Odškodné 30 milionů mění pojistky nemocnic. Prevence, hájí částku soud

  13:53aktualizováno  13:53
Třicetimilionové odškodné za tragické pochybení lékařů při porodu malého Vojty mění přístup nemocnic. Některé plánují, že se pojistí na vyšší částky, nyní je to většinou deset až dvacet milionů. Soud chybující vinohradské nemocnici vzkázal, že vysoká částka má být kromě satisfakce za utrpení také prevencí proti tomu, aby se chyby opakovaly.

O Vojtu se 24 hodin denně stará jeho máma Eva Vázlerová (26. června 2014). | foto:  František Vlček, MAFRA

Větší nemocnice jsou obvykle pojištěny na škodu do dvaceti milionů ročně, ty menší mají sjednané smluvní pojištění o polovinu nižší. „Od kolegů vím, že střední nemocnice jsou pojištěny mezi pěti a deseti miliony ročního plnění,“ řekl iDNES.cz Eduard Sohlich, ředitel nemonice v Hranicích a předseda Asociace českých a moravských nemocnic, jež sdružuje nefakultní zdravotnická zařízení.

„Třicetimilionové odškodnění je extrém a samozřejmě rozvíří vodu a určitě budeme jednat o změně podmínek s komerčními pojišťovnami,“ dodává Sohlich.

Odškodnění pacientů

  • 1984 - odškodnění 200 tisíc korun dostal pacient, jemuž omylem vyoperovali jinou ledvinu
  • 2000 - stejný problém, záměna ledviny – odškodnění 864 tisíc korun
  • 2007 - zatím nejvyšší odškodnění, 18 milionů korun získala rodina ženy, která ochrnula po alergické reakci na kontrastní látku (více čtěte zde)
  • 2009 - odškodnění 17 milionů za nevratné poškození mozku novorozence

Zdroj: MF DNES, iDNES.cz

V klidu nenechává projednávané odškodnění ani velké, fakultní nemocnice, byť ty jsou pojištěny na vyšší částky. Například ta v Plzni má limit plnění dvacet milionů. O stejné hranici hovoří také pražská Fakultní nemocnice v Motole. Jenže zatímco na západě Čech je částka ročním limitem, v Motole jde o limit na jednoho pacienta.

Ani tyto částky by však na třicet milionů nestačily. Právníci nemocnic už proto žádají kolegy z Vinohrad, aby jim poslali odůvodnění rozsudku, který se týká Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. A některé připouštějí, že pojistky budou měnit, ať už spor dopadne jakkoliv.

„Dvacetimilionové plnění je málo a budeme to muset určitě navýšit. Celý rok běží sice nějaké drobné záležitosti, ale když přijde něco většího, pojistka se vyplatí,“ řekla iDNES.cz Jaroslava Kunová, končící ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň a předsedkyně Asociace nemocnic. „Řada nemocnic nyní bude pojistky zvyšovat,“ domnívá se.

„Nyní máme plnění 35 milionů a budeme je navyšovat aspoň na padesát milionů ročně,“ řekl iDNES.cz ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus s tím, že na novou pojistku vypíše nemocnice výběrové řízení.

Pojistky se nemocnicím prodraží

Uzavírat pojistky na chyby svých zaměstnanců nařizuje nemocnicím zákon. U jednotlivých zařízení se však smlouvy liší, a tedy i to, jak moc se nemonice bude na pokrytí škody podílet. Zařízení pak mají možnost peníze vymáhat po konkrétním viníkovi. Pro viníka likvidační částky by jim však soud nepřiznal.

Pojištěná je tak i proviněná vinohradská nemocnice. Na jakou výši, ale nechce říci. „Podrobnosti smlouvy s uvedenou pojišťovnou nesdělujeme, protože by byly vodítkem v požadavcích na odškodnění v kterékoli, i neoprávněné, žádosti,“ vysvětlil mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Lukáš Matýsek.

