Lidé se rozloučí s Gottem 11. října na Žofíně, mše bude ve svatém Vítu

  18:46aktualizováno  21:32
Karel Gott bude pohřben se státními poctami. Veřejnost se bude moci rozloučit se zpěvákem v pátek 11. října od 8 do 22 hodin v Paláci Žofín na pražském Slovanském ostrově. O den později se bude konat zádušní mše pro zvané hosty a odslouží ji kardinál Dominik Duka v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

K pražské vile Karla Gotta lidé stále nosí květiny a zapalují svíčky. (3. října 2019) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří nám vyjádřili svou soustrast s odchodem mého manžela, Karla Gotta. Po důkladné úvaze jsem se rozhodla pro pohřeb se státními poctami,“ uvedla v prohlášení vdova Ivana Gottová.

Zatímco páteční rozloučení na Žofíně bude pro širokou veřejnost, sobotní mše je jen pro zvané.

„V souladu s vůlí mého manžela a po předchozím jednání s Arcibiskupstvím pražským se bude konat zádušní mše a bude ji sloužit Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Tato se uskuteční pro pozvané hosty,“ podotkla Gottová.

Dominik Duka se k tomu večer vyjádřil na Twitteru. „Rád prosbě vyhovím a prosím také ostatní o modlitbu za zemřelého Karla Gotta a celou jeho rodinu,“ napsal kardinál.

03.října 2019 v 20:31, příspěvek archivován: 03.října 2019 v 21:32

Už při prvním rozhovoru paní Ivany Gottové s Arcibiskupstvím pražským zazněla od ní prosba o sloužení zádušní mše svaté za jejího manžela v katedrále Sv.Víta,Václava a Vojtěcha. Rád její prosbě vyhovím a prosím také ostatní o modlitbu za zemřelého Karla Gotta a celou jeho rodinu.

V posledních letech sloužil arcibiskup Dominik Duka v katedrále svatého Víta zádušní mše například během posledního rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem v prosinci 2011 nebo při pohřbu Dukova předchůdce Miloslava Vlka v březnu 2017. Zádušní mše se ve svatovítské katedrále sloužila také v dubnu 2010 za kardinála Tomáše Špidlíka, o dva roky dříve za herce Radovana Lukavského nebo v listopadu 1999 za lidoveckého politika Josefa Luxe

Karel Gott (1939 - 2019)

Premiér Andrej Babiš nejprve oznámil, že Karel Gott bude mít státní pohřeb. Dohodla se na tom i vláda, návrh podpořil také prezident Miloš Zeman. Státní pohřeb je však vyhrazen hlavně pro nejvyšší představitele státu. 

Premiér poté upřesnil, že Gott bude pohřben se státními poctami. Takový obřad má jiné formální náležitosti a vztahuje se i na jiné významné osobnosti. Babiš podle jeho slov na organizaci pohřbu spolupracuje s rodinou.

„Jsme připraveni pomoci, ale hlavním organizátorem bude Úřad vlády,“ řekl hradní protokolář Vladimír Kruliš.

Státní smutek bude v sobotu 12. října, české vlajky budou na úředních a veřejných budovách viset na půl žerdi.

Se státními poctami byl v minulosti pohřben ombudsman Otakar Motejl v roce 2010. roce 2016 vláda zamýšlela uspořádat pohřeb se státními poctami sportovní gymnastce Věře Čáslavské, o státním pohřbu se mluvilo i po úmrtí atleta Emila Zátopka (2000). V obou případech uspořádání takového pohřbu odmítla rodina.

Na Žofíně se veřejnost loučila i s Matuškou

Velký pohřeb známého zpěváka zažila Praha před deseti lety, republika se tehdy loučila s Waldemarem Matuškou. Do budovy pražského Žofína se přišlo se zpěvákem 18. června 2009 rozloučit patnáct tisíc lidí. Původně měla být rakev vystavena do večerní osmé hodiny, kvůli velkému zájmu veřejnosti byla nakonec lhůta ještě o hodinu prodloužená. Urna s popelem byla nakonec uložena na pražském Slavíně.

Waldemar Matuška se potkal s Kalem Gottem nejen na pěveckém pódiu, ale třeba také ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. V Matuškově případě nakonec na pohřeb se státními poctami nedošlo, přesto bylo rozloučení se zpěvákem velkolepé.

Obřad se obešel bez státní vlajky, žofínské pódium bylo přesto plné květin a také řečníků. Mimo jiné se tehdy s Matouškou přišel rozloučit také Karel Gott. „Mnozí si mysleli, že jsme rivalové a konkurenti. My jsme si publikum rozdělili - na matuškovce a gottovce. A na to, na ten rytířský souboj, jsem velmi hrdý. Cítil jsem při tom vzájemnou úctu,“ zavzpomínal tehdy na kolegu dvaačtyřicetinásobný držitel Zlatého slavíka.

Bývalý ředitel hradního odboru protokolu Jindřich Forejt uvedl, že pohřeb se státními poctami se od státního pohřbu liší tím, že je bez vojenského průvodu a přítomna je pouze čestná stráž. V místnosti je přitom vyvěšena státní vlajka a zazní česká hymna. 

Gott by v Praze mohl dostat most, variantou je i zpívající fontána

Gott zemřel v úterý krátce před půlnocí doma v kruhu své rodiny v 80 letech. Prezident Miloš Zeman nechal až do konání pohřbu na Pražském hradě a na zámku v Lánech stáhnout vlajky na půl žerdi.

Soustrast rodině vyjádřil prezident, členové vlády, poslanci, umělci i tisíce dalších lidí. O jeho úmrtí informovala i zahraniční média. Karel Gott za svou kariéru, která začala v 60. letech, vydal téměř tři sta alb a v  anketách Zlatý slavík a Český slavík získal celkem 42 ocenění.

Prohlášení Ivany Gottové

Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří nám vyjádřili svou soustrast s odchodem mého manžela, Karla Gotta. Zároveň děkuji panu premiérovi a vládě za iniciativu spojenou s uspořádáním státního pohřbu. Po důkladné úvaze jsem se rozhodla pro pohřeb se státními poctami.

Veřejnost bude moci přijít uctít památku mého muže v pátek 11. 10. od 8:00 – 22:00 hodin do Paláce Žofín na Slovanském ostrově. V souladu s vůlí mého manžela a po předchozím jednání s Arcibiskupstvím pražským se bude konat zádušní mše a bude ji sloužit Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Tato se uskuteční pro pozvané hosty v sobotu 12. 10. od 11:00 hodin v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Vážím si podpory, které se nám v těchto dnech dostává. 

Ivana Gottová 

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ústavní soud se podruhé zastal muže, kterého exekutor připravil o byt

Ústavní soud se podruhé zastal muže, který kvůli nevelké pohledávce přišel o družstevní byt. Už před pěti lety ÚS...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Chybí nenahraditelný lék na cukrovku. Dodávky se obnoví koncem měsíce

Nenahraditelný lék na cukrovku Glucophage XR zažívá na českém trhu další výpadek. Problém je podle Státního ústavu...

Mám nárok na pár dní odpočinku, řekl o svém pobytu v nemocnici Zeman

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov promluvil o svém zdravotním stavu a čtyřdenním...

Najdete na iDNES.cz