím roce.

Hrázný jablonecké přehrady Jiří Chmelař. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na dveřích horské chaty Kotař v Beskydech viselo ještě nedávno upozornění: Z důvodu nedostatku vody WC uzavřeno. Studna, kterou zde využívají, vyschla. „Vodu teď musíme dovážet a je třeba s ní šetřit,“ vysvětlovala hostům mladá servírka.

K umírněnému užívání vody slušně nabádá své hosty majitelka penzionu ve Vratkově Vladimíra Horáková. Areál, odkud je to kousek na jeden z nejvyšších vrcholů České Sibiře Monínec, má sice vody ještě poměrně dost, jeho součástí je však i koňská farma. A více než třicet koní, o které na statku pečují, jí hodně spotřebuje.

Fotogalerie

Řada vodních zdrojů v Česku je nyní na suchu nebo jsou výrazně pod běžnou hladinou. To, jak tvrdě letní sucho zasáhlo stav podzemních vod, se totiž projevilo až začátkem podzimu.

„Deficit srážek trvá, sucho vlastně stále pokračuje. V podzemních vodách mohou hladiny nadále klesat a zdroje vody vysychat. Zasažena je celá země, mimořádné podnormální sucho je v povodí střední Vltavy, Orlice a Opavy,“ říká brněnská hydroložka Eva Soukalová.

Voda ve studních chybí nejen v nížinách, ale i na horách, kde prší více. „U nás jsou zdroje podzemní vody slabé, v horách to platí zvlášť. Jsou tvořené žulou, kde se zachytí méně vody než v křídových pánvích nebo v pískovcích. Když neprší, právě v horách se proto mohou podzemní zdroje rychle vyčerpat,“ říká Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Konec října je přitom obdobím, v němž jsou studny na minimu i během deštivějších roků, než byl ten letošní.

„Nejvyšší hladina spodní vody bývá v březnu a dubnu, když taje sníh, potom postupně klesá až do konce října. Na podzim se snižuje výpar, vegetace také nepotřebuje tolik vody, srážky proto rychleji doplňují zásoby,“ říká Daňhelka.

Chybí 150 milimetrů

Celkem tento rok oproti průměru z let 1981 až 2010 v přírodě chybí přibližně 150 milimetrů srážek. Šance, že ještě letos naprší, je přitom minimální. Dá se proto očekávat, že potíže s nedostatkem vody budou pokračovat i v příštím roce.

Podzim zatím srážkové deficity ze suchého léta nevyrovnal, spíše naopak. Je to vidět na první pohled i na řekách. „Stav vody je stále jen kousek nad hranicí sucha,“ upozorňuje mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

V příštím měsíci se to podle něj nezmění. Listopad by měl být srážkově podprůměrný a teplotně lehce nad průměrem. Teprve od prosince by se srážky podle předpovědí agentury NOAA mohly vyšplhat k průměru pro dané období, možná jej i lehce překročit.

Pokud zima bude suchá a voda ve studních se nedoplní, lokalit, kde začnou vysychat, přibude.

Výrazně méně vody, než je obvyklé, je ve více než polovině všech zdrojů, které hydrometeorologové sledují. V porovnání se stavem, který byl loni, ubyla voda v 90 procentech z nich. Takový nedostatek vody ve studnách, jako je letos, byl podle statistik ČHMÚ naposledy v roce 1974.

Nejvíce jsou zasažené studny, které čerpají z takzvané první zvodně, tedy nejmělčí podzemní vodu z rozhraní půdy a prvního skalního podloží. „U hlubokých podzemních vod a vrtů zatím situace není tak vážná. Pokles u nich jsme zaznamenali jen v severovýchodních Čechách, ale není to nijak mimořádné,“ řekla hydroložka Soukalová.

Sucho je znát i na hladinách rybníků a jezer. Například na Pardubicku téměř vyschla hladina rybníka v přírodní ptačí rezervaci Baroch, minimum vody je i v rybnících u Lázní Bohdaneč. Tam dokonce rybáři museli lovit část ryb už v létě. „Se suchem tvrdě bojujeme. V řadě rybníků je hladina o půl metru pod běžným stavem. V okrajových částech se tak ryby stávají snadným terčem predátorů, volavek či kormoránů. Máme velké ztráty zejména u kaprů pod dvě kila, které exportujeme,“ uvedl jednatel podniku Adolf Vondrka.

Nádrže jeden rok vydrží

Většina lidí potřebu šetřit vodou zatím necítí. Jsou zásobováni z vodních nádrží. Bez nich by dopad sucha v Česku byl větší. Nejenže nemá velké zásoby podzemních vod, ale je také závislé na srážkách, které dopadnou na jeho území - nepřitéká do něj totiž žádná velká řeka.

Letošní sucho výrazně snížilo hladinu například ve vodních nádržích v Jizerských horách. „Nádrže jsou postavené tak, aby vydržely jeden rok bez problémů, ale některé by už po dalším roce mohly mít problémy. Po suchu v letech 1991 až 1993 například hladina v Želivce klesla o 15 metrů. Na zásobování vodou v ní bylo ale pořád vody dost,“ říká Jan Daňhelka.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz