„Přišli jsme na 74 inzerátů neexistujících bytů, kdy jeden byl lákavější než druhý. Všechny za peníze, za které se prostě pronájem sehnat nedá,“ říká Jana Koppová, jednatelka realitní kanceláře Bernecker, jejímž jménem podvodníci byty nabízeli.
Fígl je jednoduchý – inzeráty zadají jako realitky, ale zájemcům, kteří se pak přes e-mail ozvou, vyprávějí, že jsou majitelé. A připojí příběh o tom, že žijí v cizině a byt v České republice potřebují pronajmout hlavně slušným lidem. O výši nájemného jim prý nejde.
Na serveru realitní kanceláře Bernecker se před dvěma týdny objevily inzeráty na byty po celé republice. „V Praze, Mostě, Litoměřicích, Uherském Hradišti nebo Ostravě. Za nesmyslné ceny, jako například v Praze za 7 800 korun měsíčně. Za víkend volaly desítky lidí, kteří byli ve složitých situacích, kdy jim třeba končil nájem a narychlo sháněli byt,“ popsala Koppová.
Lidé na neznámé účty poslali nejčastěji částky ve výši tří nájmů – jeden jako platbu a dva jako vratnou kauci. Případem se už zabývá policie. „Přijali jsme trestní oznámení a případ vyšetřujeme. Obecně varujeme nejen u bytů, ale u všech internetových obchodů neověřených prodejců dopředu žádné platby neposílat,“ řekla mluvčí hradecké policie Eva Prachařová. Podobná trestní oznámení pro podvod přijali policisté po celé republice – na Zlínsku, jihu Čech i třeba Ostravsku.
Čtěte více o tématu také na blogu iDNES.cz |
Odborníci si slepou důvěru některých lidí vysvětlují jednoduše – levné byty nejsou k mání a nájmy v poslední době prudce stoupají. „Lidé mají pocit, když vidí takový inzerát, že musí jednat okamžitě. Sedmdesátimetrový byt v Praze se dnes už bez poplatků pod patnáct tisíc sehnat nedá. Naposledy jsem hledal pro kamaráda byt 3+1 a pod dvacet tisíc korun nájemného jsem neuspěl,“ souhlasí Miloslav Pácalt z realitní kanceláře Evropa.