Podat žalobu na prezidenta bude jednodušší, souzní vláda a TOP 09

  16:38aktualizováno  16:38
Jednání politiků o změnách Ústavy spěje k tomu, že má být snazší podat žalobu k Ústavnímu soudu na prezidenta. „Dnes je složitější žalovat prezidenta, než vyhlásit válku,“ řekl iDNES.cz šéf ústavněprávního výboru Sněmovny Jeroným Tejc. Ústava se má změnit tak, že k podání žaloby na hlavu státu bude stačit rozhodnutí jedné z obou komor parlamentu.

Prezident Miloš Zeman | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Takovou změnu podporují všechny tři vládní strany - ČSSD, ANO a KDU-ČSL - a také opoziční TOP 09. Společně mají dohromady dost hlasů, aby takovou změnu ve Sněmovně a pak také v Senátu prosadily. Podporu takové změně daly strany při jednání ve Sněmovně a v úterý to iDNES.cz potvrdili zástupci koaličních stran, včetně ministra Jiřího Dienstbiera. „Jde o žalobu jednou komorou parlamentu,“ řekl ministr Dienstbier.

„Nebude problém při zrovnoprávnění obou komor při ústavní žalobě na prezidenta,“ řekl i poslanec Martin Plíšek, zástupce TOP 09 účastnící se jednání o změnách Ústavy. 

Nyní počítá Ústava s tím, že Senát může ústavní žalobu podat se souhlasem Sněmovny pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Ústavní soud může rozhodnout o tom, že prezidenta zbaví úřadu a připraví ho o možnost znovu ho získat.

Velezradou se přitom rozumí jednání prezidenta směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Je nutný souhlas tří pětin přítomných senátorů a tří pětin poslanců. Teď má stačit rozhodnutí buď Senátu, nebo Sněmovny. Změna, pokud ji parlament skutečně schválí, se bude týkat až budoucí hlavy státu.

Šanci má i návrh posilující hlavu státu při jmenování soudců

Širokou shodu při jednání získal také návrh, který by naopak posílil pravomoci prezidenta při jmenování soudců. Konkrétně by již nepotřeboval kontrasignaci premiéra či pověřeného člena vlády při jmenování předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu ze soudců tohoto soudu. Zatím to platí u Nejvyššího soudu. „Jde o sjednocení způsobu jmenování funkcionářů obou nejvyšších soudních instancí,“ řekl iDNES.cz Dienstbier. Dohodu s vládními stranami na této věci potvrdil i zástupce TOP 09 Plíšek.

Oba politici shodně uvedli, že by Senát mohl dostat více času na projednávání zákonů. Ve hře je i ztráta mandátu poslance či senátora v případě odsouzení k nepodmíněnému trestu odnětí svobody a neopakování mandátu soudce Ústavního soudu s tím, že by nebyl jmenován na deset, ale na dvanáct let.

ODS je ke změnám Ústavy skeptická, říká poslanec Benda

Kritická k dohodě, k níž se blíží vládní strany s opoziční TOP 09 je ODS. „Já jsem k tomu od začátku poměrně skeptický. Představu, že se povede v této rozbité Sněmovně najít nějaký třípětinový konsensus na změnách Ústavy, pokládám za relativně málo pravděpodobnou, protože každý od toho očekává něco jiného,“ řekl iDNES.cz Marek Benda. „Nemyslíme si, že je něco nezbytně nutné v Ústavě měnit, kromě přijetí zákona o rozpočtové odpovědnosti,“ uvedl poslanec za ODS.

Je ovšem jedna podstatná věc ohledně Ústavy, kde se vládní strany názorově shodnou, s TOP 09 se přitom rozcházejí a shodly by se spíš s ODS, a to je otázka jmenování členů bankovní rady České národní banky. Všechny tři strany vládní koalice by si přály, aby o členech bankovní rady nerozhodoval jen prezident, ale aby byl do rozhodování o nich vtažen i Senát, jako je to u ústavních soudců.

„Tohle je věc, na které ČSSD dost trvá, prosazovali jsme to ještě před zavedením přímé volby prezidenta, není to spojeno s Milošem Zemanem,“ řekl iDNES.cz šéf ústavněprávního výboru Sněmovny Tejc. „Dlouhodobě říkáme, že nevidíme důvod tam dávat stejné ustanovení jako při jmenování ústavních soudců,“ oponuje Plíšek.

Zato ODS by podle Marky Bendy odpovědnost při jmenování bankovní rady ČNB rozprostřela. Jenže protože se s ODS vláda neshodne na dalších změnách Ústavy, bude se muset ještě jednou pokusit přemluvit TOP 09, nebo se této úpravy vzdát.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Být světlem pro jiné. Proti režimu se upalovali mniši, studenti i komunisté

Hořící vietnamský mnich Thích Quang Duc. Snímek byl oceněn World Press Photo a...

V roce 1963 se upálil buddhistický mnich Thich Quang Duc. Chtěl tak přimět jihovietnamský režim, aby zastavil perzekuci...

Pražský kocour „ujel“ na ženských hormonech, zajímají se o něj v Austrálii

Kočka bezsrstého plemene sphynx

Je to unikátní případ, o němž chce psát odborný časopis až z Austrálie. Žena přišla na pražskou veterinární kliniku s...

Najdete na iDNES.cz