V seznamu památek figuroval pozdně barokní chrám přes půl století. Posledních pět let patřil mezi nejohroženější. Má špatnou statiku, zničené interiéry i vitráže. Ministerstvo kultury ho proto ze seznamu památek na žádost RPG vyřadilo.
"Objekt se nachází v havarijním stavebně technickém stavu. Je dlouhodobě nevyužíván a neudržován. Obnova by byla možná pouze za cenu nepřiměřeně vysokých nákladů a vznikla by jen neautentická kopie stavby," sdělila Petra Ulbrichová z ministerstva kultury.
V Karviné padlo kvůli těžbě mnoho památek
Společnost RPG teď potvrdila, že kostel už proto záchrana nečeká. "Stojí v místech důlních vlivů. Sedá tam terén, stoupá spodní voda. To potrvá ještě několik let," vysvětlil mluvčí RPG Petr Handl.
Dodal, že bourání se nechystá. "Necháme jej v klidu dožít," upřesnil s tím, že stavba je zabezpečená proti vniknutí a nikoho neohrožuje.
Podle karvinské radnice je památky škoda, poklesy podloží a možné nebezpečí chátrajících staveb je však třeba brát v úvahu. "Bohužel v Karviné zaniklo kvůli těžbě už několik památek. Nejvíce ve staré Karviné, ze tří zámků ve městě zbyl jediný. Jedinou zachráněnou stavbou je šikmý kostel," sdělila mluvčí města Šárka Swiderová (více o šikmém kostelu zde).
O kousek dál byl vybudován moderní kostelík
Právě město bylo společně s památkáři proti vyjmutí kostela ze seznamu památek. Naopak krajský úřad to doporučil. "Kostel působí jako z hororu. Je ho obrovská škoda. I když proti propadům terénu se asi těžko stavby ochraňují," komentoval osud chrámu Marek Vojáček z Karviné.
Poslední mše se v kostele sv. Barbory na území někdejší obce Louky nad Olzou (Olší) sloužila v roce 1995. Pro potřeby věřících byl v roce 2001 vybudován a vysvěcen o několik kilometrů dál nový kostelík. Nese stejné jméno jako ten původní a na znamení smutku nad devastací místní krajiny má podobu slzy.