Poslechněte si celý rozhovor s Ivanou Leskovou z MF DNES v Kontextu:
„Covid odstartoval zavírání čínských a indických přístavů. Nevyrážely lodě plné léků nebo surovin. Narušily se dodavatelské řetězce, farmakologické firmy se dostaly do potíží a neměly z čeho vyrábět,“ říká Lesková, která upozorňuje, že globalizace je jen jedna z příčin. I nového dodavatele například obalových materiálů jako sklo, hliník, plast, papír je kvůli silné regulaci farmaceutického průmyslu těžké narychlo sehnat.
Přesné důvody, proč konkrétní dodavatel léky nedodá, lze jen těžko zjistit. Občas ani sám dodavatel neví, proč léky nemá k dispozici. „Ne každý má vlastní výrobní linku, ale třeba mu lék vyrábí někdo v pronajaté fabrice. Ten trh je velmi složitý a globální,“ říká Lesková.
Česko a Slovensko jsou v globálu ve značné nevýhodě. „Naše trhy jsou malinké a pokud má navíc dodávat do každého státu jiný potisk balení, tak má větší náklady a úplně jiné marže, než na německém trhu,“ vysvětluje Lesková.
Ivana Lesková |
„Pro lékárníky, s kterými hovořím, je to těžké. Namísto věnování se pacientům musí denně objednávat a telefonovat distributorům, kdy ten či onen přípravek bude dostupný,“ říká a popisuje situace, kdy například namísto deseti objednaných balení antibiotik dostane tři.
Farmaceuti jsou ze situace stejně nešťastní jako pacienti. V některých případech se snaží pomoci mimořádnými způsoby. „Vím o případu lékárníka z maloměsta, za kterým přišla maminka s těžce nemocným šestiletým dítětem. Nedokázalo spolknout tabletu a nebyly k dispozici sirupové peniciliny. Lékárník proto nadrtil tablety do kapslí a rodiče je pak rozpouštěli ve vodě a dítěti podali po lžičkách,“ přidává příklad, se kterým se setkala.
Které léky se v Česku už neobjeví? Záleží na výši ceny léků? Bude se jezdit do Polska za levnými léky? Kdy skončí nedostatek léků a zhorší se opět na podzim? Poslechněte si podcast Kontext, kde se dozvíte víc!