Sklad mečů měli pod postelí. Nyní je sami vyrábí a zásobují Hollywood

  19:59aktualizováno  19:59
Drakkaria začínala jako malý projekt dvou kluků, kteří chtěli nadšencům do historického šermu pomáhat se sháněním vybavení. Obchod vedený Miroslavem Dobrým a Milanem Soukupem se postupně rozšířil o kovárnu nebo šperkařskou dílnu a získal pozornost v zahraničí. Nyní česká firma zásobuje rekvizitami zahraniční filmové producenty. Jejich meče mohou diváci vidět například ve filmu Warcraft nebo seriálu Vikingové.

Historický obchod Drakkaria v pražském Novém Městě je plný replik mečů, seker, zbrojí, šperků a dalších předmětů, které nosili a využívali lidé v minulých dobách. Co chvíli je sem přichází nakupovat celá škála zájemců – od šermířů a vyznavačů fantasy po zahraniční turisty.

„Naším prvotním záměrem bylo obléknout nadšence do historického šermu od hlavy až k patě,“ vysvětluje jeden ze dvou majitelů Drakkarie Miroslav Dobrý a ukazuje na zbraně ve stojanech, které si můžeme se štábem iDNES.tv osahat. Do ruky nám dobře padl zejména jeden z palcátů. A rozhodně to není poslední pádná věc, kterou budeme během reportáže držet v ruce.

Fotogalerie

Před dvanácti lety mívali Miroslav Dobrý a Milan Soukup meče a zbroje u sebe v pokojích. Různé výrobky se vršily, kde se dalo. Objednané zboží jim pomáhala balit a odesílat rodina a osobní objednávky vyřizovali před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru. „Pozitivem bylo, že se celá rodina s tolika meči pod postelí cítila bezpečně,“ říká Soukup s nadsázkou.

„Velká změna nastala, když jsme spustili zahraniční verzi obchodu. Objednávky značně narostly a my jsme na to museli reagovat otevřením prvního kamenného obchodu na Výtoni v roce 2011,“ vzpomíná Dobrý. Obývací pokoj už zkrátka nestačil pojmout množství velkých štítů, plátových či kroužkových zbrojí nebo celé sety historických kostýmů. Obchod posloužil jako centrální sklad, kde se balily objednávky a zároveň se napřímo prodávalo zákazníkům.

Za necelé čtyři roky bylo potřeba další rozšíření, a tak se Drakkaria přestěhovala do většího prostoru poblíž Palackého náměstí v Praze. „Setkávali jsme se s názorem, že prodávat zboží rovná se překupnictví. Navíc nám vadily dlouhé dodací lhůty od různých výrobců. Tak jsme se hecli a vrhli jsme se do vlastní výroby,“ popisuje Soukup další vývoj firmy.

Nyní obchod zásobuje jejich vlastní šperkařská a sedlářská dílna poblíž Vyšehradu a především dceřinná kovářská dílna Arma Epona ležící v obci Liteň nedaleko Karlštejna, do které jsme se vypravili se štábem.

Záštity vyrábí mechanický Hulk

Vítá nás vedoucí zdejších kovářů Ondřej Piskáček, který nás provádí kolem roztopené výhně, brusek a automatických bucharů. Ten největší má na sobě nápis „Hulk“ a záhy se přesvědčujeme, jak příhodná je to přezdívka. Piskáček jej zapne a mechanická kladiva se dají do ohlušujícího tvarování rozžhaveného železa, která mezi ně kovář vkládá. Hulk pomáhá především s tvarováním záštit, jež na meči chrání ruku šermíře.

Ačkoliv mluvíme s mistrem dílny, nemá na sobě typickou zástěru. „Nemám ji rád, protože to je pět kilo navíc, které vás tlačí za krkem. Pak jsou propálená trika nebo břicho, ale nejsme z cukru,“ vysvětluje Piskáček, zatímco na uhlí rozpaluje ocelový prut, aby nám ukázal výrobu čepele.

Výroba nového meče začíná právě u čepele, která se musí ručně vykovat z předem připraveného polotovaru. Když získá potřebný tvar, čepel se zakalí a posléze se postupně vybrousí do hladké podoby, která je připravená na osazení záštitou a hlavicí. Závěrečným krokem je zhotovení jílce z dřevěného jádra a jeho potažení kůží, aby meč dobře padl do ruky.

„Teď si to vyzkoušíte vy,“ říká Piskáček s úsměvem a vede nás ke kovadlině, kde na nás čeká těžké kladivo. Já i reportérka iDNES.tv dostáváme jeden z ocelových prutů s rozžhaveným koncem a zkusmo se pouštíme do tvarování konce. Zatímco zkušený kovář během chvíle vytvaroval základní podobu meče, naše chabé pokusy záhy končí.

Mnohem líp nám jde práce s automatickým bucharem, k tomu má ale Piskáček výhrady: „Meč od stroje nikdy nebude vypadat jako ten, který vyrobila lidská ruka. Stroj nemá srdce a nedokáže ztvárnit materiál tak, jak chce sám člověk.“

Meče chtějí filmaři z Hollywoodu. Zahrály si ve Warcraftu

V halách bývalého kovářského učiliště v Litni se kovají a kompletují meče, které si objednávají lidé ve Spojených státech, Německu a dokonce filmové společnosti. „První zakázkou pro film zahraniční produkce byl The Eagle (Orel deváté legie z roku 2011, pozn. red.). Pak bych zmínil film Warcraft, seriál Vikingové nebo čerstvě dokončený seriál Britannia, který se natáčel v České republice,“ uvádí Miroslav Dobrý s tím, že v nedávné době si věci z Drakkarie objednala také filmová společnost Walt Disney.

V dílně vidíme také připravenou sadu mečů pro novou českou počítačovou hru Kingdom Come: Deliverance. Dostanou je sponzoři, kteří na hru přispěli v crowdfundingové kampani (více o projektu jsme psali zde).

Drakkaria má další plány, kam se bude dál rozvíjet. „Je to naše posedlost nezůstat stát na jednom místě. Naším prvním cílem je sjednotit veškerou výrobu do jednoho místa. Tam bychom rádi otevřeli něco jako filmové ateliéry, kde se budou točit historické filmy,“ říká Dobrý. Spolu se Soukupem mají v plánu otevřít kamenný obchod ve Spojených státech.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

Výkopový dělník se ochlazuje při práci v centru Brna. (26. června 2019)

Středa má být nejteplejším dnem od začátku roku. Vedro zavinil horký vzduch proudící z Afriky, řekl v Rozstřelu...

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Chaos ČSSD. Místopředseda Veselý mluví o žalobě na Zemana, Hamáček ji popírá

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček po setkání s europoslankyní...

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš dostane podle místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého od šéfa strany Jana Hamáčka dopis,...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz