K pražské vile Karla Gotta lidé stále nosí květiny a zapalují svíčky. (3. října...

K pražské vile Karla Gotta lidé stále nosí květiny a zapalují svíčky. (3. října 2019) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Lidé se rozloučí s Gottem 11. října na Žofíně, mše bude ve svatém Vítu

  • 683
Karel Gott bude pohřben se státními poctami. Veřejnost se bude moci rozloučit se zpěvákem v pátek 11. října od 8 do 22 hodin v Paláci Žofín na pražském Slovanském ostrově. O den později se bude konat zádušní mše pro zvané hosty a odslouží ji kardinál Dominik Duka v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

„Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří nám vyjádřili svou soustrast s odchodem mého manžela, Karla Gotta. Po důkladné úvaze jsem se rozhodla pro pohřeb se státními poctami,“ uvedla v prohlášení vdova Ivana Gottová.

Zatímco páteční rozloučení na Žofíně bude pro širokou veřejnost, sobotní mše je jen pro zvané.

„V souladu s vůlí mého manžela a po předchozím jednání s Arcibiskupstvím pražským se bude konat zádušní mše a bude ji sloužit Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Tato se uskuteční pro pozvané hosty,“ podotkla Gottová.

Dominik Duka se k tomu večer vyjádřil na Twitteru. „Rád prosbě vyhovím a prosím také ostatní o modlitbu za zemřelého Karla Gotta a celou jeho rodinu,“ napsal kardinál.

V posledních letech sloužil arcibiskup Dominik Duka v katedrále svatého Víta zádušní mše například během posledního rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem v prosinci 2011 nebo při pohřbu Dukova předchůdce Miloslava Vlka v březnu 2017. Zádušní mše se ve svatovítské katedrále sloužila také v dubnu 2010 za kardinála Tomáše Špidlíka, o dva roky dříve za herce Radovana Lukavského nebo v listopadu 1999 za lidoveckého politika Josefa Luxe

Karel Gott (1939 - 2019)

Premiér Andrej Babiš nejprve oznámil, že Karel Gott bude mít státní pohřeb. Dohodla se na tom i vláda, návrh podpořil také prezident Miloš Zeman. Státní pohřeb je však vyhrazen hlavně pro nejvyšší představitele státu. 

Premiér poté upřesnil, že Gott bude pohřben se státními poctami. Takový obřad má jiné formální náležitosti a vztahuje se i na jiné významné osobnosti. Babiš podle jeho slov na organizaci pohřbu spolupracuje s rodinou.

„Jsme připraveni pomoci, ale hlavním organizátorem bude Úřad vlády,“ řekl hradní protokolář Vladimír Kruliš.

Státní smutek bude v sobotu 12. října, české vlajky budou na úředních a veřejných budovách viset na půl žerdi.

Se státními poctami byl v minulosti pohřben ombudsman Otakar Motejl v roce 2010. roce 2016 vláda zamýšlela uspořádat pohřeb se státními poctami sportovní gymnastce Věře Čáslavské, o státním pohřbu se mluvilo i po úmrtí atleta Emila Zátopka (2000). V obou případech uspořádání takového pohřbu odmítla rodina.

Na Žofíně se veřejnost loučila i s Matuškou

Velký pohřeb známého zpěváka zažila Praha před deseti lety, republika se tehdy loučila s Waldemarem Matuškou. Do budovy pražského Žofína se přišlo se zpěvákem 18. června 2009 rozloučit patnáct tisíc lidí. Původně měla být rakev vystavena do večerní osmé hodiny, kvůli velkému zájmu veřejnosti byla nakonec lhůta ještě o hodinu prodloužená. Urna s popelem byla nakonec uložena na pražském Slavíně.

Waldemar Matuška se potkal s Kalem Gottem nejen na pěveckém pódiu, ale třeba také ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. V Matuškově případě nakonec na pohřeb se státními poctami nedošlo, přesto bylo rozloučení se zpěvákem velkolepé.

Obřad se obešel bez státní vlajky, žofínské pódium bylo přesto plné květin a také řečníků. Mimo jiné se tehdy s Matouškou přišel rozloučit také Karel Gott. „Mnozí si mysleli, že jsme rivalové a konkurenti. My jsme si publikum rozdělili - na matuškovce a gottovce. A na to, na ten rytířský souboj, jsem velmi hrdý. Cítil jsem při tom vzájemnou úctu,“ zavzpomínal tehdy na kolegu dvaačtyřicetinásobný držitel Zlatého slavíka.

Bývalý ředitel hradního odboru protokolu Jindřich Forejt uvedl, že pohřeb se státními poctami se od státního pohřbu liší tím, že je bez vojenského průvodu a přítomna je pouze čestná stráž. V místnosti je přitom vyvěšena státní vlajka a zazní česká hymna. 

Gott by v Praze mohl dostat most, variantou je i zpívající fontána

Gott zemřel v úterý krátce před půlnocí doma v kruhu své rodiny v 80 letech. Prezident Miloš Zeman nechal až do konání pohřbu na Pražském hradě a na zámku v Lánech stáhnout vlajky na půl žerdi.

Soustrast rodině vyjádřil prezident, členové vlády, poslanci, umělci i tisíce dalších lidí. O jeho úmrtí informovala i zahraniční média. Karel Gott za svou kariéru, která začala v 60. letech, vydal téměř tři sta alb a v  anketách Zlatý slavík a Český slavík získal celkem 42 ocenění.

Prohlášení Ivany Gottové

Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří nám vyjádřili svou soustrast s odchodem mého manžela, Karla Gotta. Zároveň děkuji panu premiérovi a vládě za iniciativu spojenou s uspořádáním státního pohřbu. Po důkladné úvaze jsem se rozhodla pro pohřeb se státními poctami.

Veřejnost bude moci přijít uctít památku mého muže v pátek 11. 10. od 8:00 – 22:00 hodin do Paláce Žofín na Slovanském ostrově. V souladu s vůlí mého manžela a po předchozím jednání s Arcibiskupstvím pražským se bude konat zádušní mše a bude ji sloužit Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Tato se uskuteční pro pozvané hosty v sobotu 12. 10. od 11:00 hodin v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Vážím si podpory, které se nám v těchto dnech dostává. 

Ivana Gottová 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video