Pojištění má sjednané u Kooperativy. Ta je proto vedlejším účastníkem jednání, ve kterém suma 30,4 milionu padla. „Výše samozřejmě bude záviset na rozhodnutí soudu, může dosáhnout i zmiňované částky,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Káňa také sdělil, že Kooperativa eviduje zvýšený zájem nemocnic o navyšování plnění. „Tento zájem registrujeme, nicméně s navýšením hranice pojistného samozřejmě roste i pojistné. Takže ne všichni zájemci navýšení nakonec zrealizují,“ podotkl. Podle něj Kooperativa pojišťuje několik desítek velkých nemocnic a několik set menších zdravotnických zařízení.

Už nyní malé nemocnice platí stovky tisíc za krytí proti případnému poškození pacienta, u velkých nemocnic pojistné ročně dosahují jednotek milionů korun. „Trh s pojistkami monitorujeme, v současné době ale není vhodná chvíle měnit smluvní podmínky,“ řekl iDNES.cz ekonomický náměstek Motola Jiří Čihař.

Podle něj nový občanský zákoník uvolnil pravidla pro odškodňování a pojišťovny nyní ceny pojistek navyšují. Původní smluvní podmínky proto mohou být pro nemocnici výhodnější.

„Navýšení plnění by nás ročně vyšlo na další jednotky milionů,“ odhaduje šéf brněnské nemocnice Kraus. „Byly by to další náklady, které půjdou na vrub kvality hospodaření nemocnic, protože úhrady ze zdravotního pojištění tyto záležitosti nezohledňují,“ podotkl za Asociaci českých a moravských nemocnic Sohlich.

Soud: Výše odškodnění má preventivní funkci

Třicet milionů korun přiřkla na konci června soudkyně Andrea Gedeonová Dobřichovská rodině Vojty Vázlera. Ten přišel na svět kvůli chybám lékařů Fakultní nemocnice Královské Vinohrady těžce postižený (více o péči rodičů o Vojtu čtěte zde).

Podívejte se, jak o Vojtu pečuje jeho máma:

V písemném odůvodnění rozsudku soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 píše, že částka je s ohledem na fatální a doživotní následky adekvátní. Navíc má preventivní opatření.

„Výše odškodnění (...) reflektuje vedle satisfakční funkce rovněž funkci preventivní. Žalovanou (tj. vinohradskou nemocnici, pozn. red.) bude motivovat k přijetí opatření, jež by měla do budoucna zabránit nebo alespoň maximálně eliminovat výskyt obdobných tragických případů,“ píše  Gedeonová Dobřichovská v odůvodnění rozsudku, jenž obě stany obdržely elektronicky ve čtvrtek 26. června.

Péče o Vojtu

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na rozhodnutí zatím reagovala stručně. „Obdrželi jsme písemné vyhotovení rozsudku a zvažujeme další kroky,“ uvedl v pátek její mluvčí Lukáš Matýsek. „Vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vyjadřuje lítost nad tímto případem a samozřejmě uznává, že rodina má právo na odškodnění,“ dodal.

Nemocnice se může proti rozhodnutí soudu odvolat. Nebo se může s rodinou dohodnout na výši odškodnění mimosoudně. Nemusí také reagovat nijak, pak by rozsudek s částkou 30,4 milionu korun nabyl právní moci. Právník Vázlerů Antonín Tunkl by se rád s nemocnicí dohodl mimo jednací síň, ale zatím se tak nestalo.

Neatestovaný lékař, jenž porod vedl, a primář, který nepřijel, ačkoliv měl pohotovost, už v nemocnici nepracují. „Byl s nimi rozvázán pracovní poměr,“ potvrdil Matýsek. Oba lékaři po odchodu z nemonice začali pracovat v soukromých pražských ambulancích. Lékařka, která chlapce porodila s pomocí kleští, v nemocnici zůstala.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

Premium

Češi říkají brexitu ne. Odchod Britů z EU nás poškodí, myslí si

Zítra se v Bruselu koná summit, který by měl dát konečně odpověď na to, zda Velká Británie vystoupí 31. října z...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz