Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Podnikatelé dají Michálkovi milion na protikorupční město roku

  2:04
Zveřejněním nahrávek s podivným rozhovorem zasadil Libor Michálek direkt politické kariéře exministra Pavla Drobila. Nyní zaštiťuje nový projekt, který má ambici bojovat s korupcí. Elitní klub podnikatelů spolu s Michálkem a neziskovými organizacemi plánuje krajské a městské úřady opatřit hvězdičkami jako hotely a vyhlašovat protikorupční město roku.

Libor Michálek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Oslovíme několik desítek měst, zhodnotíme je v pěti oblastech a z výsledků poté sestavíme žebříček. U prvních zhruba deseti úřadů bude následovat hloubkový audit. Z něj následně vzejde české protikorupční město roku," shrnul v kostce představu nově vzniklé platformy Libor Michálek.

Dříve pracoval pro Českou národní banku, později pro Státní fond životního prostředí. Z jeho čela ho odvolal tehdejší ministr Pavel Drobil (ODS). Michálek si nahrál rozhovor, ve kterém s Drobilem hovořil o nátlaku na manipulaci se státními zakázkami fondu.

Oldřich Kužílek z nadace Otevřená společnosti je přesvědčen, že projekt je unikátní. Jednak protože zkoumá odolnost proti korupci hned několika ukazateli, ale také proto, že posuzuje i kvalitu informací zveřejňovaných úřady. "Nic takového tady nikdo zatím nedělá," říká Kužílek, který se do projektu zapojil.

S nápadem přišel elitní klub podnikatelů, který sdružuje na dvě stovky firem. Prague Business Club na projekt vyčlenil zhruba jeden milion korun. V hlavách spoluautorů vznikal projekt od jara a je motivován děním kolem firmy Key Investments. Do ní vložily stovky milionů korun městské úřady Prahy 6, 10 a 13. Firma ovšem náhle ukončila činnost obchodníka s cennými papíry a úřadům hrozí, že o peníze přijdou.

Výsledky ještě letos

"Cílem projektu je představit komplexní ukazatel toho, jak úřady nakládají s veřejnými prostředky, jak jsou transparentní a informačně otevřené. Chceme, aby se kauza typu Key Investments pokud možno neopakovala," vysvětluje Michálek.

"Žebříček měst chceme mít hotový do konce letošního roku. Vyhlášení protikorupčního města roku předpokládáme v lednu," řekl iDNES.cz prezident Prague Business Clubu Luboš Drobík.

Protikorupční město roku

Platforma neziskových společností a podnikatelů chce městské úřady posuzovat v pěti ukazatelích a dvou fázích. Pokud úřad ukazatele splní, iniciativa mu udělí hvězdičku podobnou té hotelové. Pokud nesplní, bude mít buď nulu nebo minusové bodování.

Informační otevřenost - tato část posoudí, jaké informace a v jaké kvalitě radnice zveřejňují na svých webech. Bude ji mít na starosti nadace Otevřená společnost, která už několik let sestavuje vlastní žebříček. "Plánujeme změny a aktualizace. Informační systém přibral za poslední dobu například audio nebo videozáznamy zastupitelstva, takže zvážíme i tento parametr," popsal Oldřich Kužílek.

Transparentnost veřejných zakázek - posoudí, jaké informace o veřejných zakázkách a jakou formou zveřejňují města na svých webech. Autory této kapitoly bude sdružení Oživení. "Na základě jednotné metodiky se projdou weby vybraných města a ukáže se, nakolik mají informační hodnotu," řekl za sdružení Martin Kameník, který pracuje na programu Bez korupce.

Etické kodexy - zhodnotí to, zda města a kraje mají etické kodexy, jakou mají úroveň a nakolik jsou v zastupitelstvech funkční, i tuto kapitolu zaštítí Oživení.

Finanční majetek - bude hodnotit způsob, jakým města nakládají s volnými penězi, tuto část zpracuje Libor Michálek. "Odhad je, že ve finančním majetku municipalit je objem v řádech desítek miliard korun," upozorňuje Michálek.

Průzkum veřejného mínění - "Naší úlohou bude získávat informace z regionu od podnikatelů nebo z médií. Posléze je vyhodnotit a extrahovat z nich názor veřejného mínění na činnost tamější radnice," popisuje prezident Prague business clubu Luboš Drobík.

Platforma neziskových organizací a podnikatelů do projektu zapojí více než sedm desítek úřadů. Kromě těch krajských osloví také všechny v městech nad 20 tisíc obyvatel a úřady centrálních pražských a brněnských městských částí. Pomocí pěti ukazatelů posoudí, jak úřady omezují riziko korupce nad rámec povinností, které jim ukládají zákony.

V minulých dnech podnikatelé a Michálek v rámci zkušební fáze projektu oslovili sedm úřadů. "Tři z nich zatím nezareagovaly. Pokud by municipality požadované údaje nedodaly, znamenalo by to porušení zákona o svobodném přístupu k informacím," míní Drobík.

Některá města jistě uspějí

Sdružení Oživení se ale neúspěchu projektu kvůli zatvrzelosti úředníků neobává. "Už dopředu vím, že určitě budou města, která se do představy o transparentnosti trefí velmi dobře," je přesvědčený Martin Kameník z neziskovky Oživení.

Organizátoři projektu zdůrazňují, že žebříček nebudou dělat proto, aby některé úřady dostaly "cejch" korupčníků, ale kvůli pozitivní motivaci radnic a magistrátů. Michálek se domnívá, že zveřejnění těch s nejlepšími výsledky bude motivací pro ostatní. A zároveň může být důvodem pro protikorupční audit na úřadech, které skončí na chvostu žebříčku.

Na rozdíl od ministerstva školství, které si tvrdošíjně stojí za tím, že nezveřejní školy s nejhoršími výsledky státních maturit, nový protikorupční projekt na to půjde opačně. I když má mít pozitivní motivaci, zveřejněn bude celý seznam posuzovaných úřadů. "Ve hře je například podoba mapy, aby si každý mohl srovnat, jak si který úřad stojí," upozornil koordinátor projektu Štěpán Rattay.

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

STALO SE DNES: U Donbasu pohřešovali Čecha, v Německu stávka omezila dopravu

Na Ukrajině se pohřešoval český dobrovolník. Pekarová se na Tchaj-wanu sešla s prezidentkou. V Německu se kvůli stávce...

Každé dítě nevpustíme. Bistro svými přísnými podmínkami dráždí rodiče

Pražské bistro Marthy´s Kitchen se odhodlalo k bezprecedentnímu kroku a na svých stránkách zveřejnilo sedmero pravidel...

Soukup urovnal spor, ČT i Media Club stahují insolvenční návrh

Firma Médea, kterou vlastní Jaromír Soukup, oznámila, že urovnala spory se společností Media Club. Ta stejně jako Česká...

Rekordní bonus pro šéfa VZP, za nábor Ukrajinců dostane 300 tisíc

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny v pondělí schválila rekordní roční odměnu pro ředitele Zdeňka Kabátka. Ten...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...