Podezřelé vazby s mafií sahají až k náměstkovi ministryně obrany

  4:26aktualizováno  4:26
Náměstka ministryně obrany Martina Bartáka, manažera zbrojovky Viktora Labského a hlavouna ruské mafie Andreje Korpljakova spojuje jedna firma - vsetínská zbrojovka ZVI, která pro vládu vyrábí letecké kanony, obrněná vozidla i munici. Má proto přístup k některým utajovaným informacím o těchto zbraních.

Náměstek Barták (s brýlemi druhý zprava dole) podpořil premiéra Topolánka po prohraných volbách. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Píše se rok 2006. Předseda ODS Mirek Topolánek obviňuje Jiřího Paroubka z ČSSD, že má kontakty s hlavami mafie. Jako důkaz zmiňuje jméno Andreje Korpljakova, který podnikal s Paroubkovým známým, Václavem Kočkou mladším.

Střih. Rok 2008, u moci je ODS. MF DNES zjistila, že existuje personální propojení Korpljakova s českou armádou a významnou zbrojovkou, od níž vojáci odebírají strategické zbraně.

Jméno Korpljakov se poprvé objevilo v roce 2003 v týdeníku Respekt, který citoval tajnou zprávu BIS. Ta varovala, že na českém území operoval vyslanec nejvýznamnější ruské mafie s názvem Asociace pro 21. století Andrej Korpljakov.

"Šéfoval velmi agresivní skupině s pestrou zločineckou činností, vymáháním výpalného počínaje a drogami konče. Klidili se před nimi i tvrdí Dagestánci. Korpljakov byl posedlý zbraněmi," říká bývalý šéf zahraniční rozvědky Karel Randák.

S Korpljakovem se vystřídal ve firmě MČS (nyní ExotTop) současný náměstek ministryně obrany Martin Barták. V roce 2002 převedl část svého podílu právě na Korpljakova. Cena? Dvacet tisíc.

O obchodu už v roce 2006 informoval server Aktuálně.cz. Převod se uskutečnil předtím, než se Barták stal poradcem šéfa bezpečnostního výboru Sněmovny Jana Vidíma (ODS).

Náměstek Barták jakoukoliv spojitost s ruskou mafií odmítá. Říká, že při obchodní transakci ho zastupoval právník a on kupní smlouvu o převodu obchodního podílu osobně nepodepisoval. Nevěděl prý, v jakých rukou jeho podíl skončil.

"Pana Korpljakova ani další osoby, které do společnosti přišly po mém odchodu, neznám a nikdy jsem je neviděl," ohrazuje se náměstek.

Argumentuje také tím, že má platnou bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. To je podle něho důkaz, že žádným rizikem pro Česko není.

Je však zajímavé, že poradcem Bartáka na ministerstvu obrany je Jan Mareš, bývalý ředitel NBÚ, za jehož éry prověrku dostal. Ani předseda sněmovního výboru pro obranu Vidím, který lékaře Bartáka k armádní problematice přivedl, nevidí v obchodech současného náměstka žádný problém.

"Celý tento příběh mi řekl. A klíčové je, že s těmito lidmi nikdy nepřišel do žádného kontaktu," říká Vidím.

MF DNES však zjistila další překvapivou skutečnost. Neurochirurg Barták založil firmu MČS v roce 2001 mimo jiné se svým známým Viktorem Labským. Ten ve firmě, která chtěla stavět střelnici, zůstal i poté, co Bartákův podíl v roce 2002 koupil Korpljakov. Společně v ní působili až do roku 2005.

Labský nyní předsedá dozorčí radě vsetínské zbrojovky ZVI, která chystá dodávky munice pro transportéry Pandur. Ve firmě je také bezpečnostním ředitelem.

Jeden z odborníků ministerstva obrany varuje, že tyto informace jistě znervózní izraelské zbrojovky, které na pandury montují střeleckou věž.

Hrozí únik citlivých údajů?
"Pro Izraelce je nepřijatelná už pouhá nejistota z možného úniku údajů o kanonech či řízených protitankových střelách," říká vlivný úředník ministerstva obrany, jenž se věnuje zbrojním projektům.

Majitel ZVI Michal Smrž únik informací vylučuje. I Labský má prověrku NBÚ na stupeň tajné, přestože byl tři roky v orgánech firmy společně s Korpljakovem. A i on prověrku označuje za klíčový důkaz své spolehlivosti.

"Pokud by má osoba jakékoli bezpečnostní riziko skutečně představovala, nemohl by mi NBÚ osvědčení nikdy vydat, případně by neprodleně zahájil úkony vedoucí k jeho odebrání," tvrdí Labský.

O tom, že je Korpljakov hlavounem Asociace pro 21. století, se prý dozvěděl až loni nebo předloni z médií. "V době mého účinkování ve společnosti MČS mi nic podobného známo nebylo. Oba jmenovaní byli v době, kdy jsem s nimi přišel do styku, držiteli zbrojních průkazů, vlastníky mnoha zbraní podléhajících registraci a jejich pobyt v ČR byl legální," napsal MF DNES Labský.

S Korpljakovem se prý viděl maximálně třikrát. "Personální propojení vedoucích představitelů ministerstva s osobami ze soukromých zbrojovek není jistě žádoucí ani etické," řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Mohl by tedy Martin Barták přijít o bezpečnostní prověrku? Ředitel NBÚ Dušan Navrátil obecně říká, že záleží na okolnostech. "Pokud se v tisku objeví nové informace, které shledáme jako závažné, pak je to vždy důvod k přezkoumání platnosti prověrky."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Znásilnění šestnáctileté, z nějž je obviněný cizinec, míří k žalobci

Muž původem z Afriky obviněný ze znásilnění a majetkové trestné činnosti na...

Vyšetřování červnového znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, z něhož je obviněný cizinec v minulosti neúspěšně...

Léto ještě nekončí, o víkendu se do Česka vrátí tropické třicítky

Teploty šplhají v Karlovarském kraji ke třiceti stupňům.

Česko si v závěru prázdnin užije ještě tropických teplot. Podle předpovědi bude o víkendu až 32 stupňů Celsia,...

Kauza Perun míří do právní bitvy. Česká armáda vozidla nedostane

vozidlo Perun 4x4

Výrobce bojového vozidla Perun pro speciální síly trvá na tom, že vozidlo plní podmínky české armády. Ministerstvo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz