Mírný rozsudek rozhořčil velkou část veřejnosti. Na případ reagovali i politici. Ministerstvo spravedlnosti chce, aby se soudci začali povinně vzdělávat, třeba právě v oblasti sexualizovaného násilí.
Soudci jsou ale k povinnému vzdělávání spíše skeptičtí a záměr ministerstva u nich naráží. „Chápu, že je to společensky citlivé téma, ale až příště budeme řešit třeba nelegální převozy zbraní, budeme říkat, že se soudci musí školit na to, jaké zbraně lze přes hranice převážet?“ ptá se předseda Obvodního soudu pro Prahu 3 Radek Mařík. A poukazuje na to, že v etických kodexech soudci mají, že nemůžou „zamrznout“ a musí sledovat rozsudky jiných soudů. Navíc se mohou v Justiční akademii vzdělávat dobrovolně. To podle něj stačí.
Organizace i advokáti, kteří s oběťmi sexuálního násilí pracují, to tak ale nevidí. „Určitě je možné vzděláváním spoustu věcí zlepšit. Třeba pokud jde o výroky typu, že stovky znásilnění nezanechaly na oběti žádné následky nebo skoro žádné. To si těžko dovolí někdo, kdo má za sebou studium základu viktimologie,“ upozorňuje advokát Daniel Bartoň, který dlouhodobě zastupuje oběti sexualizovaného násilí.
Jen s poznatky z psychologie
„V problematice sexuálního násilí se pohybuji několik let a vím, že to, jak naše justice přistupuje k obětem znásilnění je v mnoha ohledech špatně. Měli bychom trvat na tom, že pouze soudci a soudkyně, kteří jsou proškoleni v této problematice a znají poznatky například z psychologie, mají dovoleno takovéto případy soudit. Tak jako je to běžná praxe v zahraničí,“ říká Irena Hůlová z Amnesty International.
Oběť znásilňování dostane peníze v poukázkáchTéměř pět milionů poslali Češi ve sbírce, kterou pro opakovaně znásilňovanou dívku uspořádala iniciativa poslankyně Barbory Urbanové (STAN) a Michaely Studené Pod svícnem na webu Donio.cz. Peníze dívka využije na osamostatnění se a nový životní start, tedy hlavně na zajištění bydlení, jídla, základního oblečení a také na právní a psychologickou pomoc. „Ona teď absolutně nic nemá, protože je úplně odstřižená od rodiny,“ popsala Studená. Částku nedostane dívka najednou, ale postupně. „Ve chvíli, kdy dostane smlouvu na byt včetně započítaných kaucí, ji pošleme na Donio a to je proplatí. Takhle se k těm penězům nedostane nikdo další. Navíc Anička je mladá dívka a tak velká částka by s ní mohla zamávat,“ doplnila Studená. Peníze na jídlo dostane například formou poukázek do supermarketů. Studená neočekává, že by část peněz dívka poskytla matce, která se sourozenci s odsouzeným otčímem stále žije a pro Novinky.cz uvedla, že s mužem zůstává jen proto, že jí okolnosti zatím nedovolily odejít. |
Vzdělávání soudců či státních zástupců nabízí zmíněná Justiční akademie pod ministerstvem spravedlnosti. Podle ministerstva ji ale využívá jen část soudců, a to často ti samí. „Napovídají nám to i konkrétní čísla, protože Justiční akademie sice organizuje spoustu kurzů, ale na mnoho se pořád dokola hlásí ti stejní premianti,“ přibližuje náměstek resortu Karel Dvořák (STAN).
Například v roce 2022 pořádala akademie okolo deseti seminářů, které se týkaly sexuálního násilí. Většinou se jich účastnili nižší jednotky soudců, kterých je přitom v Česku na tři tisíce.
Prezident Soudcovské unie Libor Vávra se k povinnému vzdělávání staví spíše nesouhlasně. „Pokud jde o vzdělávání soudců jako takové, tak to je vždycky jenom dobře. Jenom si nejsem jistý, v čem by spočívala ta povinnost, protože nemůžete podmínit práci soudce tím, že projde nějakým vzděláváním,“ vnímá.
Istanbulská úmluva narazila
|
K výhradě, že o dobrovolné semináře není mezi soudci velký zájem, říká, že na to je potřeba se zaměřit. „Tu výhradu jsem slyšel. Tak bychom se museli zeptat, proč ty semináře nejsou obsazeny, protože jiné semináře jsou přeplněny,“ uvedl.
Soudci do Sněmovny
Podmínka za znásilnění nezůstává bez odezvy ani u poslankyň podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí. Slibují rychlejší schválení nové definice znásilnění. Současná podoba za znásilnění považuje sexuální akt za použití násilí nebo pod jeho pohrůžkou. Nově by, zjednodušeně řečeno, znásilněním měl být jakýkoliv pohlavní styk proti vůli. Předsedkyně podvýboru Taťána Malá (ANO) věří, že úprava zabrání, aby v budoucnu soud trestal v obdobných případech, jako byl ten Aničky, jen podmínkami. „Nově bude specifičtěji definováno, co znásilnění je, a bude to mít jasnou trestní sazbu,“ slíbila.
Ministerstvo chce pomáhat obětem znásilnění, třeba povinným vzděláváním soudců |
Novou definici už schválila vláda, ve Sněmovně teď zákon čeká na první čtení. Malá čeká, že k němu dojde v březnu. Přes poslance by změna měla podle Malé projít bez problémů a platit začne zřejmě v lednu 2025. Od začátku letoška mohou také vznikat na soudech specializované soudní senáty na sexuální násilí.
Na jednání podvýboru chce Malá v příštích dnech pozvat členy brněnského krajského soudu, kteří o zmírnění trestu pro zmíněného otčíma rozhodli. Chce vyslechnout jejich zdůvodnění. Krajský soud včera uvedl, že trest v kauze dlouhodobého znásilňování nevlastní dcery zmírnil i díky doznání pachatele a jeho závazkům ke zbytku rodiny.
Školení musí být povinná, jen dobrovolná nestačí, říká náměstekMinisterstvo spravedlnosti se vrací zpátky k myšlence zavést povinné vzdělávání soudců, které je nyní dobrovolné. Proč chce povinná školení obnovit, vysvětluje náměstek resortu Karel Dvořák (STAN). Kteří soudci by se měli nově povinně vzdělávat? Proč jste o tom začali uvažovat? Kdo se tedy dnes školení většinou zúčastní? Bylo by to tedy pro všechny? Co jsou to měkké dovednosti? Jakou k tomu očekáváte debatu se soudci? Často od nich zaznívá, že nechtějí být nijak ovlivňováni, třeba právě povinným vzděláváním. Takže by se to vzdělávání mělo vrátil zpátky jako povinné? Zmiňoval jste, že si umíte představit, že pokud by soudci povinnost vzdělávání nedodržovali, mohli by za to nést důsledky. Máte nějaký termín, odkdy byste chtěli nová povinná školení začít realizovat? |