Pojďme z vlády úplně pryč, navrhl druhý muž zelených Pelc

  18:43aktualizováno  18:43
Zelení řeší, zda má ještě dva měsíce před volbami smysl odejít z Fischerovy vlády. "Budu doporučovat, abychom se na tom už nepodíleli," řekl iDNES.cz místopředseda zelených František Pelc před mimořádným jednáním vedení Strany zelených. Svolali ho kvůli změně v čele ministerstva životního prostředí.

Nemá smysl ve vládě zůstávat, i když jsou jen dva měsíce do voleb, myslí si první místopředseda zelených František Pelc. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Zelené rozzlobilo, že premiér "jejich" křeslo ministra životního prostředí, které měli pod palcem prakticky celé volební období, svěřil Jakubu Šebestovi, kterého do vlády vyslala ČSSD a už vede zemědělství.

Zeleným tak už zůstal jen ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který před pár dny sám nabízel rezignaci kvůli údajnému milostnému románku se svou mluvčí Lejlou Abbásovou, na který upozornil bulvár. Premiér Jan Fischer ale Kocábovu rezignaci nepřijal a ministr zůstal.

Teď je z pohledu zelených situace vážná. Šéf strany Ondřej Liška označil za "podraz", že Fischer udělal z Šebesty dvojministra, který bude spravovat i životní prostředí. Nepočkal na plánované jednání se zelenými, koho mu nabídnou místo Jana Dusíka, který dal demisi kvůli chystané rekonstrukci hnědouhelné elektrárny Prunéřov.(více o hledání nástupce za Dusíka čtěte zde)

Dusík z vlády odešel, protože nechtěl vydat stanovisko EIA o vlivu chystané rekonstrukce Prunéřova na životní prostředí, jak to po něm vyžadoval premiér. Zeleným vadí, že ČEZ nechce využít po úpravě elektrárny nejčistší technologii, která na trhu je - i když by to znamenalo o 200 tisíc tun ročně nižší emise oxidu uhličitého. Elektrárenské firmě by se ale rekonstrukce prodražila.

"Odchod z vlády krátce před volbami by sice někteří lidé zpochybňovali, ale podle mě bychom tu vládu osobní účastí podporovat neměli," řekl první místopředseda zelených Pelc.

"Zvažujeme všechny možnosti," tvrdil v pondělí pozdě večer předseda strany Ondřej Liška. Tedy i tu, že z vlády odejde i Kocáb. Řekl, že o výsledku jednání bude strana informovat v úterý ráno.

Podle Lišky se vláda, která vznikla původně na dohodě ODS, ČSSD a zelených, změnila a Fischer se jmenováním Šebesty do čela ministerstva životního prostředí jednoznačně přiklonil k sociální demokracii.

Ještě víc Liškovi vadí, že dosavadní ministr zemědělství , který od pondělí vede zároveň i životní prostředí, toleruje podle názoru zelených podivné tendry ve státních lesích.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Zeman nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády, řekl šéf Pirátů Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš a mluvčí strany Karolína Sadílková po jednání u...

Prezident Miloš Zeman podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády či předčasným...

Adeptem na ministra kultury je Zaorálek, Babiš s ním problém nemá

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. Portálu iDNES.cz to potvrdil důvěryhodný zdroj z okolí vedení...

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz