Orgán Rady Evropy (RE), který sdružuje velvyslance při RE, každoročně na jednom ze svých zasedání posuzuje, jak se Praha řídí rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007. Soud v něm Českou republiku odsoudil za diskriminační zařazování romských dětí do speciálních škol (více o případu čtěte zde).
Ve čtvrtečním hodnocení výbor RE konstatoval, že nástroje, které předpokládá akční plán inkluzivního vzdělávání z roku 2012, jsou uplatňovány, ale vyjádřil znepokojení nad tím, že podle aktuálních statistik je podíl romských žáků ve zvláštních třídách nadále příliš vysoký, uvedl velvyslanec při Radě Evropy Tomáš Boček. Výbor uvítal legislativní změny, které vyplývají z připravovaného školského zákona a vyzval české úřady, aby je uplatňovaly a aby v této oblasti rozšířily svou spolupráci s občanskou společností.
Zvláštní zmocněnec RE pro romské otázky Ulrich Bunjes v prohlášení připomněl, že boj s diskriminací je komplexní otázkou, která si žádá nejen změny v zákonech, ale také v přístupu a především podporu společnosti.
Statistiky podle něj ukazují trvalý pokles počtů žáků v českých praktických a speciálních školách ze 17 755 v roce 2008 na 10 695 v loňském roce. Přes tento pokles se ale podíl romských dětí v těchto zařízení v posledním roce zvýšil z 28,2 procenta na 32,4 procenta v nynějším školním roce. Snahy RE posilovat inkluzivní vzdělávání romských dětí v celé Evropě, včetně Česka, budou pokračovat, podotkl Bunjes.
Výbor Rady Evropy vyzdvihl nutnost lépe kontrolovat způsob hodnocení školáků v České republice a jejich doporučování pro běžné vzdělávání. Příslušné české úřady mají nejpozději do 1. září tohoto roku poskytnout informace o strategii, kterou hodlají uplatňovat podle nového zákona a do 5. února příštího roku mají dát k dispozici aktuální statistiky týkající se romských žáků v třídách dětí s mírným mentálním postižením.
Výbor delegátů ministrů má situaci na základě informací, které očekává od České republiky, znovu posoudit na své schůzi v červnu příštího roku.