Podle památkářů je nádraží v Ústí v dobrém stavu, správa tratí to odmítá

  20:31aktualizováno  20:31
Příběh o historické budově nádraží v Ústí nad Orlicí má další pokračování. Národní památkový ústav vydal posudek, podle kterého je budova v relativně dobrém stavu a po opravách za 50 milionů by mohla sloužit svému účelu. Správa železniční dopravní cesty to však odmítá.

Nádraží v Ústí nad Orlicí | foto: MF DNES

Stavebně historický průzkum dělali památkáři na budově v létě. "Společně s dalšími odborníky se domníváme, že zachování původní výpravní budovy a zejména její zpřístupnění je nezbytné, zároveň však i nesporně reálné," píše se v posudku.

Zprávy se hned chytilo sdružení Nádraží nedáme!, které se o budovu dlouhodobě zajímá. "Myslíme si, že Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) by měla budovu zrekonstruovat a potom ji pronajímat dopravcům. Úřad se však z neznámého důvodu chce rekonstrukci vyhnout," řekl předseda sdružení Martin J. Kadrman.

Podle SŽDC je totiž budova jako nádraží naprosto nevhodná. "Ani po rekonstrukci objektu nelze jeho prostory využít pro umístění technologií. Do sklepních prostor je to zakázáno, přízemní prostory nemají normovou světlou výšku, větrání a další, stropy nemají dostatečnou nosnost. Domněnky, že by bylo umožněno zásadně přestavět památkově chráněný objekt, jsou naivní. I při čistě hypotetickém využití budovy pro technologii či účely řízení provozu by tyto prostory byly neveřejné," sdělil mluvčí Pavel Halla. 

Železniční koridor v Ústí nad Orlicí se má v příštím roce začít rekonstruovat. Podle posledního projektu se má naproti starému nádraží postavit nová budova pro technologické zázemí a nová vlaková zastávka. Co bude v budově starého nádraží, není vůbec jasné.

Radnice v Ústí chce hlavně moderní trať

Podle Českých drah by staré nádraží nesplňovalo podmínky pro moderní železniční cestování ani po přestavbě, například proto, že budova je zbytečně velká. "Stávající výpravní budova odpovídá požadavkům na provoz železnice a cestování v 19. století a pro současnost je naddimenzovaná a není pro ní jako celek využití," uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Fotogalerie

SŽDC v souvislosti s tímto případem také naznačila, že v budoucnu bude aktivně vystupovat v procesech prohlášení drážních budov za památky. "Tento případ totiž ukazuje, že prohlásit objekt památkově chráněným je věc jedna, ale tomuto kroku by mělo předcházet detailní zpracování a předložení projektu na budoucí využití objektu ze strany navrhovatele," řekl mluvčí Halla. Dodal, že oproti odhadům památkářů vyčíslila SŽDC opravy staré budovy na 70 milionů korun.

Sdružení Nádraží nedáme! nemá jinou možnost, než společně s nakloněnými odborníky bojovat za opravu starého nádraží. Podporuje je například expert pro investice v dopravní infrastruktuře Zdeněk Žák.

"Technologie potřebné pro železnici se zmenšují a jsou nenáročné na prostory, není proto potřeba stavět jim nové zázemí. V budově starého nádraží vidím i emocionální rovinu, je to přece krásný vstup do krajiny okolo Ústí," řekl Žák.

Samotná radnice v Ústí nad Orlicí je také spíše nakloněna zachování staré budovy, hlavní je pro ni však modernizovaná trať. S opravami by se mělo začít už v roce 2012.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz