Zaorálek: Kalousek chce zabránit tomu, aby se vyšetřila kauza CASA

  13:13aktualizováno  13:13
Kauza nákupu letounů CASA je spojena s řadou lidí, s nimiž spolupracoval ministr financí Miroslav Kalousek, upozorňuje místopředseda ČSSD a Sněmovny Lubomír Zaorálek. Proto chce podle něj Kalousek zabránit řádnému vyšetření kauzy. K případu Davida Ratha nemá Zaorálek slova obhajoby, pokud kradl. Vadí mu ale úniky informací z vyšetřování.

Kauza letounů CASA se podle Lubomíra Zaorálka točí kolem mnoha lidí z okolí Miroslava Kalouska, proto chce podle něj ministr zabránit řádnému vyšetření případu nákupu letadel. | foto:  David Neff, MAFRA

Pane místopředsedo, kdy vyvolá ČSSD další, už páté hlasování o nedůvěře vládě?
To nevím. Tím hlasováním o vládě budou ale volby, které máme před sebou, to je nejlepší možné testování vlády a už není za dlouho. My jsme tentokrát měli dobré důvody pro vyslovení nedůvěry vládě, ale ani ty nevedly vládní poslance k tomu, aby je opravdu zvážili.

Mělo to poslední hlasování tento týden vůbec smysl, když jste předem věděli, že těch potřebných 101 hlasů pro pád vlády mít nebudete?
Jsem si tím jistý. Šlo o to, že byla překročena pravidla, na kterých je založený demokratický právní stát. V Německu odstoupil prezident kvůli menšímu problému, než jaký nastal v České republice. Volání redaktorovi, aby nevyšel nějaký článek je mnohem menší překročení hranice, než když někdo volá vyšetřovateli v kauze, ve které je v několikanásobném střetu zájmů.

Kdybyste vládli vy a ministrem, který by volal vyšetřovateli a policejnímu prezidentovi jako teď Miroslav Kalousek, byl sociální demokrat, také byste po něm chtěli, aby odešel?
Musel by odstoupit. Já nesouhlasím s takovým tím pohledem, že by se sociální demokracie chovala stejně. Není pravda, že by někdo za vlády ČSSD takovýmto způsobem zasáhl do vyšetřování. Byly kauzy, které se týkaly lidí v sociální demokracii a byly vyšetřeny navzdory tomu, že určitě byli lidé, kteří chodili i za Milošem Zemanem. Nestalo se ale, že by někdo takovým způsobem zasáhl do fungování státního zastupitelství, policie a nějak je ovlivňoval. Zeman, ať byl jaký byl, neustále říkal - padni komu padni. A tak to opravdu fungovalo. Když někdo krade, má být zavřený. A ty poměry byly jiné, než jsou dnes.

Nechápu, že Schwarzenbergovi prošla slova, že je to běžné

Jak armáda využívá letouny CASA

Čtyři transportní bedny s klisnami koně Převalského naložili pracovníci Zoo
Přistání českého armádního letounu CASA na nezpevněném povrchu letiště v Bulganu

Proč to podle vás Kalousek dělá? Má strach, že Vlasta Parkanová poví něco, co bude v jeho neprospěch? Nebo co jiného za tím vidíte?
Myslím, že skutečně chce zabránit tomu, aby se řádně vyšetřila kauza letounů CASA. Ta kauza je spojena s lidmi, se kterými on těsně spolupracoval, ať už jsou to pánové Fulín, Kopřiva, Barták a další. Pan Kalousek je spojený s tím, jak fungovalo ministerstvo obrany. A mně připadá velmi podivné vyjádření pana ministra Schwarzenberga, že je přece ve světě běžné, že jsou zbrojní zakázky spojeny s financováním politických stran. Skoro nechápu, že může takové vyjádření předsedovi politické strany projít.

Věděli jste v sociální demokracii předem, s čím vystoupí policejní prezident Lessy na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny, kde řekl, že mu třikrát volal Kalousek kvůli vyšetřování nákupu letadel CASA?
To je přesně ten typ spekulací, které mají odvést pozornost jiným směrem. Nic takového jsem nevěděl. Já jsem šel na jednání výboru pro bezpečnost s tím, že jsem se chtěl zeptat ministra Kalouska, jestli se zítra nedovíme, že volal také státnímu zástupci. Vzhledem k tomu, že volal úplně všem.

