Útok pěchoty.

Útok pěchoty. - Jeden z nejpůsobivějších snímků českého fotografa z 1. světové války zachycuje útok pěchoty. Vede ho důstojník se zdviženou šavlí. | foto: Neznámý voják

Podívejte se, jak český voják 1. světové války zachytil život svých druhů

  • 401
Devadesát let po konci první světové války se v Česku objevila jedinečná sbírka fotografií z té doby. Od zítřka bude část sbírky k vidění na Pražském hradě. Pět set negativů pořízených jedním českým vojákem zachycuje život a boje 28. "českého" a 47. pěšího pluku na haličské a italské frontě.

Výstavu vybraných 153 fotografií  zahájí prezident Klaus ve čtvrtek v Tereziánském křídle Starého královského paláce Pražského hradu.

V čem jsou snímky tak výjimečné? Podle teoretičky a kritičky fotografie Daniely Mrázkové jde o nej- ucelenější a výtvarně nejhodnotnější fotografický soubor ze života vojáků v první světové válce.

Do boje

"Jednotlivých fotografií z první světové války je samozřejmě dost. Většinou jde o nahodilé snímky a nikoliv o několikaleté mapování bojujících i odpočívajících lidí," říká Mrázková. Fotografie zachycují vojáky při útoku, když pochovávají kamarády nebo třeba na latrínách. Jsou na nich i zničené budovy či mohutné zbraně, kterými rakouská armáda dobývala italské pevnosti.

Orlí hnízdo

Známý fotograf Jaroslav Kučera netušil, jak cenný poklad skrývá jeho skříň po celých třicet let. Objevil ho nedávno při rekonstrukci bytu. Když si skleněné desky negativů prohlédl detailněji, zkoprněl.

Bořič pevností

"Díval jsem se na tak působivé válečné snímky, až mi to vzalo dech. Jejich autor povýšil dokumentární fotografii na umění," říká Kučera.

Autora více než 90 let starého svědectví o odvaze, smrti i každodenních radostech vojáků se historikům nepodařilo vypátrat. On přitom není úplně anonymní – jeho tvář lze spatřit na několika záběrech. Urostlý nadporučík u fotografického stativu, na železničním vagonu, u štědrovečerního stolu či nahý u řeky. Avšak koho z desítek důstojníků ze jmenných seznamů pěších pluků přiřadit k podobence, to se zřejmě zjistit nepodaří.

Velitel

"Vlastně se až dnes objevil skutečný fotograf první světové války. Ta ho – na rozdíl od jiných válečných konfliktů – dosud neměla," říká Mrázková.

Snímky identifikoval Jan Haas z Vojenského historického ústavu, který přiznává, že i jeho pohltila silná fotografova výpověď: "Natolik, že mé původní texty ke snímkům byly až příliš emotivní. Kurátor výstavy mě hned usměrnil, abych se snesl na zem a držel se věcných faktů. Měl pravdu – fotografie jsou působivé i bez citových komentářů."

Sočská fronta

Sočskou (italsko-rakouskou) frontou zmítaly jedny z nejtvrdších bojů první světové války v mimořádně drsných klimatických podmínkách. Střety Čechů s Italy se odehrávaly často na vrcholech alpských hřebenů. Odhaduje se, že na této frontě padl až jeden milion vojáků.

Na frontu

I proto se prezident Václav Klaus, který výstavu zítra na Hradě zahájí, domnívá, že je dobré si vzpomenout na všechny české vojáky, kteří v první světové válce položili životy. Ať už to bylo na kterékoli straně fronty.

Nové zbraně

"Jejich památka by se měla natrvalo vrátit do povědomí nás všech. Neměli bychom vzpomínat jen na některé z nich," vybízí Klaus. Připomíná tím fakt, že Češi, kteří bojovali za Rakousko-Uhersko na italské frontě, upadli po vzniku Československa – na rozdíl od legionářů – v zapomnění.

Výstava potrvá od pátku do 19.­července.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video