Premiéři Sovětského svazu a Československa Alexej Kosygin a Oldřich Černík při podpisu smlouvy o dočasném pobytu vojsk (16. října 1968)

Premiéři Sovětského svazu a Československa Alexej Kosygin a Oldřich Černík při podpisu smlouvy o dočasném pobytu vojsk (16. října 1968) | foto: Profimedia.cz

Podívejte se: Před 40 lety podpisy zpečetily pobyt vojsk „na věčné časy“

  • 124
"Tato smlouva zůstane v platnosti, pokud se sovětská vojska dočasně budou nacházet na území ČSSR," definovala zlověstná podmínka, že sovětští vojáci mohou v Československu zůstat tak dlouho, jak se jim zlíbí. Podívejte se na smlouvu, od jejíhož podpisu dnes uplynulo 40 let, a na to, jak sovětská propaganda invazi obhajovala.

Vojska Sovětského svazu, doprovázená menšími oddíly polské, východoněmecké, bulharské a maďarské armády vpadla do Československa v noci na 21. srpna 1968. Zmařila demokratizaci zdejšího režimu, který se drolil a směřoval ke svobodným volbám.

Smlouvu o dočasném pobytu vojsk, jak se dokument úředně jmenoval, podepsali českoslovenští a sovětští zástupci ale až o téměř dva měsíce později. Šlo o snahu dodat okupaci punc legality.

. PODÍVEJTE SE: FOTOKOPIE SMLOUVY VE SBÍRCE ZÁKONŮ Z ROKU 1969

Sovětská propaganda byla ve zdůvodnění invaze skutečně důkladná. Za pomoci příslušníků KGB vznikla takzvaná Bílá kniha, sborník, ve kterém je okupace Československa podrobně "vysvětlena".

"Dosud neznáme přesný šifrovaný název operace, připravené imperialistickými silami proti socialismu v Československu. Nejsou dosud poodhaleny před veřejností plány dislokace dobře připravených ilegálních vysílaček, tiskáren a skladů zbraní," stojí například v Bílé knize.

"Bylo snad opravdu třeba čekat až do chvíle, kdy po ulicích českých a slovenských měst 'vyzdobených' šibenicemi budou pochodovat 'osvoboditelé' ze Západu? Díky včasnému příchodu spojeneckých vojsk nestačili kontrarevolucionáři postavit šibenice," chlubili se autoři dokumentu, který je k přečtení na webu Ústavu pro studium totalitních režimů.

. DĚDICTVÍ SOVĚTSKÉ INVAZE

Dramatické události srpna 1968 v PrazePodle Ústavu pro studium totalitních režimů si sovětská invaze, s krycím jménem Operace Dunaj, do konce roku 1968 vyžádala 108 mrtvých, zhruba 500 těžce a další stovky lehce raněných. "Dočasný" pobyt skončil 26. června 1991, kdy československé území opustil poslední vlak se sovětskými vojáky. - přečtěte si Řvali na mě jako na psa, vzpomíná Kocáb na odsun sovětských vojsk

Rudoarmějci za sebou kromě morální zkázy a mrtvých civilních obětí zanechali také zdevastovanou přírodu. - přečtěte si Úklid po Rusech už stál miliardu a pořád není hotovo


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video