Pomáhat jen křesťanům, nebo všem? Církve se kvůli uprchlíkům neshodnou

  11:58aktualizováno  11:58
Má Česko pomáhat pouze kulturně blízkým křesťanským uprchlíkům, nebo každému potřebnému? Zástupci církví a náboženských společností v tom nejsou zajedno. Biskupové vyzvali k přijímání jen souvěrců, zástupce největší evangelické církve je smířlivější. Teolog Tomáš Halík doporučuje postupné kroky.

(Ilustrační fotografie) | foto: Reuters

„Hostu nebudeš škodit ani ho utlačovat, neboť i vy jste byli hosty v egyptské zemi,“ píše se ve Druhé knize Mojžíšově, která je součástí křesťanské Bible i židovské Tóry, a z níž tedy vychází většina českých církví a náboženských společností.

Ubytování v klášterech

Církve při jednání s vládou nabídly, že by uprchlíci mohli pobývat v jejich budovách. S výběrem prvních běženců z uprchlických táborů v Jordánsku či Kurdistánu, které přijme Česko, se má začít na přelomu srpna a září. (více čtete zde). Vláda před nedávnem schválila plán, že Česko do roku 2017 přijme 1 500 uprchlíků.

Postoj věřících k cizincům v nouzi tedy formuluje již kniha knih. Církevní představitelé v něm však nejsou zcela jednotní.

Zástupci České biskupské konference (ČBK) a Ekumenické rady církví vydali začátkem července prohlášení, v němž podpořili „aktivní pomoc bližním, kteří jsou v ohrožení života a stávají se obětí xenofobního nahlížení či hysterie.“ (více o jejich výzvě čtěte zde) Prohlásili, že vyzvou farnosti, aby mezi sebe přijaly rodiny křesťanských uprchlíků. A právě tato selekce se stala terčem kritiky.

Generální sekretář ČBK Tomáš Holub se sice následně snažil vysvětlit, že prohlášením biskupská konference rozhodně nemínila odmítat jiné než křesťanské uprchlíky, jinak než on se ale k věci vyjádřil místopředseda ČBK, olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

„Bezbřehé přijímání lidí jiné kultury musí znamenat konec dosavadní kultury. Příliv migrantů je třeba zastavit. Ale vážnější je otázka, jestli jsme naši kulturu už sami nepohřbili, když vymíráme a vůbec nám to nevadí. Nebráníme se ideologiím, které nás pohřbívají,“ řekl Graubner v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Nepřátelství může z lidí extremisty vychovat, říká Halík

Jiný názor má však katolický kněz a teolog Tomáš Halík. „Přijímat jenom křesťany by bylo nekřesťanské,“ řekl pro iDNES.cz.

Připouští však, že v české společnosti je z uprchlíků mnoho strachu a přijímání pouze křesťanských běženců by mohlo být jakýmsi kompromisem - prvním krokem. „Naše společnost je natolik uzavřená, že je potřeba postupně. U křesťanských běženců je určitá jistota, garance jejich představitelů, že mohou zabránit tomu, aby nepřišli opravdu problematičtí lidé,“ vysvětluje.

Církev a uprchlíci v Německu

Církev pomáhá uprchlíkům také v sousedním Německu. Podle Katolického týdeníku 222 katolických i protestantských kostelů poskytuje na základě pravidel daných Německou ekumenickou komisí pro církevní azyl přístřeší čtyřem stovkám uprchlíků. Většina z nich by na základě záporného vyřízení azylové žádosti měla území Německa opustit.

Zdůraznil, že je důležité, aby tu příchozí od počátku nepociťovali nepřátelství. „Myslím, že bude hrát velkou roli lidská pomoc, aby přišli dobrovolníci, kteří by uprchlíky učili česky, uvedli je do naší kultury. To je moc důležité. Samozřejmě se musí naučit respektovat zvyky naší země. Je potřeba, aby je do toho někdo uvedl. Pokud tu hned narazí na nepřátelství a provokace, tak z nich opravdu ty extremisty můžeme vychovat. Některé hysterické kampaně proto velice vážně odsuzuji,“ řekl Halík.