Jestliže neexistuje záznam hovoru mezi vyšetřovatelem Mazánkem a Kalouskem, ani mezi ministrem financí a policejním prezidentem, může vůbec vyšetřování té věci k něčemu smysluplnému dojít?
To přece není jádro věci. To základní, o co jde, je kauza letadel CASA, u které je podezření, že je to předražené o 650 milionů a že není jasné, proč tam nebylo výběrové řízení. Dokonce i Evropská komise to tvrdě kritizovala. A v této věci se pan ministr Kalousek poměrně brutálním případem opřel do policie, do vyšetřovacích orgánů. Víme, že existuje zápis vyšetřovatele Mazánka, který učinil záznam o rozhovoru mezi ním a ministrem. V tom základním já nemám pochyb, že k tomu ovlivňování tam dochází. Proto jsme řekli, že je povinností premiéra odvolat pana Kalouska. A protože se to nestalo, byli jsme pro vyšetřovací komisi, aby se zjistilo, jak brutální byly ty zásahy do policejního vyšetřování. Když se nám nepodařilo ani to, vyvolali jsme hlasování o nedůvěře vládě.

Lubomír Zaorálek (ČSSD) během zasedání bezpečnostního výboru Sněmovny. (21.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek zvažuje výběrové řízení na pozici vrchního státního zástupce v Praze, zatímco nejvyšší státní zástupce mu navrhl Lenku Bradáčovou. Co takové možnosti říkáte?
To může také znamenat, že se naplňují ty nejčernější obavy. Ministr spravedlnosti by měl postupovat tak, jak mu nařizuje zákon, že jmenuje na návrh nejvyššího státního zástupce. Pokud nechce respektovat zákon, je to naprosto nepřípustné a jen to potvrzuje obavy, že výměna ministra byla motivována tím, aby stoupl vliv ministerstva spravedlnosti a vlády na to, jak bude obsazeno státní zastupitelství.

Pokud někdo kradl, má být zavřený a nemám slovo obhajoby

Šokuje vás obsah telefonických rozhovorů mezi vašim bývalým stranickým kolegou Davidem Rathem a dalšími obviněnými kvůli korupci ve středních Čechách, Petrem Kottem a jeho partnerkou, šéfkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou?
Pokud někdo kradl, tak má být zavřený a tam nemám ani jedno slovo obhajoby. Druhá věc je, že jde o to, aby vyšetřování bylo řádně zvládnuto a nedocházelo k věcem, které mohou na závěr proces zpochybnit. Každý má právo na spravedlivý proces. Zatím vidíme, že dochází k únikům informací z vyšetřování, které jsou těžce hájitelné. Já se obávám o úroveň a kvalitu toho řízení.

Dal byste ruku do ohně za to, že pan Rath nenosil peníze, které policie označuje za úplatky, do pokladny Lidového domu a že ani jinak nebyly použity na financování sociální demokracie?
Já jsem přesvědčen, že my máme dnes v tom, jak hospodaříme, nastavená velmi tvrdá pravidla kontroly. Je nepřípustné a nemožné, aby někdo černými penězi vstoupil do toho financování. Já to prostě vylučuji.

Na řadu lidí působíte tak, že jste v parlamentu po zatčení Ratha převzal roli jakéhosi "zlého muže" vaší strany, který vystupuje s těmi nejtvrdšími projevy. Je to proto, že vám Rath nechtěně "uvolnil" prostor, nebo jste to dostal od ČSSD za úkol být tím zlým mužem?
Nikdy jsem nesoupeřil s Davidem Rathem, ani mi nikdo nepřiřkl žádnou roli. Mně to nepřipadá, že by byl takový rozdíl v tom, jak jsem mluvil před půl rokem, rokem a jak vystupuji dnes. Je pravda, že poslední události mě přinutily, abych vystupoval poměrně často, ale není to nic domluveného.

Je definitivní, že ČSSD do prezidentské volby nasadí Jiřího Dienstbiera? Ptám se speciálně vás proto, že i vám bylo nabízeno, abyste kandidaturu přijal.
Sám jsem se podporoval a podporuji Jiřího Dienstbiera a budu mu pomáhat.

Co by podle vás udělalo se sociální demokracií, kdyby nakonec vyhrál Miloš Zeman, se kterým jste se ve zlém rozešli?
Nevím. To je v rukou veřejnosti, ta je pánem, rozhodne a to budeme muset respektovat v každém případě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Měsíc se v noci částečně ponořil do stínu. Vidět byly i Jupiter a Saturn

Částečné zatmění Měsíce v Praze (17. července 2019)

V noci na středu bylo možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Půl hodiny před půlnocí byl ponořen zhruba...

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz