Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Pohřební turistika na vzestupu. Až faktura prozradí, že tělo zpopelnili jinde

  20:00
Přes tři čtvrtiny pohřbů v Česku jsou žehem. Právě s cestou do krematoria se objevuje pojem pohřební turistika. Někdy do konkrétního krematoria, které si vybere rodina zesnulého, jindy do toho s nejnižší cenou, aby se ušetřilo. Podle šéfa Správy pražských hřbitovů Martina Červeného však někdy organizované svozy těl mají k pietě velmi daleko. Zákon ale nijak neporušují.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bylo to v roce 2018, kdy krajský Deník.cz informoval o tom, jak nebožtíci, které chtějí jejich příbuzní nechat zpopelnit v krematoriu, z Varnsdorfu urazí téměř 250 kilometrů. Tamní městské služby totiž zesnulé nepřevážely do 70 kilometrů vzdáleného Ústí nad Labem, kde krematorium funguje, ale až do jihočeského Tábora.

Říká se tomu pohřební turistika. Jak poznamenal ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený, jde o odlehčené a obrazné pojmenování jevu, kdy těla zemřelých cestují v nákladních vozech po republice, nebo přes hranice. Nejčastěji se k nám na zpopelnění dovážejí například těla z Německa.

Začátek tohoto fenoménu se podle Červeného datuje počátkem devadesátých let. „Poté, co se v rámci privatizace dostala některá krematoria do soukromého vlastnictví. Tato krematoria pak lákala pohřební služby na nižší cenu žehu. 

Jejich cílem bylo naplnit kapacitu, pálili nepřetržitě ve dne v noci. Vzhledem k tomu, že se nenacházela v hustě osídlených lokalitách, museli provozovatelé svážet těla zemřelých z jiných krajů, často mnoho desítek kilometrů a často za neracionální ceny,“ popsal Červený. 

V praxi to funguje tak, že pohřební služby dávají vypraviteli, tedy objednateli pohřbu, na výběr, ve kterém krematoriu si přeje provést zpopelnění. Jiné ale automaticky vozí do krematoria s nejnižší cenou. Někteří provozovatelé krematorií organizují i svozy. 

„Velkokapacitní vozy objíždějí pohřební služby a nabírají těla. Nebožtík tak může na těchto okružních jízdách urazit mnohem větší vzdálenost, než je vzdálenost cílového krematoria,“ dodal Červený. Třeba i už výše zmíněných 250 kilometrů.

Důvod? Peníze

Proč k pohřební turistice dochází, má vcelku jednoduché vysvětlení. Finance. I takový argument v roce 2018 použil vedoucí městské pohřební služby ve Varnsdorfu Luboš Funda. „Ušetříme na autech, protože firma si pro zesnulé jezdí. Teď dostaneme určitě nabídku z krematoria z Liberce, takže zjistíme, jestli to bude výhodnější,“ řekl tehdy médiu. 

Pohřby prudce zdražují, Češi na nich šetří. Stále častěji se loučí bez obřadu

Za současné situace je snaha ušetřit peníze ještě pochopitelnější. Zdražuje se. Jak před čase informovala MF DNES, rostoucí ceny plynu na burze i pád Bohemia Energy a s tím spojený přechod k jiným, dražším dodavatelům spalování nebožtíků výrazně prodraží. Pohřební služby proto zvyšují své ceny. 

Červený potvrdil, že rozdíl v ceně zpopelnění je oproti pražským krematoriím až tisíc korun. Upozornil však na to, že se zvyšuje náklad na dopravu. „Pozůstalému se ale často rozdíl do konečné ceny nepromítne a pouze zvýší marži pohřební službě. Mám k dispozici fakturu pražské pohřební služby, kde je kremace v mimopražském krematoriu účtována částkou 3 800 korun. Ve strašnickém krematoriu by stála 2 900 korun,“ poznamenal. 

Že si pohřební služba zvolí krematorium v delší vzdálenosti je podle Sdružení pohřebnictví v ČR dáno i z jiných důvodů - dostupností, solidností krematoria, ochotou jeho personálu, délkou pracovní doby krematoria nebo třeba rychlostí žehu. 

„Praktika výběru krematoria pohřební službou je naprosto normální obchodní vztah, kdy provozovatel pohřební služby vybírá svého obchodního partnera tak, aby provedená služba odpovídala jeho předpokladům a provozním možnostem,“  uvedl předseda Sdružení Ladislav Kopal. 

Převozy těl zemřelých do míst vzdálenějších, než je místně nejbližší zařízení, využívají za účelem pitvy i Policie ČR nebo lékaři prohlížející tělo zemřelého.  

„Nikdo přeci nemůže nutit pohřební službu, aby pro své zákazníky využívala služeb krematoria, ke kterému sama nemá důvěru, případně které má třeba o 40 procent vyšší cenu než ostatní v její dojezdové vzdálenosti nebo toto krematorium nenabízí další doplňkové služby, převozy rakví ke zpopelnění přímo krematoriem nebo rychlost předání urny po zpopelnění,“ dodal s tím, že podle něj je pohřební turistika jen špatný název normálních obchodních vztahů mezi krematorii a pohřebními službami. 