Zkušenost s muslimskými uprchlíky už máme z 90. let

Podobně na věc pohlíží představitelé Českobratrské církve evangelické (ČCE). „Imigrant je člověk v nouzi. Křesťanský pohled nebere v úvahu, jakého přesvědčení kdo je, ale především to, je-li v nouzi. Nebudu se přece na ulici ptát člověka, jestli je mého nebo cizího náboženství, a pokud bude cizí, tak ho nechám být,“ řekl iDNES.cz synodní senior ČCE Joel Ruml.

Souhlasí s pomocí křesťanům, kterým v některých končinách hrozí úplné vyhlazení. „Ale není možné říct, že budeme vybírat pouze je. Situace muslimů, po kterých jdou souvěrci v Islámském státě, je možná ještě naléhavější tím, že jsou úplně vykořeněni, znejistěni v tom, co jejich náboženství vlastně je,“ říká Ruml.

Připomíná, že evropské státy včetně Česka už zkušenost s imigranty mají, neboť v devadesátých letech během války na Balkáně dorazily do střední a západní Evropy přes dva miliony uprchlíků. „Jen k nám přišly asi tři tisíce muslimů a žádný poprask nebyl. Pak se situace uklidnila a oni se většinově vrátili do své země. Je tedy potřeba si uvědomit, že už nějakou zkušenost s uprchlickou vlnou máme,“ zdůrazňuje Ruml.

Předseda Židovské obce Praha Jan Munk však zdůrazňuje, že je vůči imigrantům nutná obezřetnost. „Jde samozřejmě o záchranu životů. U takového počtu lidí, kteří do Evropy směřují, je ale určitá regulace potřebná. A je třeba pečlivě vážit,“ řekl Munk na dotaz iDNES.cz.

Jak budeme vybírat? Vzhledem se křesťané a muslimové neliší

Podle Assema Atassiho z Ústředí muslimských obcí v ČR je rozhodování o přijímání uprchlíků podle jejich víry nesmysl. „Měli bychom poskytnout pomoc, těm kteří jí doopravdy potřebují na základě jejich lidskosti, jejich stavu a bez ohledu na náboženství či etnikum. Přesto oceňuji nabídku církví pomoct uprchlíkům v nouzi, i když je podmíněná náboženstvím, protože každá pomoc je dobrá,“ řekl iDNES.cz Atassi.

S argumentem, že je česká společnost uzavřená a díky přednostnímu přijímání křesťanů si na cizince postupně zvykne, nesouhlasí. „Nemyslím si, že by sekulární stát měl podléhat jakémukoliv tlaku, chovat se k lidem na základě jejích přesvědčení, názoru či náboženství. Osobně si nemyslím, že to pomůže k více otevřené společnosti. Mně to spíše připadá jako podléhání té nenávistné a xenofobní části naší společnosti, která se tím jen utvrzuje ve svých předsudcích, nenávisti a útocích proti migrantům,“ říká Atassi.

Připomněl, že křesťané ze Sýrie a z Afriky se vzhledem neliší od muslimů či příslušníků jiných náboženství. „I křesťané, které přijmeme, se můžou stát terčem slovních a fyzických útoku té xenofobní části společnosti kvůli svému jinému vzhledu,“ dodává.

Souhlasíte s přijímáním uprchlíků podle jejich vyznání?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. července 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 2470
NE 688

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky
Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Zimola přestane být členem ČSSD, když vstoupí do nového hnutí, řekl Hamáček

Bývalý jihočeský hejtman a předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola přestane být podle lídra strany Jana...

Milion chvilek pro demokracii chce od opozice narovnání volebních pravidel

Zástupci sdružení Milion chvilek pro demokracii, které pořádá v sobotu na Letné protest proti premiérovi Andreji...

Facebook je obrovské nebezpečí pro demokracii, řekl ministr Hamáček

Sociální sítě a Facebook jsou podle ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka škodlivé. „Facebook je dnes obrovské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz