Podle ČSOB podvod začíná tím, že lidé kliknou na reklamu, která nabízí výhodné investování řízené analytikem a umělou inteligencí. Poté, co vyplní na stránkách své osobní údaje, je podvodníci telefonicky kontaktují a nabídnou jim zkušební investici v nižší částce, obvykle kolem 6 000 Kč.
Pokud jste provedli podezřelou platbu a zpětně to zjistíte, neprodleně kontaktujte svou banku. Případně volejte na linku pro hlášení internetových podvodů na čísle 499 900 010. |
Falešní bankéři poté peníze posílají na domácí účty velkých dobročinných organizací, které věří, že je to nezištný dar, což následně ztíží včasné odhalení plateb. Tyto účty vypadají z pohledu nezkušeného investora důvěryhodně. Následně podvodník oznámí svému klientovi, že jeho vklad se ziskem zhodnotil, a začne ho nabádat k dalšímu investování, tentokrát však na podvodné zahraniční účty. „Tam se po penězích slehne zem,“ doplnila ČSOB.
Pozor na tři velmi nebezpečné internetové finty. Obírají o statisíce korun |
Nezisková organizace Člověk v tísni podle vedoucího oddělení fundraisingu Tomáše Vyhnálka odhalila několik podobných plateb z různých účtů díky jedné dárkyně, která se stala obětí zmíněných podvodníků. „Peníze teď vracíme ve spolupráci s Policií ČR zpět podvedeným lidem,“ uvedl Vyhnálek.