Podvodník chtěl v dražbě prodat Klausovu kyčel i rozhovor novinám

  16:31aktualizováno  18:21
Pravděpodobně recesista na sebe strhl pozornost, když v internetové aukci nabídl k prodeji kyčelní kloub vyoperovaný údajně prezidentu Václavu Klausovi. Redakcím navíc přišel e-mail s nabídkou placeného rozhovoru s dražitelem. Nemocnice na Bulovce, kde prezidenta operovali, vyloučila, že by někdo s jeho kloubem mohl takto naložit.

V internetové aukci se objevil kyčelní kloub, který údajně patřil Václavu Klausovi. | foto: Jiří FormaniDNES.cz

Neobvyklá aukce se dnes ve tři hodiny ráno objevila na dražebním portálu Aukro.cz. Před polednem už odkaz na zmiňovanou internetovou dražbu nefungoval. "Jakmile se pracovníci zákaznického oddělení dozvěděli o vystavení kloubu, byla tato aukce zrušena," řekl iDNES.cz manažer marketingu Ivo Benda.

Provozovatelé serveru zároveň uživateli, který aukci zveřejnil, zablokovali účet. "Další obchodování mu bylo znemožněno," sdělil Benda.

Pravidla tohoto portálu, kde je denně vystaveno okolo 30 tisíc nových předmětů, kromě jiného zakazují obchodování s orgány lidí i zvířat. "Pravděpodobně se jednalo o recesistu," podotkl Benda.

Domnívá se, že na sebe chtěl dražitel upoutat pozornost. Neregulérní aukce hlídá zákaznické a bezpečnostní oddělení internetového aukčního domu. "Dobře nás informují také sami uživatelé," dodává manažer marketingu Benda.

Rozhovor získá ten, kdo zaplatí nejvíce
Několik médií včetně redakce iDNES.cz dostalo v neděli e-mail, který nabízel zprostředkování rozhovoru s dražitelem.

"Píši vám proto, že jsem schopen zajistit a garantovat exkluzivní rozhovor s dražitelem kloubu. Tento rozhovor zprostředkuji listu, který nabídne nejvyšší částku," uvedl pisatel, který se podepsal jako Přemysl Donát.

Podle dražitele je zrušení aukce nezákonné
Během odpoledne přišla od údajného Přemysla Donáta, který má být příbuzným dražitele, zpráva, v níž reaguje na zrušení aukce: "Dle názoru dražitele k porušení obchodních podmínek nedošlo." Dodává, že jejich formulace je vágní. Zrušení aukce vidí dražitel jako nezákonné, protože si ji zaplatil, proto prý nyní s Aukrem o nezákonnosti zastavení dražby vyjednává.

Aukční portál ale zablokovaným uživatelem podle Iva Bendy kontaktován nebyl. "Z naší strany byl postup v pořádku. Vystavitel skutečně porušil naše obchodní podmínky," řekl Benda.

Donát ve zprávě ještě uvádí, že údajný majitel kloubu uvažuje o umístění aukce do serióznějších aukčních systémů.

Z Bulovky se kloub dostat nemohl, tvrdí nemocnice
Aukce pobouřila profesora Pavla Dungla, šéfa ortopedického týmu, který prezidenta začátkem června operoval. Údajný dražený kloub by se musel dostat právě z jeho oddělení ortopedie nemocnice na Bulovce, kde dostal prezident jeho náhradu. "Absolutně to vylučuji, nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl Dungl iDNES.cz.

Sdílnější byla Petra Effenbergerová z marketingového oddělení Bulovky. "S kloubem pana prezidenta se nakládalo jako s ostatním anatomickým materiálem. Máme smlouvu s pohřební službou, která ho pak odváží do krematoria v Kladně," uvedla.

"Mluvila jsem s profesorem Dunglem, ten potvrdil, že z jeho oddělení kloub nikdo odnést nemohl. To samé mi řekli na patologii," vysvětlila Effenbergerová. Podivovala se nad tím, koho vůbec podobná věc může napadnout.

. Co se děje s vyoperovanými tkáněmi

Po operacích je anatomický odpad odvezen na oddělení patologie, kde probíhají histologická vyšetření, pokud si je lékař vyžádá. Anatomický odpad pak zůstává v "papírové rakvi" v chladicím boxu, odkud si ho pohřební služba odveze. "Nedá se poznat, komu odoperované tkáně patřily," říká Petra Effenbergerová z marketingového oddělení Bulovky.

Překvapeně působil i Radim Ochvat, mluvčí prezidenta. "Mohli byste mi ten mail poslat?" zareagoval nevěřícně na náš dotaz, zda o aukci na Klausův kloub ví a mohl by se k ní vyjádřit.

Později se ozval s tím, že nejspíš půjde o vtip a nemáme od něj čekat žádnou reakci. "Panu prezidentovi takový dotaz ani nebudu tlumočit," uzavřel Ochvat.

Jsou vinna i média?
Zpravodajský portál iDNES.cz nebyl jediný, kdo nabídku na exkluzivní rozhovor s dražitelem kloubu dostal.

Recesista chtěl nejspíš vyzkoušet, jak daleko jsou listy a weby schopné zajít. "Něco to vypovídá o samotných médiích," podotkl k tomu teoretik médií Jan Jirák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

"Rovina recese je nejpravděpodobnější," domnívá se. Problém vidí v tom, že panuje přesvědčení, že v médiích je vše dovoleno. "Příčina je podle mě v hodnotovém rozkolísání ve společnosti," uzavřel Jirák.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Babiš chválil Václava Havla za odvahu. Není pyšný na to, že byl v KSČ

Všem, kteří měli 17. listopadu 1989 odvahu vyjít do ulic a podílet se na událostech, které vedly k pádu komunistického...

Dnes víme, že agenti v církvi před 30 lety skutečně byli, říká biskup Vokál

Biskup Jan Vokál a čeští věřící míří do Říma. Jako před 30 lety, kdy byla svatořečena Anežka Česká. V rozhovoru po MF...

Premium

Malostranský zápisník: Když se ještě nestávkovalo za marxismus, ale proti

Jak se liší Filozofická fakulta ročník 1989 od ročníku 2019? Malostranský zápisník tentokrát o váhavých filozofech,...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz