Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vodáci tahají lodě kolem suchých jezů, vodu často vycucnou elektrárny

  0:29
Vodáci na některých řekách zažívají trudné léto. V korytech je málo vody nejen kvůli největšímu suchu od roku 2003, ale i vodním elektrárnám. Některé z nich si berou tolik vody, že jezy není možné na lodi sjet a z části řeky se stává skomírající strouha. Majitelé elektráren se ale hájí, že nepoctivců je mezi nimi jen zlomek.

Podle vodáků i České inspekce životního prostředí někteří majitelé malých vodních elektráren odmítají dodržovat minimální průtoky, které pro každou řeku stanovilo ministerstvo životního prostředí.

Na problém upozorňuje web Suchejezy.cz, který provozuje Český svaz kanoistů ve spolupráci s Vodáckou školou záchrany a portálem Raft.cz. V současnosti evidují takových jezů zhruba čtyřicet.

Suché jezy

Sucho pod jezem vznikne za situace, kdy většinu vodu z řeky odebírá vodní elektrárna do svého náhonu. Mezi jezem a návratem vody do řeky je takzvaný ochuzený vodní tok, kam by se voda měla posílat, avšak malé procento majitelů elektráren se tomu vyhýbá. Roli hraje i zanesené koryto řeky, kde jsou kameny a štěrk. Na to však elektrárny nemají vliv. V extrémním případě byl na suchu i dvoukilometrový úsek pod jezem.

„Vadí nám, že jezy nedodržují minimální zůstatkový průtok. Není to jen kvůli vodákům. Průtok, který tam má být, je určován tak, aby řeka zůstávala řekou. Letos prvního května byla Sázava od jezu Kaňov naprosto suchá, bylo to nafocené a bylo to nahlášeno na Českou inspekci životního prostředí. To samé bylo na Kaceřovském a Nezabudickém mlýně na řece Berounce,“ uvedl pro iDNES.cz Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů.

Málo vody je také například na Sázavě v Nespekách a Týnci, Jizeře v Malé Skále, Bečvě v Troubkách nebo Lužnici v Táboře. Server iDNES.cz minulý týden upozornil na suchý jez na Berounce v Zadní Třebáni (více čtěte zde).

Nedostatek vody ničí ekosystémy v korytech pod jezy. Zároveň znepříjemňuje vodákům plavbu. V lepším případě dřou loděmi o dno, v tom horším je musí přenášet i stovky metrů. Zástupci vodáků upozorňují, že vyschlá koryta řek mají negativní vliv na příjmy z vodáckého sportu. Roční obrat podle nich činí přes 1,3 miliardy korun.

„Který člověk by šel na řeku, když by musel dva kilometry táhnout loď? Kraje přicházejí o peníze, protože lidé chodí jinam, kde jsou podmínky lepší. Divím se, že si to kraje nehlídají,“ řekl iDNES.cz majitel Vodácké školy záchrany Petr Ptáček.

Podle Šálka by měly elektrárny za současného suchého období odběr vody zastavit, aby zůstal zachován průtok v řece. Pamatuje na to i vodní zákon, který mimo jiné říká, že „při obecném nakládání s povrchovými vodami se nesmí (...) narušovat přírodní prostředí, zhoršovat odtokové poměry a (...) porušovat práva a právem chráněné zájmy jiných“.

Problémy dělá jen minimum elektráren, hájí se provozovatelé

Podle místopředsedy Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů Roberta Turinského ale vodáci problematice nerozumí a hází všechny elektrárny do jednoho pytle.

Téměř vyschlé koryto Berounky v Zadní Třebáni

„Vodák přijde, nelíbí se mu to, tak vezme foťák a podle návodu na stránkách (Suchejezy.cz, pozn, red.) jez oznámí. Jestliže ale chci něco kritizovat a zaujmout k tomu kvalifikovaný názor, tak musím nejdřív vědět, jak ta věc funguje. Pak tady máte stránku se 40 jezy, články v novinách a na všechny provozovatele malých vodních elektráren padá negativní světlo,“ vadí Turinskému.

