Letní měsíce představují větší riziko výskytu pohlavních onemocnění. „Sluneční záření stimuluje produkci serotoninu, který může zvyšovat libido, slunce dodává tělu vitamin D a ten hraje důležitou roli v produkci pohlavních hormonů testosteronu a estrogenu,“ uvedl v úterý primář Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN Libor Zámečník. V létě mají navíc mladí lidé vícero partnerů a nechráněného styku.
Z nedávného výzkumu o sexuálním chování Čechů a Češek vyplývá, že se mladí lidé přestávají obávat nakažení pohlavními nemocemi, zejména onemocněním HIV. To sice již není takovým strašákem jako v minulosti, lékaři však připomínají, že obezřetnost je stále na místě.
Právě mladší ročníky jsou totiž nejvíce rizikové. „U kapavky zachytíme nejvíc případů ve věku 15 až 39 let, u syfilidy vítězí věková kategorie 20 až 44 let,“ zhodnotil Roman Trýzna z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.
V posledních letech se v létě také zvýšil výskyt opičích neštovic, ten ale lékaři tento rok nepředpokládají. „Celá řada pacientů, kteří ví, že mají rizikový sex a jsou v oblasti, kde se onemocnění více přenáší, jsou očkováni,“ doplnil Zámečník.
4 doporučení od lékařů1. Vzdělávání a informovanost 2. Omezení rizikového chování 3. Používání kondomů 4. Testování a léčba |
Netradičním důvodem nákazy mohou být seznamovací aplikace, kde lidé někdy působí pod falešnou identitou. Většinou není tedy možné odhalit původce nákazy.
„Typickými příznaky, se kterými pacienti přicházejí, jsou spontánní výtok z močové trubice nebo vaginy, pálení a řezání při močení, bolest v podbřišku, genitálu, hnisající vřídky či jiné výrůstky a změny na kůži, vyrážky či zvětšení mízních uzlin,“ jmenuje Trýzna symptomy.
S ohledem na různé sexuální praktiky připomíná, že s pohlavně přenosnou nemocí může souviset i bolest či škrábání v krku, svědění a pálení v konečníku nebo zánět oka.
Nemoci se ze začátku nemusí vůbec projevit, pokud má však osoba rizikový nechráněný styk, je vhodné přijít na dermatovenerologické pracoviště. Neléčené pohlavní choroby totiž mohou způsobovat trvalé následky. „Realita je taková, že žádná z pohlavně přenosných nemocí nebyla zcela vymýcena,“ řekl Trýzna.
Většinou vyšetření probíhá ambulantně, v závažných případech je nutná hospitalizace. Lékaři nejčastěji využívají antibiotika, antivirotika a další podobné léky. Může se však jednat o celoživotní léčbu, jako v případě nákazy HIV. „Nejlepší ochranou je prevence,“ uzavírá Trýzna.