Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Podvádějte, radí studentům výrobce skrytých sluchátek. Školy se nemohou bránit

  16:44
„Studuješ? Opisuj testy a zvládni zkoušky chytře,“ láká firma nabízející „neviditelná“ sluchátka. Cílí především na studenty, které nabádá k podvádění u zkoušek. Podle právníků je taková reklama v souladu se zákonem, není však etická a porušuje reklamní kodex. Vysoké školy podvodné jednání často neodhalí, ale pokud se na to u zkoušky přijde, hrozí studentům vyhazov.

ilustrační snímek | foto: Archiv LF UK Hradec Králové

Jak to celé funguje? „Neviditelné sluchátko“ si zavedete do ucha. Okolo krku máte přijímač vysílající frekvence, které sluchátko převede na zvuk. Do rukávu si schováte mikrofon, jímž přijímáte hovory. Dále musíte mít telefon, kterým se přes bluetooth připojíte k přijímači. Poté vám někdo zavolá a může diktovat správné odpovědi.

Ceny zařízení začínají na internetu od tisícikoruny až k mnohonásobně vyšším částkám, ty nejlepší se pak prodávají i za téměř 30 tisíc. 

Jedna ze společností cílí především na studenty. „Testy, ústní zkoušky a prezentace s neviditelným sluchátkem jsou hračka. Buď jedničkářem s námi!“ nabízí firma Nanosondy.cz. Sluchátka jsou podle ní vhodná i na rande nebo na pohovor, „díky kterému z vás bude vyzařovat sebejistota a šarm,“ jak uvádí na svých stránkách. 

„Zkouška dopadla výborně, nečekal jsem, že to bude takhle easy. Mám radost, že už nemusím řešit další zkouškový, mám takzvaně klid.“ „Možná vám napíše kamarád, má zkoušku z práva,“ uvádí firma některé z recenzí na svém webu. 

Na Facebooku má ale pod reklamou i negativní reakce. „Jak by se vám líbilo, kdyby vás operoval doktor, který tohle párkrát využil při studiu nebo státnicích a nemá potřebné znalosti? Prodávejte si, co chcete, ale reklama by neměla navádět k takovýmto podvodům. Prosím o vaši odpověď,“ napsal Petr Hanák. Odpovědi se nedočkal, stejně tak firma nereagovala na dotazy iDNES.cz, které jsme zaslali opakovaně.  

Podle právníků reklama není v rozporu se zákonem o regulaci reklamy, nejedná se o nekalou obchodní praktiku, ani to není zboží, jehož prodej je zakázán. „Reklama je určitě neetická. Kodex reklamy jako jeden ze základních požadavků stanovuje, že reklama nesmí navádět k porušování právních předpisů nebo budit dojem, že s jejich porušováním souhlasí. Podvádění u zkoušky na vysoké škole je za určitých okolností porušením zákona a může vést až k odebrání titulu,“ objasnila právnička Dagmar Hartmanová. 

Podváděla při státnicích, teď pracuje na ministerstvu

Případ, kdy studentka pomocí sluchátka podváděla u zkoušky, řešila nedávno Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Barboře D. radil u státnic její tehdejší partner. Po absolutoriu získala práci na ministerstvu spravedlnosti. Po rozchodu však expřítel zaslal zvukovou nahrávku vysoké škole, která jí následně chtěla magisterský titul odebrat. Formálně kvůli porušení zákona o vysokých školách, konkrétně jednání proti dobrým mravům. Jako první na případ upozornil server Seznam Zprávy.

Absolventka rozhodnutí univerzity napadla žalobou. Podvádění popřela a poukázala na to, že podvodné jednání musí být podle zákona soustavné nebo opakované, aby bylo dostatečným důvodem ke zpětnému odebrání titulu, což v tomto případě nebylo. A soud jí dal za pravdu. Univerzita podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.  I jeho senát ale potvrdil, že za jednorázový podvod, který nebyl odhalen přímo při zkoušení, nelze absolventy podle současného znění zákona trestat.

Zneplatnit zkoušku nebo obhajobu může univerzita podle zákona jen v těch případech, kdy se student dopustí soustavného nebo opakovaného jednání proti dobrým mravům, nebo kvůli tomu, že nezíská potřebné znalosti a dovednosti. Barbora D. ale údajně podváděla jen jednou a pouze během jedné části státní závěrečné zkoušky. 

Univerzity jsou zatím na podvodníky krátké

Mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová uvedla, že se univerzita s ničím takovým zatím nesetkala, ale škola to nemůže vyloučit. „Technologie jdou dopředu. Snažíme se, aby u nás testy byly objektivní. V našem případě jsou znalosti ověřovány jinými způsoby, než je ten ústní,“ sdělila pro iDNES.cz s tím, že se podvádění snaží minimalizovat písemnými zkouškami. 

„Bohužel tento druh neetického a nemorálního jednání se občas na fakultách vyskytne, a to nejen při studiu, ale i při přijímacím řízení. Snažíme se mu samozřejmě bránit. Konkrétní opatření jsou zaváděna na konkrétních fakultách podle jejich potřeb a možností,“ objasnil pro redakci mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. Pokud by byl student při podvodu přistižen, byl by přestupek řešen v souladu s disciplinárním řádem školy. 

Podle Hájka lze podvody omezit zákazem mobilních telefonů u zkoušky, podle něj už to některé fakulty univerzity dělají. 

Univerzity musí studenty přistihnout přímo při podvádění, jinak jsou na ně krátké. Zatím. Změnit by to mohla jedině novela vysokoškolského zákona, která se připravuje. Ministerstvo školství plánuje zákon upravit tak, aby bylo možné odebírat studentům tituly i v případě zjištění „jednorázových“ podvodů při významných zkouškách, hlavně při státnicích. 

„V těchto případech totiž nemusí jít o soustavné nebo opakované jednání proti dobrým mravům, přesto je závažnost jednání taková, že je třeba umožnit odebírání titulů. V současnosti totiž není možné postihovat zpětně zjištěné podvody při státních závěrečných zkouškách,“ uvedla pro iDNES.cz tisková mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová. 

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Prvně útok hackerů, pak armády. Za potopení Moskvy pykaly banky, říká expert

Premium Ve válce na Ukrajině doprovází fyzické útoky raketami a tanky tiché, avšak masivní kybernetické útoky. „Mají jasný cíl:...

Probudil nás řev zvířat, vzpomíná starosta na nejničivější povodeň v Česku

Premium Symbol ničivých povodní roku 1997. Troubky na Přerovsku. Stoletá voda z Bečvy tehdy pobořila nebo poškodila na 350...

Stát za nouzového stavu nakupoval vysavače, razítka i pračky. Výdaje měly i kraje

Od března do června v Česku platil nouzový stav, který vláda zdůvodnila nutností zvládnout uprchlickou vlnu z Ukrajiny....

Covidu v odpadních vodách je víc než z vrcholů vln, varuje Konvalinka

Pozitivně testovaných na covid přibývá, je jich denně o tisícovku víc. Někteří odborníci proto vydávají svá varování a...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...