Klaus reagoval na Zemanův nedělní rozhovor pro Český rozhlas, po kterém se kvůli vulgaritám zvedla vlna nevole. Při křtu nové knihy bývalého hradního kancléře Jiřího Weigla zdůraznil, že Zemanův projev nebyl náhlým pohnutím mysli.
Kontroverzní Hovory z LánO HAVLOVI: Reformní komunista? Spíš utopista SEDLÁČEK V MIKINĚ: Bylo to hloupé gesto SLUŽEBNÍ ZÁKON: Vláda ho zkur..la GLOSA: O lumpenkavárně, vulgaritě a lumpenprezidentovi ROZHLAS: Byl to živý přenos, nemůžeme za to SVĚT: Zemanova Fäkalsprache baví Brity i Indy POLITICI: Hovory z Vidlán, čtvrtá cenová ODBORNÍK: Prezident vulgaritami uráží národ MLUVČÍ: Prezident se omlouvat nebude |
„Já tak nemluvím, ani na veřejnosti, ale ani v soukromí. Nemyslím, že to spadlo z nebe. Myslím, že pan prezident Zeman tím něco sleduje, a jestli mu to zvýší počet potenciálních voličů, nebo ne, to teprve historie ukáže. Já bych takhle nemluvil ani v uzavřené společnosti, natož v roli prezidenta pro veřejná média,“ řekl Klaus. Někdejší hlava státu připouští, že Zemanovy výroky mohou poškodit obraz České republiky v zahraničí.
„Nepochybně to zemi neprospěje, to je naprosto evidentní,“ dodal Klaus.
Zdůraznil, že Zeman podle něj jednal promyšleně. „Nebylo to žádné ulítnutí pár slov, protože já jsem s Milošem Zemanem za svůj život už párkrát mluvil a žádný podobný výrok jsem od něj v životě neslyšel. Snaží se poukázat na uměle udržovaný rozpor mezi vzdělanci na straně jedné a takzvanou hospodou na straně druhé, který je podle mého názoru zcela fiktivní,“ vysvětluje si Zemanovo chování Klaus.
Klausovu hypotézu potvrdil Miloš Zeman v rozhovoru pro deník Blesk, kde řekl, že vulgární výroky o skupině Pussy Riot měl připravené. Odmítl také tvrzení, že by se tímto způsobem snažil odpoutat pozornost od své kontroverzní cesty do Číny, z čehož ho obviňuje opozice. (více zde)
Hradní mluvčí v úterý řekl, že není důvod, aby se prezident Zeman za svůj slovník omlouval. Kritiku označil za uměle vyvolanou (více najdete zde).
Havel byl elitář, který chtěl zničit politické strany, řekl Klaus
Klaus ve středu pokračoval ve výtkách vůči svým prezidentským předchůdcům i při veřejné rozpravě vědecké rady Národohospodářské fakulty VŠE, kam byl pozván, aby promluvil k 25. výročí pádu komunismu.
Nejprve si postěžoval, že v současné době chybí kritická analýza období komunismu a zejména let těsně před rokem 1989, která považuje za „měkká léta režimu“. Zároveň vyjádřil obavu, že lidé v roce 1989 chtěli spíše volnost, než svobodu v politickém slova smyslu a nebyli připravení na to, že prosperity budou muset dosáhnout vlastní prací. V současnosti doufá v renesanci politických stran, které by byly schopné čelit oblibě politických hnutí.
„Jsem velmi smutný z toho, že se velmi dobře definované politické strany ztratily. Politické strany u nás díky své slabosti a svým chybám nepřežily nemilosrdný atak, který byl vůči nim veden už od dob Václava Havla, který je chtěl za každou cenu zlikvidovat, aby vládli jeho kamarádíčkové z nejrůznějších spolků,“ zkritizoval Klaus.
Kromě ekonomické transformace, která byla podle něj nejúspěšnější z okolních socialistických zemí, zdůraznil opakovaně boj za parlamentní demokracii.
„Po roce 1989 jsme svedli obrovský souboj s elitářstvím jisté skupiny lidí vedené našimi takzvanými kulturními elitami v čele s tehdejším prezidentem. Chtěli jsme, aby v naší zemi zvítězila skutečná parlamentní demokracie. Tito lidé dělali všechno proto, aby systém elitářství zvítězil,“ odpověděl Klaus na dotaz jednoho ze studentů fakulty, zdali mu nechybí v české společnosti vyprofilované elity.