Podivnou dotaci pro luxusní hotel schvaloval Vlček svému poradci

  11:11aktualizováno  15:48
Kauza zneužité dotace ve výši 25 milionů korun pro neziskové sportovní centrum v Harrachově pokračuje. A míří do nejvyšších pater politiky. Za její udělení totiž lobboval i šéf Sněmovny Miloslav Vlček. MF DNES zjistila, že prostějovský podnikatel Petr Vrtal, spolumajitel firmy PV Real, která dotaci získala, vystupuje jako Vlčkův poradce.

Nemám s tím nic společného, tvrdí o podivné dotaci Miloslav Vlček | foto:  David Neff, MAFRA

Petr Vrtal je Vlčkovým blízkým spolupracovníkem. Jezdí s ním i na služební zahraniční cesty, společně se podívali například na nedávnou olympiádu v Kanadě. Právě Vlček přitom za dotaci lobboval.

Plánovaná sportoviště ale nestojí a peníze zřejmě skončily v luxusním harrachovském hotelu, který je nyní na prodej za 120 milionů. Hotel v Krkonoších vybudovala právě firma PV Real.

Prvních 15 milionů korun pro údajné "sportovní a relaxační centrum Harrachov" schválili poslanci rozpočtového výboru 6. června 2006. Tedy až po volbách těsně před rozpuštěním Sněmovny.

Předsedou rozpočtového výboru byl tehdy Vlček. A právě současný šéf dolní parlamentní komory byl tím, kdo návrh na příspěvek jako zpravodaj podával.

Byli spolu v Chorvatsku i Albánii

Na případ jako první upozornily Hospodářské noviny. Ty také uvedly, že se Vlček o rok později zasadil o to, aby další dotace do Harrachova zamířila ze státní rezervy a nikoliv z ministerstva školství, které má pro přidělování dotací přísnější pravidla. Vlček kvůli tomu dokonce zaslal poslancům dopis, kde o zmíněnou změnu, která by ulehčila udělení dotace, žádá. Celkově tak Vrtalově firmě připadlo 25 milionů korun.

Vlček se přitom s prostějovským podnikatelem Petrem Vrtalem velmi dobře zná. Před čtrnácti dny si jej například vzal na služební cestu do Chorvatska a Albánie, kde společně s dalšími poslanci jednal s tamními státníky o vzájemné spolupráci.

"Pan Vrtal nám byl oficiálně představen jako poradce pana Vlčka, na tom není asi nic tajného," potvrdil MF DNES Vlčkův stranický kolega, poslanec Karel Šplíchal, který se cesty zúčastnil.

O tom, že Vlček představoval Vrtala během služební cesty jako svého poradce, mluví i další účastníci - lidovci Jiří Hanuš a Jan Kasal.

Nemám s tím nic společného, tvrdí Vlček

Sám Vlček nejdříve tvrdil, že s Vrtalem "asi přišel do styku". Nyní však přiznal bližší vztahy. "Pan Vrtal tam (v Chorvatsku i na olympiádě) byl, ale jako fotograf," tvrdil Vlček. Vrtal, vystudovaný doktor práv, má podle něj smlouvu v kanceláří Sněmovny jako příležitostný fotograf.

Vlček však popírá, že by dotaci pro firmu PV Real zařizoval. "S touhle záležitostí, kterou na mě zkoušíte, nemám nic společného," řekl Vlček Hospodářským novinám.

O rozporuplnou dotaci se už zajímají úředníci ministerstva financí. Ti se chtějí obrátit na finanční úřad, aby vše prověřil. Pokud se podvod prokáže, bude se dotace státu muset vrátit a navíc zaplatit penále. "Dáme podnět ke kontrole," uvedl Jan Zikl, ředitel odboru programového financování.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Najdete na iDNES.cz