Podnikatelé dají Michálkovi milion na protikorupční město roku

  2:04aktualizováno  2:04
Zveřejněním nahrávek s podivným rozhovorem zasadil Libor Michálek direkt politické kariéře exministra Pavla Drobila. Nyní zaštiťuje nový projekt, který má ambici bojovat s korupcí. Elitní klub podnikatelů spolu s Michálkem a neziskovými organizacemi plánuje krajské a městské úřady opatřit hvězdičkami jako hotely a vyhlašovat protikorupční město roku.

Libor Michálek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Oslovíme několik desítek měst, zhodnotíme je v pěti oblastech a z výsledků poté sestavíme žebříček. U prvních zhruba deseti úřadů bude následovat hloubkový audit. Z něj následně vzejde české protikorupční město roku," shrnul v kostce představu nově vzniklé platformy Libor Michálek.

Dříve pracoval pro Českou národní banku, později pro Státní fond životního prostředí. Z jeho čela ho odvolal tehdejší ministr Pavel Drobil (ODS). Michálek si nahrál rozhovor, ve kterém s Drobilem hovořil o nátlaku na manipulaci se státními zakázkami fondu.

Oldřich Kužílek z nadace Otevřená společnosti je přesvědčen, že projekt je unikátní. Jednak protože zkoumá odolnost proti korupci hned několika ukazateli, ale také proto, že posuzuje i kvalitu informací zveřejňovaných úřady. "Nic takového tady nikdo zatím nedělá," říká Kužílek, který se do projektu zapojil.

S nápadem přišel elitní klub podnikatelů, který sdružuje na dvě stovky firem. Prague Business Club na projekt vyčlenil zhruba jeden milion korun. V hlavách spoluautorů vznikal projekt od jara a je motivován děním kolem firmy Key Investments. Do ní vložily stovky milionů korun městské úřady Prahy 6, 10 a 13. Firma ovšem náhle ukončila činnost obchodníka s cennými papíry a úřadům hrozí, že o peníze přijdou.

Výsledky ještě letos

"Cílem projektu je představit komplexní ukazatel toho, jak úřady nakládají s veřejnými prostředky, jak jsou transparentní a informačně otevřené. Chceme, aby se kauza typu Key Investments pokud možno neopakovala," vysvětluje Michálek.

"Žebříček měst chceme mít hotový do konce letošního roku. Vyhlášení protikorupčního města roku předpokládáme v lednu," řekl iDNES.cz prezident Prague Business Clubu Luboš Drobík.

Protikorupční město roku

Platforma neziskových společností a podnikatelů chce městské úřady posuzovat v pěti ukazatelích a dvou fázích. Pokud úřad ukazatele splní, iniciativa mu udělí hvězdičku podobnou té hotelové. Pokud nesplní, bude mít buď nulu nebo minusové bodování.

Informační otevřenost - tato část posoudí, jaké informace a v jaké kvalitě radnice zveřejňují na svých webech. Bude ji mít na starosti nadace Otevřená společnost, která už několik let sestavuje vlastní žebříček. "Plánujeme změny a aktualizace. Informační systém přibral za poslední dobu například audio nebo videozáznamy zastupitelstva, takže zvážíme i tento parametr," popsal Oldřich Kužílek.

Transparentnost veřejných zakázek - posoudí, jaké informace o veřejných zakázkách a jakou formou zveřejňují města na svých webech. Autory této kapitoly bude sdružení Oživení. "Na základě jednotné metodiky se projdou weby vybraných města a ukáže se, nakolik mají informační hodnotu," řekl za sdružení Martin Kameník, který pracuje na programu Bez korupce.

Etické kodexy - zhodnotí to, zda města a kraje mají etické kodexy, jakou mají úroveň a nakolik jsou v zastupitelstvech funkční, i tuto kapitolu zaštítí Oživení.

Finanční majetek - bude hodnotit způsob, jakým města nakládají s volnými penězi, tuto část zpracuje Libor Michálek. "Odhad je, že ve finančním majetku municipalit je objem v řádech desítek miliard korun," upozorňuje Michálek.

Průzkum veřejného mínění - "Naší úlohou bude získávat informace z regionu od podnikatelů nebo z médií. Posléze je vyhodnotit a extrahovat z nich názor veřejného mínění na činnost tamější radnice," popisuje prezident Prague business clubu Luboš Drobík.

Platforma neziskových organizací a podnikatelů do projektu zapojí více než sedm desítek úřadů. Kromě těch krajských osloví také všechny v městech nad 20 tisíc obyvatel a úřady centrálních pražských a brněnských městských částí. Pomocí pěti ukazatelů posoudí, jak úřady omezují riziko korupce nad rámec povinností, které jim ukládají zákony.

V minulých dnech podnikatelé a Michálek v rámci zkušební fáze projektu oslovili sedm úřadů. "Tři z nich zatím nezareagovaly. Pokud by municipality požadované údaje nedodaly, znamenalo by to porušení zákona o svobodném přístupu k informacím," míní Drobík.

Některá města jistě uspějí

Sdružení Oživení se ale neúspěchu projektu kvůli zatvrzelosti úředníků neobává. "Už dopředu vím, že určitě budou města, která se do představy o transparentnosti trefí velmi dobře," je přesvědčený Martin Kameník z neziskovky Oživení.

Organizátoři projektu zdůrazňují, že žebříček nebudou dělat proto, aby některé úřady dostaly "cejch" korupčníků, ale kvůli pozitivní motivaci radnic a magistrátů. Michálek se domnívá, že zveřejnění těch s nejlepšími výsledky bude motivací pro ostatní. A zároveň může být důvodem pro protikorupční audit na úřadech, které skončí na chvostu žebříčku.

Na rozdíl od ministerstva školství, které si tvrdošíjně stojí za tím, že nezveřejní školy s nejhoršími výsledky státních maturit, nový protikorupční projekt na to půjde opačně. I když má mít pozitivní motivaci, zveřejněn bude celý seznam posuzovaných úřadů. "Ve hře je například podoba mapy, aby si každý mohl srovnat, jak si který úřad stojí," upozornil koordinátor projektu Štěpán Rattay.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Pražané chtějí dokončený okruh a novou trasu metra, zjistil průzkum

Pražský okruh (ilustrační snímek)

Ve výstavbě dopravní infrastruktury je pro metropoli prioritou především dokončení velkého i městského okruhu. Podle...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz