Volně přístupná vzpomínková akce začala v půl deváté ráno. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek na ní pamětním listem ocenil sedm veteránů, kteří se mobilizace aktivně zúčastnili
"Když si na to vzpomenu, tak dodnes nedovedu pochopit, že jsem byl schopen ve svých dvaceti letech dát dohromady jednotku, která měla 120 lidí a 140 koní. Za pět dní jsme to dali dohromady, vyfasovali houfnice, kobyly běhaly. Vyrazili jsme, no a pak už byl konec," citovala ČTK vzpomínky jednoho z účastníků Tomáše Sedláčka.
Celý dokument o délce asi osmnácti minut je možné zhlédnout na velkoplošné obrazovce před budovou generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze. Promítání trvá dnes do 20 hodin, zítra od 8 ráno rovněž do 20 hodin. |
"Diváci uvidí dobové záběry ze cvičení československé armády, dozví se, jak byla strukturována jednotlivými druhy vojsk včetně jezdeckých a cyklistických jednotek," přiblížila asi osmnáctiminutový dokument mluvčí generálního štábu Mira Třebická.
"Dále uvidí, jak probíhala celá vojenská mobilizace a zároveň příprava civilního obyvatelstva na očekávanou válku s Německem," dodala.
.HISTORIK: NĚMCI BY VYHRÁLI, NÁŠ ODPOR BY JE ALE ZŘEJMĚ ŠOKOVALOn-line rozhovor čtenářů s Janem B. Uhlířem z Vojenského historického ústavu |
K výročí mobilizace a mnichovských událostí v týdnu po ní patří otázka, zda se Československo mělo Němcům vojensky postavit.
"Je to otázka názoru. My si můžeme vymyslet padesát možností, jak to mohlo dopadnout. Faktem je, že to dopadlo tak, jak to je. Ale podle mého názoru jsme neměli šanci a dopadlo by to asi jako s Poláky," soudí Sedláček. "Ve srovnání s Poláky bychom ale byli poraženi o něco ´lépe´, dodal historik Karel Straka.
Speciální seriál k výročí mobilizace najdete zde.