O převozu se pozůstalí nemusí dozvědět

Podle ministerstva pro místní rozvoj jsou současná pravidla dostatečná. „Zákon o pohřebnictví chrání práva zesnulých a dohlíží na nakládání s lidskými pozůstatky. Nemůže však určovat podmínky výběru místa pohřbení, tedy konkrétního krematoria nebo konkrétního pohřebiště,“ uvedl za resort Vilém Frček.

Zákon o pohřebnictví vzdálenosti převozů zesnulých nijak neomezuje. Pohřební služba má povinnost převážet těla oblečená, nebo zahalená. Pokud přeprava trvá déle než 8 hodin nebo je delší než 500 km, musí pohřební služba těla uložit do uzavřených rakví, nebo převážet v chladicím zařízení. Legislativa upravuje také požadavky na vozidla, která musí mít úchyty pro upevnění rakví nebo nosítek s vaky a nákladový prostor musí být snadno omyvatelný.  

Otázkou v celém procesu však zůstává etika samotné pohřební turistiky. „Už samotný převoz ve vozech typu Avia, nebo Iveco má k pietě daleko. Některá z krematorií pak plní kapacity opravdu na hranu možností, zpopelňují nonstop a jejich zázemí tomuto provozu neodpovídá. Mohu ukázat opravdu naturalistickou fotodokumentaci. Mnohem blíž než k pohřbení těla zemřelého má tento způsob k průmyslové likvidaci,“ popsal šéf pražských hřbitovů. 

Problém je podle něj také v tom, že o této praxi nemusí mít pozůstalí tušení. Pokud pohřební služba nedá na výběr a pozůstalé o takových krocích neinformují, nemusí se nikdy dozvědět, že tělo jejich blízkého se stalo „nadrozměrnou zásilkou“. 

Jak ale připomnělo Sdružení pohřebnictví v ČR, platí také, že si rodina může říct, v jakém krematoriu chce, aby byl jejich blízký zpopelněn. „Je-li to možné, pohřební služba i krematorium tomuto přání vyhoví,“ uvedl Ladislav Kopal.

Nové XXL krematorium spálí tisíc těl měsíčně, zvládne i půltunové zesnulé

Přesto podle Červeného v posledních letech dochází k pohřební turistice častěji. Vidět je to podle něj na počtu kremací v pražských krematoriích - i přes výrazný nárůst zemřelých v posledních dvou letech počty žehů klesly. 

„Osobně jsem řešil případ známého, který se až z poznámky na faktuře dozvěděl, že zpopelnění příbuzného proběhlo v jiném městě,“ dodal. Přitom podle Frčka mají pohřební služby povinnost vypravitele pohřbu informovat o místě, kde budou pozůstatky zemřelého zpopelněny.

V Česku je 28 krematorií. Nejsou v území rovnoměrně rozložena, méně jich je například na Moravě. Asociace pohřebních služeb označuje Česko za kremační velmoc, ve městech kremace dosahuje i 97 procent pohřbení. První krematorium v českých zemích slouží od 31. října 1918 v Liberci, tehdy se však jednalo ještě o nepovolený způsob pohřbívání. Kremace umožnil až zákon přijatý v lednu 1919 s platností od 1. dubna téhož roku. 

Poslední nové krematorium vzniklo v Česko v březnu loňského roku. Fungovat může v nepřetržitém provozu 24 hodin, sedm dní v týdnu. Na rozdíl od jiných zařízení nepotřebuje technologické přestávky.

Nové krematorium v Novinách pod Ralskem

Autor:

NATO už nemůže otevřené dveře Ukrajině přibouchnout, říká Landovský

  • Nejčtenější

Vyžeňte Orbána, vyzvala Maďary šéfka české Sněmovny. Klaus žádá její konec

Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. V sobotu to uvedla předsedkyně Poslanecké...

Noční maratón jednání o důvěře vládě protáhl Okamura. Rozhodne se až večer

Poslanci strávili kvůli hlasování o důvěře nové vládě Petra Fialy ve Sněmovně celou noc, přesto se k výsledku...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

Horor v Brazílii. Nad jezerem s čluny se utrhl kus skály, zemřelo 10 lidí

Deset obětí a 32 zranění si vyžádalo neštěstí u jezera Lago de Furnas na jihu Brazílie. V sobotu se tam ulomil obrovský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bakterie, která zabila šéfa europarlamentu, žije v potrubí. V Česku jí přibývá

Premium Bakterie legionella, která se stala osudnou předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, se v posledních letech...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

O léčení promluví v Rozstřelu šéf Svazu pacientů, který se zaručil za Ratha

Rozstřel Jaké jsou poměry v českých nemocnicích, na co si pacienti stěžují, co naopak oceňují a jak se na tom všem podepsala...

Meteorologové varují před náledím, problémy mohou mít chodci i auta

Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu, která platí do úterního rána, hrozí při teplotách pod nulou...

Denně může být až 200 tisíc nově nakažených, řekl náměstek pro covid

Přestože firmy hlásí nižší tisíce nakažených zaměstnanců, vlna omikronu je podle náměstka ministerstva zdravotnictví...

Exministr radil nevyužívat samotesty, Válek hrazení těch u lékaře nevrátí

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek neuvažuje o tom, že by mohly být znovu ze zdravotního pojištění hrazeny...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Mohlo by vás zajímat