„Na webu Suché jezy visí případy, které jsou bez pardonu v problému. Jsou to elektrárníci, kteří by tu řeku vycucli do mrtě, aby vydělali maximum. S několika jsem mluvil a není s nimi žádná diskuse. Dopředu říkám, že se od nich distancujeme,“ uvedl Turinský. Neetické chování potvrdil u majitelky elektrárny v Zadní Třebáni, naopak neprávem je podle něj v seznamu například jez v Katovicích na Otavě.

Podle ministerstva životního prostředí problém suchých jezů současné zákony ošetřují. „Vodoprávní úřady mají možnost změny nebo zrušení povolení k nakládání s vodami. To se týká samozřejmě i povolení k využívání energetického potenciálu povrchových vod, tedy provozu malých vodních elektráren,“ sdělila iDNES.cz mluvčí úřadu Jana Taušová.

V současné době ministerstvo připravuje nový způsob stanovení minimálního zůstatkového průtoku. Chystají se také nové požadavky na operativní řízení vodních nádrží v období sucha, což ovlivní manipulační řády velkých i malých vodních děl. „To by mělo vést k zajištění rovnováhy mezi maximálním využitím vodního zdroje a minimálními dopady hospodaření nádrže na ekosystémy vázané na nádrž a na tok pod nádrží,“ dodala mluvčí.

Inspekce udělí ročně jen sedmnáct pokut

Česká inspekce životního prostředí v letech 2010 až 2014 provedla 435 kontrol vodních elektráren. S jejich majiteli zahájila 71 správních řízení a z toho v 69 případech udělila pokutu. V průměru to ročně vychází na 17 pokut. Nejvyšší postih 130 tisíc korun loni dostala společnost Fobos za opakované nedodržení minimálního průtoku při provozu elektrárny na říčce Smědé ve Frýdlantu.

Česko sužuje nejhorší sucho za poslední dekádu

„Věřím tomu, že většina lidí, kteří vodu odebírají, zákon dodržuje. Protože těch elektráren je v České republice 1 400. Ale existuje malé procento vodních elektráren, které to porušují,“ uvedl k tomu Šálek z Českého svazu kanoistů. 

Na začátku července se zástupci vodáků domluvili s inspekcí na spolupráci při kontrolách průtoků vody. „V posledních letech dostáváme řadu podnětů na řešení problematiky jezů na vodních tocích, přes které neprotéká žádná voda, případně je její množství zcela nedostatečné,“ upozornil v tiskové zprávě ředitel inspekce Erik Geuss.

Problémy podle Turinského působí zejména dva typy provozovatelů. „Jedni vědomě porušují zákon a pravidla. Druzí patří do skupiny elektráren, které běží kontinuálně od doby vzniku v Rakousku-Uhersku. Mají platná oprávnění z těch dob, která se dodnes nezměnila. Před 80 až 100 lety dostal provozovatel k dispozici maximum vody, která byla v řece. Hospodářství tehdy mělo prioritu,“ uvedl.

Berounku v Zadní Třebáni lze téměř přejít suchou nohou (14. července 2015):

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rozepře o důchodové reformě i ústavní žaloby. Promluví stínová vláda hnutí ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  10:21

Přímý přenos V atriu Poslanecké sněmovny proběhne tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci zřejmě...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  10:15

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Družku bil, přeřezal jí šlachy. Soud muži za dlouhodobé týrání potvrdil devět let

25. dubna 2024  8:49,  aktualizováno  10:13

Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

SOCDEM žene Paroubkovu suverenitu k soudu. Žádá její vyřazení z voleb

25. dubna 2024  10:13

Sociální demokracie (SOCDEM) tvrdí, že koalice ČSSD, kterou ministerstvo vnitra zaregistrovalo pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...