Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 25. února 2020 Liliana
Rozloučení s W. Matuškou minutu po minutě
13:38
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž z rozloučení s Waldemarem Matuškou končí. Děkujeme za pozornost.
 • Veřejná pieta - poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009)

  Veřejná pieta - poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

13:07
Před Žofínem stále zůstává fronta příchozích.
12:46
12:46
Na mapu vyšehradského hřbitova, kde bude uložen Waldemar Matuška, se podívejte zde.
12:42
Martin Michal odvedl Olgu Matuškovou ze sálu, vrátí se do něj až v 19 hodin, kdy rodinu doprovodí ke zpopelnění těla. Urnu s ostatky rodina uloží na vyšehradském hřbitově v pátek v pravé poledne.
12:27
Památce zesnulého zpěváka se chodí poklonit stále další lidé. "Myslím, že jsme neudělali nic, co by srazilo důstojnost obřadu. Vše proběhla tak jak mělo a jak si to Waldemar zasloužil," zhodnotil za pořadatele Martin Michal.
12:24
Pořadatelům se veřejná část piety přece jen vymkla z rukou. "Oni si sedli, jo? Tak to teda nastalo, co nemělo. Já nevím, proč tady nechali ty židle," uklouzlo jednomu ze členů ochranky. V sále si totiž sedli na zbývající židle i obyčejní hosté, s čímž organizátoři nepočítali.
 • Poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009)

  Poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

11:56
Reportéři iDNES.cz ze dvou různých míst davu mají nejednotné informace. Podle jedné zprávy, citující Martina Michala, ochranka dav zvládá, podle druhé jsou ale fanoušci neukáznění a pořadatelé mají co dělat.
11:53
Po pozvaných smutečních hostech se dostalo i na Matuškovy příznivce, kteří dosud trpělivě čekali před Slovanským domem. Za znění evergreenu Tereza proudí dovnitř.
11:38
Sál je vyklizen, zbývá v něm asi třetina židlí. Před Žofínem je pět až šest stovek lidí. Jednou stranou budou vcházet, druhou odcházet.
 • Olga Matušková, Václav Klaus, Pavel Bém, Karel Gott - poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009)

  Olga Matušková, Václav Klaus, Pavel Bém, Karel Gott - poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009) / Autor: Mediafax

11:35
Po jedenácté hodině oficiální část programu, které se zúčastnilo kolem pěti set hostů, skončila. V sále vyklízejí židle, aby mohli dovnitř pustit veřejnost, tísnící se venku.
11:14
Kolem zábran Žofína stojí stovky lidí. Netrpělivě čekají, až je pustí dovnitř. Zatím fotí a natáčejí, hlásí reportérka iDNES.cz.
11:08
Po skončení obřadu se uskuteční kremace. V pátek ve 12:00 spočinou Matuškovy ostatky ve hrobu na Vyšehradě v blízkosti herce a komika Vlasty Buriana a vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterleho.
10:45
Prezident Václav Klaus se před odjezdem ze Žofína vyjádřil pro iDNES.cz: "Neřeknu nic výjimečného, známe ho všichni stejně. Důkazem je, že dokázal vyvolat spontánní radost i spontánní smutek teď, když zemřel. Byl to kamarádský člověk, neupejpal se, choval se vždy přirozeně a toho jsem si na něm cenil." Pak Klaus nasedl do limuzíny a odjel.
10:36
Waldemara Matušku dnes ocenil i pražský magistrát, když ho vyznamenal pamětní stříbrnou medailí. Stejnou dostal i Karel Gott, který nedávno - trochu s předstihem - oslavil sedmdesáté narozeniny. Návrh dnes schválili zastupitelé, informovala agentura ČTK.
 • Lidé čekají na veřejnou část posledního rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009)

  Lidé čekají na veřejnou část posledního rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009) / Autor: Soňa Karbusická, iDNES.cz

10:31
Kondolence doprovází Matuškův nezaměnitelný hlas z reproduktorů.
Tereza, jedině Tereza měla by slyšet píseň mou...
10:28
Začínají kondolence. Olze Matuškové a Waldemaru Matuškovi mladšímu jako jedni z prvních kondolují prezident Klaus, primátor Bém nebo Karel Gott.
10:23
Tklivé tóny kytary a foukací harmoniky uvozují píseň "Sbohem lásko". S K.T.O. zpívá i Olga Matušková.
10:18
Kamarádi táborových ohňů hrají Aby nás Pán Bůh miloval, pokračují písní Když se ten tálinskej rybník nahání. Zpívají i smuteční hosté v síni - třeba i primátor Pavel Bém.
"Byl jsi K.K.T.O., kamarád Kamarádů táborových ohňů," vzpomněl stručně kapelník František Hacker.
 • Poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009)

  Poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009) / Autor: ČTK

10:16

Waldemar Matuška mladší: "Táta mě především vychovával příkladem. Odmalička jsem měl pocit, že jsem rovnoprávným členem rodiny. Od pěti roků jsem se setkával s různými kulturami. Chápu až teď, čeho se byl tatínek ochoten vzdát, abych mohl vyrůstat ve svobodném prostředí," hodnotí Matuška mladší otcovu emigraci v osmdesátých letech.

 • Hovoří Waldemar Matuška mladší - poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009)

  Hovoří Waldemar Matuška mladší - poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009) / Autor: ČTK

10:14
Jiří Suchý: "Obdivoval jsem zpěváky, kteří dokázali ke svému hlasu přidat i srdce. Takových je málo, velmi málo. A dneska je dokonce o jednoho míň."
10:10
Karel Gott mluví spatra. "Je tolik věcí, co jsem ti chtěl říct, ale nedopověděl jsem to. A ty jsi nedozpíval svoji píseň," řekl a v očí se mu zableskly slzy.
"To, jak sis dokázal získat publikum, to neučí žádná konzervatoř, žádná akademie. To Ti prostě bylo dáno. (...) Mnozí si mysleli, že jsme rivalové a konkurenti. My jsme si publikum rozdělili - na matuškovce a gottovce. A na to, na ten rytířský 'souboj', jsem velmi hrdý. Cítil jsem přitom vzájemnou úctu." I sedmdesátiletému zlatému slavíkovi se chvěl hlas.
 • Václav Klaus - poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009)

  Václav Klaus - poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009) / Autor: Mediafax - Jan Šrámek

10:07
Zastřeným hlasem mluví Helena Vondráčková. "Lidé zbožňovali Tvůj nezaměnitelný hlas a Tvé písně, z nichž většina zlidověla. Lidé tě milovali, protože jsi byl jedním z nich. Člověk, se kterým byla vždy radost se sejít a popovídat si. Pro mě jsi tím, kdo stál u mých pěveckých začátků a držel mě za ruku, abych neměla trému," čte dojatá Vondráčková emotivním hlasem.