Pohár si odnesli nizozemští loutkáři

  19:00aktualizováno  19:00
Praha - Loutkáři z šestadvaceti zemí předvedli v Praze své show s dřevěnými i živými herci. Pátý ročník světového festivalu loutkářských umění v Praze skončil v neděli předáním cen nejlepším inscenacím a výkonům. Křišťálový pohár za nejlepší inscenaci si odnesli loutkáři z nizozemského města Amersfoort. Představení Stuffed Puppet Theatre se jmenovalo Moliére.

Druhou cenu si z Prahy odvážejí bulharští studenti ze Sofie za loutkovou parodii na americký muzikál Kočky. Třetí místo patří vtipné pohádce Šťastný farmář, kterou na festivalu uvedlo Staffan Björklund Theater ze Švédska.

Porota, v níž usedli zástupci Anglie, Ukrajiny a Tunisu, udělila cenu za režii Petru Nosálkovi z ostravského Divadla loutek. To na přehlídce prezentovalo čtyři balady z Erbenovy Kytice.

"S průběhem sedmidenního festivalu jsem spokojen. Celkem se uskutečnily tři desítky představení v Divadle na Královské cestě v Karlově ulici, paláci Kinských, Divadle Na zábradlí a v Městské knihovně. Hrálo se i pod stanem na Ovocném trhu a také na Staroměstském náměstí," řekl prezident pořádajícího Mezinárodního institutu loutkářského změní Todor Ristic.

Institut festival uspořádal ve spolupráci a pod záštitou hlavního města Prahy, záštitu nad ním převzala rovněž delegace Evropské komise v ČR.

Vystoupit na letošním ročníku chtělo téměř devět desítek souborů. Vybrána z nich byla jen necelá třetina - podle Ristice to nejlepší, co současné loutkářství ve světě nabízí. Domácí scény zastupovalo ještě Divadlo na Královské cestě a brněnské
Divadlo Radost.

Pátý ročník festivalu
Loutky se letos vydaly z divadel vstříc divákům na pouliční festivalové scény do centra města. Inscenace loutkových divadel z Evropy i Asie byly k vidění nejen v Divadle na Královské cestě, ale i v paláci Kinských, Divadle Na zábradlí, Městské knihovně a letos poprvé i pod stanem na Ovocném trhu a na Staroměstském náměstí.

Čeští loutkáři byli zastoupeni ve třech souborech. Vedle hostitelského Divadla na Královské cestě to bylo Loutkové divadlo z Ostravy a Divadlo Radost z Brna. To v Praze hrálo představení s názvem O Palečkovi aneb věřte, nevěřte.

V "kamenných" divadlech či pod stanem na Ovocném trhu se Pražanům představilo například Divadlo Ming Ri z Číny s inscenací Legendy Hong Kongu. Divadlo Puppet Theatre Shanghai nabídlo Jarní koncert. Divadlo A-Tarumba z Portugalska přivezlo Lásku Dona Perlimplina a Belisy, Holanďané hráli představení Moliere či Planetarium Silo, francouzské divadlo Les Marionettes du Tournefou přivedlo na scénu slavnou postavičku Pinocchia.

V pondělí začal Světový festival loutkářských umění. Jednou z jeho scén bude i stan, který vyrostl za Stavovským divadlem na Ovocném trhu. Pražané však budou moci shlédnout představení dvacítky loutkových divadel nejen v něm, ale i na Staroměstském náměstí, v paláci Kinských či v Divadle na Královské cestě. (4. května 2001)

Pražané mohou shlédnout představení dvacítky loutkových divadel nejen ve stanu za Stavovským divadlem, ale i na Staroměstském náměstí, v paláci Kinských či v Divadle na Královské cestě. (4. května 2001)

V pondělí začal Světový festival loutkářských umění. Loutkáři předvádějí v Praze svá show s dřevěnými i živými herci. (4. května 2001)

V pondělí začal Světový festival loutkářských umění. (4. května 2001)

Loutkáři předvádějí v Praze svá show s dřevěnými i živými herci. (4. května 2001)

V pondělí začal Světový festival loutkářských umění. Loutkáři předvádějí v Praze svá show s dřevěnými i živými herci. (4. května 2001)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Hledali fotky i dámské boty. Získat povolení k pobytu v Česku je náročné

Dělníci

Zahraničních přistěhovalců v Česku přibývá. Za posledních 15 let stoupl jejich počet o více než 300 tisíc. K dnešnímu...

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Bartoš chce být příští premiér. Věřím, že budu mít patřičnou kvalitu, říká

Předseda strany Ivan Bartoš vystoupil 4. září 2018 v Praze na tiskové...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš chce být po příštích volbách do Sněmovny premiérem a sesadit Andreje Babiše. „Pokud budu lídr...

Najdete na iDNES.cz